ԱՄՆ Լաս Վեգասի դատարանը մերժել է Վարդան Ղուկասյանի փաստաբանների միջնորդությունը՝ նրան անհապաղ ազատ արձակելու վերաբերյալ։ ԴՕԿ ղեկավար Վարդան Ղուկասյանը կշարունակի մնալ անազատության մեջ։ Այս մասին հայտնել է նրա փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը, տեղեկացնում է «Ազատությունը»։
Փաստաբանի խոսքով՝ իրենք պատրաստվում են բողոքարկել դատարանի որոշումը և ներկայումս ծանոթանում են դրա հիմնավորումներին։
Նա նաև նշել է, որ դատարանի այս որոշումը կապված չէ Ղուկասյանի հնարավոր արտահանձնման գործընթացի հետ։ Վերջինիս արտահանձնման վերաբերյալ լսումները դեռ շարունակվում են։
Լաս Վեգասի դատարանը նախօրեին քննարկել է Ղուկասյանի խափանման միջոցի հարցը, որը գտնվում է կալանքի տակ արդեն մեկ ամիս, իսկ որոշման կայացման համար դատավորը հեռացել էր խորհրդակցական սենյակ։
ԱՄՆ Մաքսային և միգրացիայի վարչության տեղեկությունների համաձայն՝ Ղուկասյանը ձերբակալվել է փետրվարի 20-ին՝ միգրացիոն կանոնների խախտման համար։ Ըստ ամերիկյան կողմի՝ նա 2022 թվականի փետրվարի 19-ին մուտք է գործել Միացյալ Նահանգներ, սակայն չի լքել երկիրը նախատեսված ժամկետում։
Բացի միգրացիոն կարգի խախտումից, դատարանը պետք է քննի նաև Հայաստանի գլխավոր դատախազության 2023 թվականին ներկայացրած միջնորդությունը՝ Ղուկասյանին արտահանձնելու վերաբերյալ։

Vartan Ghukasyan will remain in custody following a ruling by a Las Vegas court, which denied his lawyers’ request for his immediate release. His attorney, Levon Baghdasaryan, confirmed the decision, according to RFE/RL.
Ghukasyan’s legal team intends to appeal the ruling and is currently reviewing the court’s justification.
The lawyer also clarified that this decision is unrelated to Ghukasyan's potential extradition. Hearings on that matter are still ongoing.
The Las Vegas court examined the issue of Ghukasyan’s detention yesterday. He has been in custody for a month, and the judge took time to deliberate before issuing a ruling.
According to U.S. Customs and Immigration authorities, Ghukasyan was arrested on February 20 for violating immigration regulations. American officials state that he entered the U.S. on February 19, 2022, but failed to leave within the permitted period. In addition to the immigration violation, the court must also review a 2023 request from the Armenian Prosecutor General's Office for his extradition.