ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանը, անդրադառնալով Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին՝ Ադրբեջանի հետ համաձայնագիր ստորագրելու պատրաստակամության մասին, նշել է, որ պայմանագիրն ու համաձայնագիրն ունեն կարևոր տարբերություններ։ Նա այդ մասին գրել է Տելեգրամի իր էջում։
«Նիկոլ Փաշինյանն ասում է, որ պատրաստ է ստորագրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնագիրը, այնինչ մինչ այս խոսք էր գնում պայմանագրի մասին»։
Պայմանագիրն ու համաձայնագիրը ունեն կարևոր տարբերություններ՝ իրավական և գործնական տեսանկյուններից․
Պայմանագիրն իրավաբանորեն պարտադիր փաստաթուղթ է, որը ստեղծում է կոնկրետ պարտավորություններ կողմերի համար: Կողմերից մեկի կողմից պարտականությունները չկատարելն առաջացնում է իրավական հետևանքներ:
Համաձայնագիրը փաստաթուղթ է, որը արտահայտում է կողմերի միջև ընդհանուր համաձայնությունը, սակայն չունի նույն իրավական ուժը և այն խախտելը նույն հետևանքները չի առաջացնում:
P.S. ՔՊ, թե՞ ՔՀ (քաղաքացիական համաձայնագիր)»,–ասվում է գրառման մեջ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախագիծն արդեն համաձայնեցված է և սպասում է վերջնական ստորագրման։ Համաձայնագրի մասին է ասվում նաև ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

20 Март 2025 - 10:00 AMT
Депутат фракции «Армения» Левон Кочарян, комментируя заявления премьер-министра Никола Пашиняна о готовности подписать соглашение с Азербайджаном, отметил, что договор и соглашение имеют важные различия. Об этом он написал в своем Telegram-канале.
«Никол Пашинян говорит, что готов подписать соглашение между Арменией и Азербайджаном, хотя до этого речь шла о договоре».
С юридической и практической точек зрения договор и соглашение различаются:
Договор — это юридически обязательный документ, который создает конкретные обязательства для сторон. Невыполнение обязательств одной из сторон влечет за собой юридические последствия.
Соглашение — это документ, выражающий общее согласие сторон, но не обладающий той же юридической силой. Его нарушение не приводит к аналогичным последствиям,» — написал он в своем посте.
Премьер-министр Никол Пашинян неоднократно заявлял, что проект мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном уже согласован и ожидает окончательного подписания. О соглашении говорится и в заявлениях МИД Армении.
13 марта МИД Армении сообщил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум ранее несогласованным статьям, и заявил, что мирное соглашение готово к подписанию. Армения выразила готовность обсудить сроки и место подписания, однако Баку выдвинул новые предварительные условия и заявил, что говорить о дате встречи пока преждевременно.