Վերջին օրերին Ադրբեջանը տարածում է կեղծ տեղեկություններ՝ Հայաստանի կողմից հրադադարի խախտումների մասին, ինչը ՀՀ ՊՆ-ն պարբերաբար հերքում է։
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում նշել է, որ այդ ֆոնին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից արված հայտարարությունը, թե ՊՆ-ին հստակ հանձնարարել է չխախտել հրադադարի ռեժիմը, կարող է ստեղծել սխալ տպավորություն։
«Երրորդ կողմի համար կարող է տպավորություն ստեղծվել, որ կա´մ հայկական կողմից իսկապես խախտումներ են եղել, և Փաշինյանը հանձնարարել է կանգնեցնել դրանք, կա´մ Փաշինյանն ակնարկում է, որ վստահ չէ, որ բանակն իր քաղաքական կուրսի շրջանակում կգործի և պնդում է իր հանձնարարականը։
Այն, որ հայկական բանակը հրադադարի ռեժիմը չի խախտել համոզված եմ, բայց այն, որ փաշինյանական ստատուսներն ավելի խոցելի են դարձնում Հայաստանը դրանում էլ առավել քան վստահ եմ։
Խաղաղություն չեն մուրում։
Խաղաղության հասնում են ճիշտ բանակցային դիրքավորմամբ, դիվանագիտական գրագետ ու ճկուն քաղաքականությամբ, երկրում արդյունավետ կառավարման համակարգի գոյությամբ, անվտանգության անհրաժեշտ միջոցառումների իրականացմամբ և պատերազմին մշտապես պատրաստ լինելով։
Այն, ինչ անում է այս իշխանությունը, երկիրը նոր փորձությունների ենթարկելն է` հասարակությանը հուսահատության, պարտվողականության և անօգնականության ուղերձներ փոխանցելով»,- գրել է Աբրահամյանը։
Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախագիծը համաձայնեցված է և սպասում է ստորագրման։ Իմ հանձնարարականը ՀՀ ՊՆ-ին հստակ է։ Հրադադարի ռեժիմի ոչ մի խախտում չանել։ Հայաստանը գնում է խաղաղության և ոչ թե պատերազմի»։

Amid Azerbaijan’s recent spread of false reports about Armenian ceasefire violations—claims repeatedly denied by Armenia’s Ministry of Defense—MP Tigran Abrahamyan from the "I Have Honor" faction stated on Facebook that Pashinyan’s remarks on the matter could send the wrong message.
*"To a third party, it may seem that either Armenia did commit violations and Pashinyan is now ordering them to stop, or he doubts whether the army will follow his political course, which is why he is reinforcing his directive.
I am certain that the Armenian army has not violated the ceasefire. But I am even more certain that Pashinyan’s statements are making Armenia more vulnerable.
Peace is not begged for.
It is achieved through strong negotiation stances, skilled diplomacy, an effective governance system, security measures, and readiness for war.
What this government is doing is exposing the country to new challenges while sending messages of despair, defeatism, and helplessness to society,"* Abrahamyan wrote.
Pashinyan had earlier posted on Facebook: “The Armenia-Azerbaijan peace agreement draft is finalized and awaiting signature. My order to the Ministry of Defense is clear—do not violate the ceasefire. Armenia is heading toward peace, not war.”