Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ճեպազրույցի ժամանակ ասել է, որ Հայաստանը շարունակում է առաջ մղել խաղաղության օրակարգը։
«Խաղաղության պայմանագրի բոլոր հոդվածները համաձայնեցված են, և Հայաստանը, ՀՀ վարչապետի գլխավորությամբ, հայտարարում է, որ պատրաստ է իր ստորագրությունը դնել այդ պայմանագրի տակ, պատրաստ է տեխնիկական քննարկումներ սկսել օրվա, ժամի և մնացած հարցերը հստակեցնելու մասով»,- ասել է Գրիգորյանը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Խոսելով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերման հարցի մասին՝ Գրիգորյանը նշել է, որ դա քննարկվելու է սահմանազատման գործընթացի շրջանակում։
Մինչդեռ արդեն հինգ օր է, ինչ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը շարունակում է տարածել ապատեղեկատվություն՝ պնդելով, թե հայկական կողմը խախտում է հրադադարի ռեժիմը։
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը առաջարկել է ստեղծել Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ՝ հրադադարի խախտման դեպքերի և/կամ դրանց վերաբերյալ տեղեկությունների հետաքննության համար։ Սակայն առայժմ պաշտոնական Բաքուն որևէ արձագանք չի տվել այս առաջարկին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին առաջարկել է սկսել խորհրդակցություններ՝ խաղաղության համաձայնագրի արդեն համաձայնեցված տարբերակի ստորագրման գործընթացի շուրջ։

Armenia's Security Council Secretary Armen Grigoryan stated during a press briefing that Armenia remains committed to advancing the peace agenda.
"All articles of the peace treaty have been agreed upon, and Armenia, under the leadership of the prime minister, declares its readiness to sign the treaty. We are prepared to begin technical discussions to finalize the date, time, and remaining details," Grigoryan said, as reported by 1lurer.am .
Regarding the withdrawal of Azerbaijani armed forces from Armenia's sovereign territory, Grigoryan noted that the matter would be addressed within the framework of the border delimitation process.
Meanwhile, for the past five days, Azerbaijan's Defense Ministry has been spreading disinformation, claiming that the Armenian side is violating the ceasefire.
The Armenian prime minister's office has proposed establishing a joint Armenia-Azerbaijan mechanism to investigate ceasefire violations or related reports. However, official Baku has yet to respond to the proposal.
Prime Minister Nikol Pashinyan has also suggested that Azerbaijani President Ilham Aliyev initiate consultations on signing the already agreed-upon version of the peace agreement.