Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանին գտնվող «Մարգարա» անցակետը 10 օրով կբացվի հումանիտար բեռների համար՝ Հայաստանը Թուրքիայի տարածքով մարդասիրական օգնություն կուղարկի Սիրիա։ Որոշումն ընդունվել է ՀՀ կառավարության նիստում։
Անցակետը բաց կլինի մարտի 21-31–ը։
Որոշման հիմնավորման համաձայն՝ այս քայլը կնպաստի մարդասիրական բեռների արագ և առավել արդյունավետ տեղափոխմանը դեպի Սիրիա՝ նվազեցնելով ծախսերն ու ժամկետները։
Հայաստանի և Սիրիայի պատկան մարմինների միջև տեղի ունեցած աշխատանքային հանդիպումների ընթացքում քննարկվել է հումանիտար օգնության տրամադրման հարցը։
Հայ-թուրքական սահմանի «Մարգարա» անցակետը բացվել էր նաև 2023-ին, երբ Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժից հետո ՀՀ–ն հումանիտար օգնություն էր ուղարկում տուժած շրջաններ։ Մի քանի օր առաջ անցակետ էին այցելել հայկական կողմի հրավերով ՀՀ այցելած թուրքական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները որոնք հարցազրույց էին վերցրել ՀՀ վարչապետից։
Դեռևս 2022–ին Երևանն ու Անկարան պայմանավորվել են այս անցակետը բացել երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար, սակայն «Մարգարան» դեռևս չի գործում

Пограничный пункт «Маргара» на границе Армении и Турции будет открыт с 21 по 31 марта для гуманитарных грузов, что позволит отправлять помощь в Сирию через территорию Турции. Решение было принято на заседании правительства Армении.
Согласно обоснованию решения, этот шаг поможет ускорить и сделать более эффективной транспортировку гуманитарных грузов в Сирию, а также сократить расходы и сроки доставки.
Вопрос предоставления гуманитарной помощи обсуждался на рабочих встречах между властями Армении и Сирии.
Пункт пропуска «Маргара» также временно открывался в 2023 году, когда Армения направляла помощь в пострадавшие от землетрясения регионы Турции. Несколько дней назад этот КПП посетили представители турецких СМИ, прибывшие в Армению по приглашению армянской стороны, и взяли интервью у премьер-министра Армении. В 2022 году Ереван и Анкара договорились открыть КПП для граждан третьих стран и владельцев дипломатических паспортов, однако этот пункт до сих пор не функционирует на постоянной основе.