Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ճեպազրույցի ժամանակ ասել է, որ Հայաստանի ղեկավարությունը պատրաստ է ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը և սկսել տեխնիկական քննարկումներ՝ դրա ստորագրման օրվա, ժամի և այլ մանրամասների հստակեցման համար։
Նա վստահեցրել է, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը պատրաստ է պաշտպանել երկրի տարածքը ցանկացած հարձակման դեպքում, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Բնականաբար ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը Հայաստանը պաշտպանելու է, այդտեղ որևէ վտանգ չկա։ Եթե հարձակվեն՝ պաշտպանելու են ՀՀ տարածքը»,- նշել է Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը չկրակելու վերաբերյալ։
Ավելի վաղ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախագիծը համաձայնեցված է և սպասում է ստորագրման։ Իմ հանձնարարականը ՀՀ ՊՆ-ին հստակ է։ Հրադադարի ռեժիմի ոչ մի խախտում չանել։ Հայաստանը գնում է խաղաղության և ոչ թե պատերազմի»։
Անդրադառնալով խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ընթացքին՝ նա հավելել է, որ դրա ստորագրման օրվա և վայրի վերաբերյալ որոշումը դեռ չի ընդունվել, սակայն երբ այդ հարցը հստակեցվի, պայմանագրի տեքստը նույնպես կհրապարակվի։

Armen Grigoryan, Secretary of Armenia's Security Council, announced during a briefing that the Armenian leadership is ready to sign the peace agreement and initiate technical discussions to finalize the date, time, and other specifics for its signing.
He assured that the Ministry of Defense is prepared to defend the country's territory against any attack, as reported by Panorama.am .
"Naturally, the Ministry of Defense will defend Armenia; there is no threat in that regard. If attacked, they will defend the territory of the Republic of Armenia," Grigoryan stated, also addressing Prime Minister Nikol Pashinyan's directive to avoid ceasefire violations.
Earlier, Pashinyan wrote on his Facebook page: "The draft peace agreement between Armenia and Azerbaijan has been agreed upon and is awaiting signing. My directive to the Ministry of Defense is clear: Do not violate the ceasefire regime. Armenia is pursuing peace, not war."
Regarding the signing process of the peace agreement, Grigoryan added that a decision on the date and venue has not yet been made. However, once these details are clarified, the text of the agreement will also be published.
Since March 16, Azerbaijan's Ministry of Defense has been disseminating disinformation several times a day about alleged gunfire from the Armenian side. Armenia's Ministry of Defense consistently refutes these statements. The EU monitoring mission has also denied Baku's misinformation.