«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մանե Թանդիլյանը, Մեսրոպ Առաքելյանն ու մի խումբ քաղաքացիներ հավաքվել էին կառավարության շենքի դիմաց՝ պահանջելով, որ գործադիրն ակտիվ քայլեր ձեռնարկի Բաքվի բանտերում պահվող գերիների վերադարձի ուղղությամբ։
Լրագրողների հետ զրույցում Թանդիլյանն ասել է, որ այս իշխանությունը գերիների թեման մոռացության մատնելու հակում ունի, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ կառավարությունից հանդիպում չեն ակնկալում։
«Այս իշխանությունը շարունակում է ամբարտավան պահվածքը՝ ասելով, թե ինչ պետք է անեն Հայաստանի կառավարությունը, որ չի անում։ Մենք բոլորս գիտենք, որ ոչինչ չեն ձեռնարկում, բայց այսօրվա ակցիայով ցանկանում ենք հիշեցնել, ինչ պետք է արվի, որ չի արվում։ Էլ չենք ասում, թե ինչեր են անում, որ խանգարում է գերիներին»,- ասել է նա։
Թանդիլյանը հավելել է, որ իրենք շարունակելու են տարբեր միջոցներով այս հարցը պահել ուշադրության կենտրոնում։
«Մենք պետք է ցույց տանք նաև աշխարհին, որ չծաղրեն Հայաստանի Հանրապետությանը և ՀՀ քաղաքացիներին»,- հավելել է Թանդիլյանը։
Մանե Թանդիլյանը հիշեցրել է, որ Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբան Ջարեդ Գենսերն իշխանություններին հուշել է, թե ինչ քայլեր պետք է արվեն, նաև կոչ արել չեզոք երկրներին ներգրավել, որոնց անդամները, դեսպանատան աշխատակիցներն առնվազն մասնակից լիեն Բաքվի դատավարական ֆարսին, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Գոնե այդպես կունենանք ինֆորմացիայի երկրորդ աղբյուր։ Այժմ ունենք ադրբեջանական պետական լրատվամիջոցների ինֆորմացիան, և պետք է խնդրեմ, հորդորեմ չքննարկել ու չքննադատել այդ լրատվության միջոցով եկած որևէ տեղեկատվություն՝ պատանդների խոսքից»,-ասել է նա։

Группа граждан вместе с соучредителями партии «Страна для жизни» Манэ Тандилян и Месропом Аракеляном собрались перед зданием правительства, требуя от исполнительной власти активных шагов для обеспечения возвращения пленных, удерживаемых в бакинских тюрьмах.
В беседе с журналистами Тандилян заявила, что эти власти склонны предавать забвению тему пленных, сообщает Panorama.am.
Она отметила, что протестующие не ожидают встречи с правительством.
«Эти власти продолжают вести себя высокомерно, говоря, что должна делать армянская власть, чего она не делает. Мы все знаем, что они ничего не предпринимают, но сегодняшней акцией хотим напомнить, что должно быть сделано, но не делается. Не говоря уже о том, что они делают, что мешает пленным», — сказала она.
Тандилян добавила, что они продолжат различными способами держать этот вопрос в центре внимания.
«Мы должны показать миру, чтобы не насмехались над Республикой Армения и ее гражданами», — добавила Тандилян.
Советник президента США по национальной безопасности Майк Уолтц заявил, что в беседе с советником президента Азербайджана по вопросам национальной безопасности Хикметом Гаджиевым он сказал ему, что необходимо освободить пленных и завершить подписание мирного договора с Арменией.
Адвокат Рубена Варданяна Джаред Генсер призвал премьер-министра Армении Никола Пашиняна и министра иностранных дел Арарата Мирзояна внимательно изучить заявления президента США Дональда Трампа и советника президента США по национальной безопасности Майка Уолтца.