Ոստիկանության բարեփոխումների շրջանակում Ներքին գործերի նախարարությունը շրջանառության մեջ է դրել «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ նախատեսող նախագիծ, որի ընդունման դեպքում կվերանա ներկայումս գործող 35-ամյա վերին տարիքային սահմանափակումը։
Այս փոփոխության արդյունքում ոստիկանությունում ծառայության կընդունվեն ՀՀ բոլոր այն քաղաքացիները, որոնց 18 տարին լրացել է, տիրապետում են հայերենին և իրենց անձնական, գործնական, կրթական, ֆիզիկական ու առողջական հատկանիշներով համապատասխանում են ոստիկանության պահանջներին։ Արական սեռի դիմորդների համար կպահպանվի պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու պահանջը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Բացի այդ, կընդլայնվեն քաղաքացիական անձանց աշխատանքի ընդունվելու հնարավորությունները։ Մասնավորապես, առնվազն բակալավրի որակավորում ունեցող, ՆԳՆ կրթահամալիրում համապատասխան դասընթացն ավարտած անձինք հնարավորություն կունենան նշանակվել համայնքային ոստիկանի պաշտոնում՝ ոստիկանության ծառայողներին զուգահեռ։
Դասընթացն ավարտած քաղաքացիներին կշնորհվի ոստիկանության լեյտենանտի կոչում, իսկ վերապատրաստման գործընթացն հաջողությամբ հաղթահարելու դեպքում նրանք կհամարվեն ատեստավորում անցած և կստանան հավելավճար՝ աշխատավարձի հետ միասին։ Արդյունքում, օրինակ, «Լեյտենանտ» կոչում ստացած և գերազանց ատեստավորված համայնքային ոստիկանի ընդհանուր աշխատավարձը կկազմի մոտ 500,000 ՀՀ դրամ։
Այս նախագծի մշակման հիմքում ընկած են միջազգային առաջավոր փորձը, ինչպես նաև հանրային լայն կոնսենսուսը, ներառյալ քաղաքացիների առաջարկներն ու կարծիքները։

В рамках реформы полиции Министерство внутренних дел вынесло на обсуждение проект поправок в закон «О службе в полиции». В случае принятия документа будет отменено действующее верхнее возрастное ограничение в 35 лет.
После этих изменений на службу в полиции смогут поступать все граждане Армении, достигшие 18 лет, владеющие армянским языком и соответствующие требованиям полиции по личным, профессиональным, образовательным, физическим и медицинским критериям. Для мужчин сохранится требование обязательного прохождения военной службы, сообщает Aysor.am .
Кроме того, расширяются возможности трудоустройства для гражданских лиц. В частности, лица, имеющие как минимум степень бакалавра и прошедшие соответствующее обучение в образовательном комплексе МВД, смогут быть назначены на должность участкового полицейского наряду с кадровыми сотрудниками полиции.
Граждане, завершившие обучение, получат звание лейтенанта полиции. В случае успешного прохождения дополнительной аттестации они будут считаться сертифицированными специалистами и получать надбавку к зарплате. Например, участковый полицейский, получивший звание «лейтенант» и сдавший аттестацию на высший балл, будет получать общий месячный оклад около 500 000 драмов.
Этот законопроект основан на передовом международном опыте и широком общественном консенсусе, включая предложения и мнения граждан.