ԱԺ նախկին պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստի վերջնականացմանը, նշել է, որ դա «խաղաղության թուղթ» չէ, եղածը՝ պատերազմի թուղթ է։
Նա նշել է, որ չի կարող երկու կողմերի միջև ստորագրվել, ընդունվել ինչ-որ թուղթ, որի կազմմանը մասնակցում է կողմերից մեկը միայն՝ Ադրբեջանը։
«Երբ Նիկոլը և իր ուսապարկերն աջուձախ խոսում են «խաղաղության» թղթի մասին, մտածում եմ, որ սրանց մոտ բառերը սխալ տեղերում են։ «Խաղաղություն» ասելով սրանք 2020-ից ի վեր խոսում են պատերազմից։ Ճիշտ նույն ձեռագրով ասացին՝ Արցախը Հայաստան է և արյունով փաթեթավորած՝ հանձնեցին թշնամուն։
Այն թուղթը, որի բովանդակությունը սրանք համառորեն թաքցնում են և չեն ներկայացնում հանրությանը, իրականում պետք է կոչվի «պատերազմի» փաստաթուղթ։ Չի կարող երկու կողմերի միջև ստորագրվել, ընդունվել ինչ-որ թուղթ, որի կազմմանը մասնակցում է կողմերից մեկը միայն՝ ադրբեջանը։
Գրում-տալիս են, սա էլ ուլի պես ասում է՝ հա, շտապելով և ինչ-որ մեկից, կարծես, վախեցած՝ շուտասելուկի պես կրկնում, թե ինքը ստորագրելու է այդ թուղթը։ Մինչ ինքը կուրծք է ծեծում, թե հլու-հնազանդ ստորագրելու է, չի հարցնելու ժողովրդի, հասարակության կարծիքը, Ադրբեջանի կողմից նորանոր պահանջ-պարտադրանքներ են հնչում, ձեռքի հետ պնդելով, թե չեն հավատում ՀՀ իշխանությանը և ուզում են էլի ու էլի։
Այնպես որ, այլևս անկասկած է՝ «խաղաղություն» բառը աջուձախ արտանետելով, սրանք իրականում խոսում են պատերազմից։ Ու թշնամի կողմը չի էլ թաքցնում, որ ոնց էլ լինի՝ թղթով, թե առանց թղթի, ինքը ստանալու է իր ուզածը, քանի Նիկոլը զբաղեցված է պահում վարչապետի աթոռը։ Երկու կողմերն էլ սինխրոն աշխատում են, Ադրբեջանը շտապում է պոկել ամբողջը, քանի իրենց Նիկոլի ձեռքին է կնիքը, Նիկոլը շտապում է ունենալ մի թղթի կտոր, որի վրա կգրվի «Խաղաղություն», որը էն հայտնի մուրճի պես, էն երկաթի կտորի պես կթափահարի ընտրությունների պահին։
Մինչդեռ, այս ամբողջ ողբերգության մեջ միակ շտապողը պետք է լինեն ազգային ուժերը, հասարակությունը, մենք՝ բոլորս։ Դանդաղ շտապելու բոլոր ժամկետները սպառված են»,-գրել է Եսայանը։

Former Armenian MP Margarit Yesayan stated on Facebook that the agreement being finalized between Armenia and Azerbaijan is not a “peace document” but a war document.
She argued that no document can be signed between two sides if only one of them—Azerbaijan—participates in drafting it.
"When Nikol [Pashinyan] and his loyalists talk about a ‘peace’ document, I think they are simply misusing words. Since 2020, whenever they say ‘peace,’ they actually mean war. They once claimed ‘Artsakh is Armenia,’ only to later surrender it, wrapped in blood, to the enemy.
The document they are hiding from the public should rightfully be called a ‘war agreement.’ You cannot sign something supposedly between two parties when only one—Azerbaijan—is involved in its preparation.
They write, and he obediently says ‘yes’ like a lamb, hurriedly repeating, as if afraid of someone, that he will sign it. While he beats his chest, vowing to sign without consulting the people, Azerbaijan keeps raising new demands, insisting that they do not trust Armenia’s government and want even more.
So it’s clear: when they constantly throw around the word ‘peace,’ they are actually talking about war. And Azerbaijan is making it known that, with or without a document, they will take what they want as long as Nikol holds the prime minister’s seat. Both sides are working in sync—Azerbaijan rushes to grab everything while Nikol still holds the seal of approval, and Nikol rushes to get a piece of paper labeled ‘Peace’ to wave around during elections, like a hammer or a piece of iron.
But in this whole tragedy, the only ones who should be rushing are the national forces, society—all of us. The time for ‘slow urgency’ has run out," Yesayan wrote.
On March 13, Armenia’s Foreign Ministry announced that it had accepted Azerbaijan’s proposals regarding two previously unresolved articles of the peace agreement, making it ready for signing. Yerevan has expressed readiness to negotiate the date and location for signing the agreement. Meanwhile, Baku has introduced new preconditions and stated that it is too early to discuss meeting dates.
The draft agreement consists of 17 articles, 15 of which had already been agreed upon. The unresolved points included the mutual renunciation of claims at the international level and the non-deployment of third-party representatives along the Armenia-Azerbaijan border.