Ոստիկանության բարեփոխումների շրջանակում Ներքին գործերի նախարարությունը շրջանառության մեջ է դրել «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ նախատեսող նախագիծ, որի ընդունման դեպքում կվերանա ներկայումս գործող 35-ամյա վերին տարիքային սահմանափակումը։
Այս փոփոխության արդյունքում ոստիկանությունում ծառայության կընդունվեն ՀՀ բոլոր այն քաղաքացիները, որոնց 18 տարին լրացել է, տիրապետում են հայերենին և իրենց անձնական, գործնական, կրթական, ֆիզիկական ու առողջական հատկանիշներով համապատասխանում են ոստիկանության պահանջներին։ Արական սեռի դիմորդների համար կպահպանվի պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու պահանջը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Բացի այդ, կընդլայնվեն քաղաքացիական անձանց աշխատանքի ընդունվելու հնարավորությունները։ Մասնավորապես, առնվազն բակալավրի որակավորում ունեցող, ՆԳՆ կրթահամալիրում համապատասխան դասընթացն ավարտած անձինք հնարավորություն կունենան նշանակվել համայնքային ոստիկանի պաշտոնում՝ ոստիկանության ծառայողներին զուգահեռ։
Դասընթացն ավարտած քաղաքացիներին կշնորհվի ոստիկանության լեյտենանտի կոչում, իսկ վերապատրաստման գործընթացն հաջողությամբ հաղթահարելու դեպքում նրանք կհամարվեն ատեստավորում անցած և կստանան հավելավճար՝ աշխատավարձի հետ միասին։ Արդյունքում, օրինակ, «Լեյտենանտ» կոչում ստացած և գերազանց ատեստավորված համայնքային ոստիկանի ընդհանուր աշխատավարձը կկազմի մոտ 500,000 ՀՀ դրամ։
Այս նախագծի մշակման հիմքում ընկած են միջազգային առաջավոր փորձը, ինչպես նաև հանրային լայն կոնսենսուսը, ներառյալ քաղաքացիների առաջարկներն ու կարծիքները։

As part of police reforms, the Interior Ministry has circulated a draft amendment to the "On Police Service" law, which, if adopted, will eliminate the current upper age limit of 35 for joining the force.
Under this change, all Armenian citizens aged 18 and older who are proficient in Armenian and meet the police’s personal, professional, educational, physical, and health requirements will be eligible for service. Male applicants will still be required to have completed compulsory military service, reports Aysor.am .
Additionally, the reform expands employment opportunities for civilians. Specifically, individuals with at least a bachelor's degree who complete relevant training at the Ministry of Internal Affairs (MIA) academy will be eligible for appointment as community police officers, alongside regular police personnel.
Graduates of the training will receive the rank of police lieutenant. If they successfully complete further professional certification, they will be entitled to additional pay along with their salary. For instance, a community police officer who earns the lieutenant rank and achieves top certification will receive a total monthly salary of approximately AMD 500,000 .
This legislative initiative is based on international best practices and broad public consensus, incorporating citizen proposals and feedback.