Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «Ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու նախաձեռնությանը։
Այս փոփոխություններով նախատեսվում է, որ ձերբակալման վայրերում բժշկական զննություն կիրականացվի բոլոր դեպքերում, այլ ոչ թե միայն այն ժամանակ, երբ առկա են մարմնական վնասվածքներ, ինչպես ներկայումս է նախատեսված, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը ընդգծել է, որ առաջարկվող փոփոխությունները հիմնված են ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների դեմ կոմիտեի հանձնարարականի վրա, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ «Վիրաբյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործերով կայացված վճիռների կատարման անհրաժեշտության վրա։
Փոխնախարար Ղազարյանը նշել է, որ այս փոփոխությունների շրջանակում սահմանվում է, որ ձերբակալված անձինք պետք է բժշկական զննության ենթարկվեն ձերբակալման վայր տեղափոխվելուց առավելագույնը երեք ժամվա ընթացքում։ Իսկ կալանավորված անձանց համար այդ ժամկետը կսահմանվի 24 ժամ՝ կարանտինային բաժանմունք տեղափոխվելու պահից։
«Ձերբակալված անձինք պետք է բժշկական զննության ենթարկվեն ՁՊՎ բերվելուց ոչ ուշ, քան երեք ժամվա ընթացքում, իսկ կալանավորված անձինք կարանտինային բաժանմունք տեղափոխվելիս ոչ ուշ, քան 24 ժամվա ընթացքում»,- իր խոսքում նշել է Արմեն Ղազարյանը՝ հավելելով, որ որպես լրացուցիչ երաշխիք՝ նախատեսվում է հնարավորություն ընձեռել, որպեսզի բժշկական զննությանը մասնակցի նաև ձերբակալված կամ կալանավորված անձի կողմից ընտրված բժիշկը։
Նախագծի հարակից զեկուցող, պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը նշել է, որ ազատությունից զրկված անձանց բժշկական զննության հասանելիությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության և խոշտանգումների կանխարգելման կարևոր երաշխիք է։
Արմեն Խաչատրյանը նաև կոչ է արել բոլոր պատգամավորներին և պետական պաշտոնյաներին շարունակաբար ուշադրության կենտրոնում պահել ոլորտի առկա խնդիրները և հետևողական լինել դրանց լուծման ուղղությամբ։

Постоянный комитет Национального собрания Армении по вопросам обороны и безопасности дал положительное заключение по законопроекту о внесении изменений в закон «О содержании задержанных и арестованных лиц».
Согласно этим изменениям, медицинское обследование в местах задержания будет проводиться во всех случаях, а не только при наличии телесных повреждений, как это предусмотрено в настоящее время, сообщает «Арменпресс».
Заместитель министра внутренних дел Армен Газарян, представляя законопроект, отметил, что предлагаемые изменения основаны на рекомендациях Комитета ООН против пыток, а также на необходимости выполнения решений Европейского суда по правам человека по делу «Вирабян против Армении».
По словам Газаряна, согласно новым нормам, задержанные должны проходить медицинское обследование в течение максимум трех часов после помещения в изолятор. Для арестованных этот срок составит 24 часа с момента их перевода в карантинное отделение.
«Задержанные должны пройти медицинский осмотр в течение трех часов после прибытия в место задержания, а арестованные – в течение 24 часов с момента помещения в карантин», — заявил Газарян, добавив, что в качестве дополнительной гарантии предусмотрена возможность присутствия врача, выбранного задержанным или арестованным лицом.
Сопредставитель законопроекта, депутат Армен Хачатрян подчеркнул, что доступ к медицинскому обследованию для лиц, лишенных свободы, является важной гарантией защиты прав человека и предотвращения пыток.
Хачатрян также призвал депутатов и государственных чиновников уделять постоянное внимание проблемам в этой сфере и добиваться их решения.