«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ անդրադառնալով Արդարադատության նախարարության ներկայացրած օրենսդրական նախագծին, որը, ըստ նրա, խախտում է անմեղության կանխավարկածը։ Նա այդ մասին գրել է Տելեգրամի իր ալիքում։
Նա նշել է, որ արդարադատության նախարարությունը պարզապես պետք է հետ կանչի այս նախագիծը և հաջորդ անգամ «նման խայտառակ առաջարկներով հանդես չգա»։
«Նորություն չէ, որ Արդարադատության նախարարությունը առաջարկել է օրենսդրական նախագիծ, համաձայն որի՝ ֆիզիկական անձի կամ բիզնեսի նկատմամբ վարչական ակտի վիճարկումը չի դադարեցնելու դրա վճարման պարտավորությունը։ Այսինքն, եթե հարկային մարմինները լրացուցիչ հարկ կամ տուգանք սահմանեն, այն պետք է վճարվի մինչև դատարանի վերջնական որոշումը, անկախ նրանից՝ որոշումը բողոքարկվում է, թե ոչ։
2019-2024 թվականների տվյալներով՝ Պետական եկամուտների կոմիտեն (ՊԵԿ) պարտվել է իր դեմ հարուցված դատական գործերի զգալի մասը։ 10 779 հայցերից 7 163-ի դեպքում դատարանը որոշել է հայցվորների օգտին։ Սա ցույց է տալիս, որ ՊԵԿ-ի որոշումների զգալի մասը հետագայում ճանաչվել է անհիմն։ Միևնույն ժամանակ, վարչական գործերի քննությունն առաջին և վերաքննիչ ատյաններում միջինում տևում է ավելի քան երկու տարի, որի ընթացքում վիճարկվող գումարները մնում են սուբյեկտների տնօրինումից դուրս։ Սա կարող է ազդել նրանց ֆինանսական վիճակի վրա, հատկապես խոշոր գումարների դեպքում։ Եվ ահա երեկ Արդարադատության նախարարը հայտարարեց, որ հանրային քննարկման է հրավիրում այս օրենսդրական նախագծի շուրջ։
Ես գտնում եմ, որ քննարկելու բան չկա։ Արդարադատության նախարարությունը պարզապես պետք է ետ կանչի այս նախագիծը և հաջորդ անգամ նման խայտառակ առաջարկներով հանդես չգա։ Հասկացեք վերջապես, դուք խախտում եք անմեղության կանխավարկածի սկզբունքը, քանի որ օրենսդրական նախագիծը նախատեսում է վճարման պարտավորություն մինչև դատարանի վերջնական որոշումը”,–ասվում է գրառման մեջ։
Մարուքյանը հավելել է, որ սա հակասահմանադրական վարչարարություն է, և իրեն ժողովրդավարական հռչակած ոչ մի իշխանություն նման օրենք ընդունելու իրավունք չունի։
«Արդարադատության նախարարությանը հորդորում եմ հնարավորինս արագ հրաժարվել մարդու իրավունքները կոպտորեն խախտող այդ նախագծից»,–գրել է նա։

The leader of the Bright Armenia party, Edmon Marukyan, has criticized a legislative proposal from the Ministry of Justice, claiming it violates the principle of the presumption of innocence. He expressed his concerns in a post on his Telegram channel.
Marukyan stated that the Ministry of Justice should simply withdraw the proposal and refrain from presenting such “shameful” initiatives in the future.
“It’s not new that the Justice Ministry has proposed a draft law stating that contesting an administrative act—whether against an individual or a business—does not suspend the obligation to pay. In other words, if tax authorities impose an additional tax or fine, it must be paid before a final court decision is made, regardless of whether the decision is appealed.
According to data from 2019 to 2024, the State Revenue Committee (SRC) has lost the majority of lawsuits filed against it. Out of 10,779 cases, the courts ruled in favor of the plaintiffs in 7,163. This shows that a significant portion of the SRC’s decisions were later found groundless. Meanwhile, proceedings in administrative courts—both first-instance and appellate—take over two years on average, during which the disputed funds remain unavailable to the individuals or businesses involved. This can severely affect their financial situation, especially in cases involving large sums. And just yesterday, the Minister of Justice announced a public discussion on this bill.
In my opinion, there is nothing to discuss. The Ministry should withdraw the bill and avoid proposing such disgraceful initiatives in the future. Understand once and for all that you are violating the presumption of innocence by requiring payment before a final court ruling,” the post reads.
Marukyan added that this constitutes unconstitutional administration and that no government claiming to be democratic has the right to pass such a law.
“I urge the Justice Ministry to immediately abandon this draft, which grossly violates human rights,” he wrote.