Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն զգուշացրել է, որ եթե Հայաստանը միանա Եվրոպական միությանը, նա ստիպված կլինի մասնակցել հակառուսական պատժամիջոցներին ու զենքի մատակարարմանը Ուկրաինային։
Նրա խոսքով՝ նման զարգացումները Հայաստանին ոչ միայն լուրջ տնտեսական խնդիրների առաջ կկանգնեցնեն, այլև նրան կստիպեն սահմանափակումներ կիրառել Ռուսաստանի նկատմամբ, քանի որ Բրյուսելը կհամարի դա անհրաժեշտ, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«Հայաստանը ստիպված կլինի միանալ Եվրոպական միության պատժամիջոցներին և զինվորական-քաղաքական որոշումներին, այդ թվում՝ Եվրոմիության ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության շրջանակներում, ինչպես նաև Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամին: Այս հիմնադրամը ֆինանսապես աջակցում է Ուկրաինայում նացիստական ռեժիմի զինված ուժերին»,– ասել է նա լրագրողներին։
Ինչպես նշել է Շոյգուն, այդ քայլերը ուղղված կլինեն ոչ միայն Ռուսաստանի և Բելառուսի, այլև Իրանի դեմ, որի հետ Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը 2024 թվականի արդյունքներով գերազանցել է 737 միլիոն դոլարը։

Secretary of the Russian Security Council Sergey Shoigu has warned that if Armenia joins the European Union, it will have to take part in anti-Russian sanctions and supply arms to Ukraine.
"Armenia will be forced to join the European Union's sanctions and military-political decisions, including within the framework of such instruments as the Common Security and Defence Policy of the EU, as well as the European Peace Fund. This fund financially supports the armed forces of the Nazi regime in Ukraine.", he told journalists.
According to him, such a scenario would lead Armenia not only into serious economic difficulties, but also force it to impose restrictions on Russia, as Brussels would insist on it.
Shoigu also emphasized that these measures would target not only Russia and Belarus, but also Iran, with whom Armenia’s trade turnover exceeded $737 million in 2024.