«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ անդրադառնալով Արդարադատության նախարարության ներկայացրած օրենսդրական նախագծին, որը, ըստ նրա, խախտում է անմեղության կանխավարկածը։ Նա այդ մասին գրել է Տելեգրամի իր ալիքում։
Նա նշել է, որ արդարադատության նախարարությունը պարզապես պետք է հետ կանչի այս նախագիծը և հաջորդ անգամ «նման խայտառակ առաջարկներով հանդես չգա»։
«Նորություն չէ, որ Արդարադատության նախարարությունը առաջարկել է օրենսդրական նախագիծ, համաձայն որի՝ ֆիզիկական անձի կամ բիզնեսի նկատմամբ վարչական ակտի վիճարկումը չի դադարեցնելու դրա վճարման պարտավորությունը։ Այսինքն, եթե հարկային մարմինները լրացուցիչ հարկ կամ տուգանք սահմանեն, այն պետք է վճարվի մինչև դատարանի վերջնական որոշումը, անկախ նրանից՝ որոշումը բողոքարկվում է, թե ոչ։
2019-2024 թվականների տվյալներով՝ Պետական եկամուտների կոմիտեն (ՊԵԿ) պարտվել է իր դեմ հարուցված դատական գործերի զգալի մասը։ 10 779 հայցերից 7 163-ի դեպքում դատարանը որոշել է հայցվորների օգտին։ Սա ցույց է տալիս, որ ՊԵԿ-ի որոշումների զգալի մասը հետագայում ճանաչվել է անհիմն։ Միևնույն ժամանակ, վարչական գործերի քննությունն առաջին և վերաքննիչ ատյաններում միջինում տևում է ավելի քան երկու տարի, որի ընթացքում վիճարկվող գումարները մնում են սուբյեկտների տնօրինումից դուրս։ Սա կարող է ազդել նրանց ֆինանսական վիճակի վրա, հատկապես խոշոր գումարների դեպքում։ Եվ ահա երեկ Արդարադատության նախարարը հայտարարեց, որ հանրային քննարկման է հրավիրում այս օրենսդրական նախագծի շուրջ։
Ես գտնում եմ, որ քննարկելու բան չկա։ Արդարադատության նախարարությունը պարզապես պետք է ետ կանչի այս նախագիծը և հաջորդ անգամ նման խայտառակ առաջարկներով հանդես չգա։ Հասկացեք վերջապես, դուք խախտում եք անմեղության կանխավարկածի սկզբունքը, քանի որ օրենսդրական նախագիծը նախատեսում է վճարման պարտավորություն մինչև դատարանի վերջնական որոշումը”,–ասվում է գրառման մեջ։
Մարուքյանը հավելել է, որ սա հակասահմանադրական վարչարարություն է, և իրեն ժողովրդավարական հռչակած ոչ մի իշխանություն նման օրենք ընդունելու իրավունք չունի։
«Արդարադատության նախարարությանը հորդորում եմ հնարավորինս արագ հրաժարվել մարդու իրավունքները կոպտորեն խախտող այդ նախագծից»,–գրել է նա։

Председатель партии «Светлая Армения» Эдмон Марукян выступил с заявлением в связи с законопроектом, представленным Министерством юстиции, который, по его словам, нарушает принцип презумпции невиновности. Об этом он написал в своём Telegram-канале.
Он отметил, что Министерство юстиции должно просто отозвать этот проект и впредь не выступать с подобными «позорными предложениями».
«Не новость, что Министерство юстиции предложило законопроект, согласно которому оспаривание административного акта в отношении физического лица или бизнеса не приостанавливает обязанность по его оплате. То есть, если налоговые органы налагают дополнительный налог или штраф, его необходимо уплатить до вступления в силу окончательного судебного решения, независимо от того, обжалуется оно или нет.
По данным за 2019–2024 годы, Комитет государственных доходов (КГД) проиграл значительную часть судебных дел, возбужденных против него. Из 10 779 исков по 7 163 делам суд вынес решение в пользу истцов. Это свидетельствует о том, что значительная часть решений КГД впоследствии признавалась необоснованной. При этом рассмотрение административных дел в судах первой и апелляционной инстанции в среднем занимает более двух лет, в течение которых оспариваемые суммы остаются недоступными для субъектов. Это может повлиять на их финансовое положение, особенно в случае крупных сумм. И вот вчера министр юстиции заявил, что инициирует общественное обсуждение данного законопроекта.
Я считаю, что обсуждать тут нечего. Министерство юстиции должно просто отозвать этот проект и больше не выступать с такими позорными инициативами. Поймите наконец, вы нарушаете принцип презумпции невиновности, поскольку проект предполагает обязанность уплаты до вынесения окончательного судебного решения», — говорится в записи.
Марукян добавил, что речь идёт о неконституционной административной практике, и ни одна власть, заявляющая о своей приверженности демократии, не имеет права принимать такой закон.
«Призываю Министерство юстиции как можно скорее отказаться от проекта, грубо нарушающего права человека», — написал он.