Ցամաքային ճանապարհով Սիրիա հումանիտար օգնություն հասցնելու լոգիստիկ հարցերը քննարկվել և համաձայնեցվել են Թուրքիայի հետ գործող դիվանագիտական խողովակներով։ Այդ մասին հատնում է ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Հայաստանի կառավարության որոշմամբ մարդասիրական օգնություն Սիրիա ուղարկելու նպատակով մարտի 21–ից տաս օրով կբացվի Մարգարայի կամուրջը՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև 32 տարի փակ մնացած սահմանային անցակետը։
Նմանատիպ քայլ է իրականացվել նաև 2023 թվականին, երբ Հայաստանը Մարգարայի կամրջով՝ որը փակ էր 1993-ից, Թուրքիա էր տեղափոխել 100 տոննա հումանիտար բեռ։
2022 թվականի հուլիսին Վիեննայում կայացած հայ-թուրքական բանագնացների չորրորդ հանդիպման ժամանակ կողմերը համաձայնություն են ձեռք բերել բացել ցամաքային սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար՝ հնարավորինս սեղմ ժամկետում։ Այդ պայմանավորվածության շրջանակում հայկական կողմը վերանորոգել է Մարգարայի անցակետը՝ ծախսելով մոտ 1 միլիարդ դրամ, սակայն շուրջ երկու տարի անց դեռևս անհայտ է՝ երբ կիրագործվի պայմանավորվածությունը։
Թուրքիայի պաշտոնյանե8y մի քանի անգամ ընդգծել են՝ սահմանը կարող է բացվել միայն այն դեպքում, եթե հայ-ադրբեջանական բանակցություններն ունենան դրական զարգացում՝ շեշտելով, որ հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացները փոխկապակցված են։

21 Март 2025 - 10:56 AMT
Логистические вопросы доставки гуманитарной помощи в Сирию по суше обсуждены и согласованы с Турцией через действующие дипломатические каналы. Об этом заявила пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян, сообщает «Азатутюн».
Согласно решению правительства Армении, с 21 марта на десять дней откроется мост Маргара — пункт пропуска на армяно-турецкой границе, который был закрыт последние 32 года. Цель — направить гуманитарную помощь в Сирию.
Аналогичный шаг предпринимался и в 2023 году, когда Армения через мост Маргара доставила в Турцию 100 тонн гуманитарного груза.
В июле 2022 года в Вене, на четвёртой встрече армяно-турецких спецпредставителей, стороны договорились открыть сухопутную границу для граждан третьих стран в максимально короткие сроки. В рамках этой договоренности армянская сторона отремонтировала пункт пропуска Маргара, потратив около 1 миллиарда драмов. Однако спустя почти два года остается неизвестным, когда договоренность будет реализована.
Турецкие официальные лица неоднократно подчеркивали: граница может быть открыта только в случае положительных подвижек в армяно-азербайджанских переговорах, указывая на взаимосвязь процессов нормализации армяно-турецких и армяно-азербайджанских отношений.