Ցամաքային ճանապարհով Սիրիա հումանիտար օգնություն հասցնելու լոգիստիկ հարցերը քննարկվել և համաձայնեցվել են Թուրքիայի հետ գործող դիվանագիտական խողովակներով։ Այդ մասին հատնում է ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Հայաստանի կառավարության որոշմամբ մարդասիրական օգնություն Սիրիա ուղարկելու նպատակով մարտի 21–ից տաս օրով կբացվի Մարգարայի կամուրջը՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև 32 տարի փակ մնացած սահմանային անցակետը։
Նմանատիպ քայլ է իրականացվել նաև 2023 թվականին, երբ Հայաստանը Մարգարայի կամրջով՝ որը փակ էր 1993-ից, Թուրքիա էր տեղափոխել 100 տոննա հումանիտար բեռ։
2022 թվականի հուլիսին Վիեննայում կայացած հայ-թուրքական բանագնացների չորրորդ հանդիպման ժամանակ կողմերը համաձայնություն են ձեռք բերել բացել ցամաքային սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար՝ հնարավորինս սեղմ ժամկետում։ Այդ պայմանավորվածության շրջանակում հայկական կողմը վերանորոգել է Մարգարայի անցակետը՝ ծախսելով մոտ 1 միլիարդ դրամ, սակայն շուրջ երկու տարի անց դեռևս անհայտ է՝ երբ կիրագործվի պայմանավորվածությունը։
Թուրքիայի պաշտոնյանե8y մի քանի անգամ ընդգծել են՝ սահմանը կարող է բացվել միայն այն դեպքում, եթե հայ-ադրբեջանական բանակցություններն ունենան դրական զարգացում՝ շեշտելով, որ հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացները փոխկապակցված են։

Armenia and Turkey have agreed on the logistical arrangements for delivering humanitarian aid to Syria via a land corridor, according to the Armenian Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan, as reported by RFE/RL.
Following a decision by the Armenian government, the Margara Bridge border crossing between Armenia and Turkey, closed for 32 years, will reopen for 10 days starting March 21 to facilitate the delivery of humanitarian aid to Syria.
A similar step was taken in 2023, when Armenia sent 100 tons of humanitarian cargo to Turkey via the Margara Bridge.
In July 2022, during the fourth round of Armenian-Turkish special envoy talks in Vienna, both sides agreed to open the land border for third-country nationals as soon as possible. As part of this arrangement, Armenia renovated the Margara crossing at a cost of around 1 billion drams. However, nearly two years later, it remains unclear when the agreement will be fully implemented.
Turkish officials have repeatedly stated that the border could only reopen if there is positive progress in Armenian-Azerbaijani negotiations, stressing that the normalization processes between Armenia and Turkey and between Armenia and Azerbaijan are interconnected.