Իտալիայի Ֆլորենցիա քաղաքում մարտի 5-8-ը անցկացված Ներքին բժշկության եվրոպական 23-րդ համաժողովի և Եվրոպական ֆեդերացիայի վեհաժողովում, միաձայն քվեարկությամբ, Ներքին հիվանդությունների բժշկության հայկական ասոցիացիան ընդունվել է Ներքին բժշկության եվրոպական ֆեդերացիայի լիիրավ անդամի կարգավիճակով:
Հայաստանը դարձել է ֆեդերացիայի 43-րդ անդամակցող պետությունը։
Ներքին հիվանդությունների բժշկության հայկական ասոցիացիայի հրավերով մասնակցություն են ունեցել Երևանի քաղաքապետարանի առողջապահության վարչության ղեկավար Դավիթ Կարապետյանը, վարչության պետի տեղակալ Արմինե Զոհրաբյանը, ինչպես նաև մայրաքաղաքին ենթակա չորս բուժհաստատությունների տնօրեններ, հայտնում է Երևանի քաղաքապետարանը։
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել է ՆՀԲՀԱ-ի վերջին վեց տարիների աշխատանքը՝ ուղղված ներքին բժշկության մասնագետների մասնագիտական աճին, գիտելիքների ու փորձի փոխանակման խթանմանը, ինչպես նաև կանխարգելման և երկարակեցության բժշկության զարգացմանը։ Ներկայացվել են նաև ներքին հիվանդությունների ախտորոշման ու բուժման ազգային չափորոշիչների ու ուղեցույցների կազմման և հարմարեցման գործընթացները Հայաստանում։

Армения официально присоединилась к Европейской федерации внутренней медицины (EFIM) в качестве полноправного члена. Решение было принято единогласно в ходе 23-го Европейского конгресса по внутренней медицине и Генеральной ассамблеи EFIM, прошедших 5–8 марта во Флоренции, Италия.
Полномочия члена были предоставлены Армянской ассоциации внутренней медицины, и Армения стала 43-м государством, вошедшим в состав федерации.
По приглашению ассоциации в мероприятии участвовали руководитель управления здравоохранения мэрии Еревана Давид Карапетян, его заместитель Армине Зограбян, а также директора четырёх столичных медицинских учреждений, сообщает мэрия Еревана.
Во время форума был представлен шестилетний опыт работы ассоциации, направленный на повышение квалификации специалистов внутренней медицины, обмен знаниями и опытом, а также развитие превентивной и антивозрастной медицины. Были также освещены процессы разработки и адаптации национальных стандартов и руководств по диагностике и лечению внутренних заболеваний в Армении.