ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Բրազիլիայում իր պաշտոնակից Մաուրո Վիեյրայի հետ հանդիպումից հետո հանդես է եկել մամուլի հայտարարությամբ՝ շեշտելով երկկողմ համագործակցության ընդլայնման և տարածաշրջանային կայունության հարցերը։
Միրզոյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը կողմ է խաղաղությանը և պատրաստ է ստորագրել արդեն իսկ համաձայնեցված խաղաղության պայմանագիրը` միևնույն ժամանակ նշելով, որ խաղաղության հասնելու համար երկու կողմն էլ պետք է հանձնառու լինի։
Նա նշել է, որ տարածաշրջանային կայունության համար առանցքային են սահմանների սահմանազատման և հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման գործընթացները։
Միաժամանակ, ՀՀ ԱԳ նախարարը հայտնել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է խուսափել Հայաստանի առաջարկած կոնկրետ քայլերից, այդ թվում՝ սպառազինությունների վերահսկման մեխանիզմների ստեղծումից և ռազմագերիների ազատ արձակումից։
«Խաղաղության բաղձալի նպատակին հասնելու համար Հայաստանի ամուր քաղաքական կամքը պետք է փոխադարձվի: Եթե խաղաղությունը պետք է կյանքի կոչվի, ապա երկու կողմերն էլ պետք է հանձնառու լինեն վստահության և երկխոսության մթնոլորտի ձևավորմանը»,– ասել է Միրզոյանը։
Նա հավելել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է մնում իր արտաքին քաղաքականության ռազմավարությանը, որն ուղղված է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը և գլոբալ գործընկերների հետ համագործակցության խորացմանը։
Հայաստանի և Բրազիլիայի արտաքին գործերի նախարարները ընդլայնված կազմով հանդիպման շրջանակում քննարկել են համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները տնտեսության, առևտրի, կրթության, բարձր տեխնոլոգիաների և էներգետիկայի ոլորտներում։ Երկուստեք ընդգծվել է ներդրումների խթանման անհրաժեշտությունը և գործարար կապերի զարգացման ուղղությամբ համատեղ ջանքեր գործադրելու պատրաստակամությունը։
Տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի տեսլականը՝ Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ։ Նա նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ստորագրել խաղաղության համաձայնագրի արդեն համաձայնեցված տեքստը, ինչը կարող է կարևոր դեր ունենալ տարածաշրջանային կայունության ու համապարփակ խաղաղության հաստատման համար։

20 Март 2025 - 09:58 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян во время визита в Бразилию выступил с заявлением для прессы после встречи с бразильским коллегой Мауро Виейрой, подчеркнув важность двустороннего сотрудничества и региональной стабильности.
Мирзоян подтвердил приверженность Армении миру и готовность подписать уже согласованный мирный договор с Азербайджаном. Однако он отметил, что достижение мира возможно только при взаимной приверженности сторон.
Он подчеркнул, что для устойчивой стабильности в регионе ключевыми являются вопросы демаркации границ и разблокировки транспортных путей.
В то же время министр заявил, что Азербайджан продолжает избегать предложенных Арменией конкретных шагов, включая создание механизмов контроля над вооружениями и освобождение военнопленных.
«Твердую политическую волю Армении к миру должны разделять обе стороны. Если мир должен быть достигнут, то обе стороны должны взять на себя обязательства по созданию атмосферы доверия и диалога», — заявил он.
Он подчеркнул, что Армения остается верна своей внешнеполитической стратегии, направленной на установление мира в регионе и укрепление сотрудничества с международными партнерами.
На расширенной встрече министров стороны обсудили возможности сотрудничества в сферах экономики, торговли, образования, высоких технологий и энергетики. Было подчеркнуто значение привлечения инвестиций и развития деловых связей.
В контексте региональных процессов Мирзоян представил видение Армении по достижению мира в Южном Кавказе. Он вновь заявил о готовности подписать согласованный текст мирного соглашения, который, по его мнению, может сыграть важную роль в обеспечении стабильности и всеобъемлющего мира в регионе.
13 марта МИД Армении объявил, что принял предложения Азербайджана по двум спорным статьям, заявив о готовности подписать мирное соглашение. Ереван выразил готовность обсудить сроки и место подписания, однако Баку выдвинул новые условия и заявил, что говорить о дате встречи пока рано.