Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն Ազգային ժողովի հանձնաժողովում անդրադարձել է սպառազինության և ռազմատեխնիկայի արդիականացման ծրագրերին՝ նշելով, որ նոր նմուշների ձեռքբերման նպատակով մատակարարման պայմանագրեր են կնքվել մի շարք ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ ընկերությունների հետ։
Նա հավելել է, որ շարունակվել են նաև ինժեներական-ամրաշինական աշխատանքները, իրականացվել են մշտական տեղակայման վայրերի կառուցման և վերանորոգման աշխատանքներ, հայտնում է Radar.am-ը։
Պապիկյանը հայտարարել է, որ, չնայած հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին ադրբեջանական կողմի տեղեկություններին, 2024 թվականի ընթացքում հայ-ադրբեջանական սահմանին պահպանվել է հարաբերական կայուն օպերատիվ իրադրություն։
«ՀՀ զինված ուժերում արմատական համակարգային բարեփոխումների իրականացման հիմնական ուղենիշները սահմանելու նպատակով 2024 թվականին մշակվել, հավանության է արժանացել և հրապարակվել է բանակի կերպափոխման հայեցակարգը։ Բացի այդ, մշակվել է հայեցակարգից բխող գործողությունների ծրագիրը»,- նշել է նա՝ անդրադառնալով կառավարության ծրագրի կատարողականին, որը վերաբերել է պաշտպանության ոլորտին։
Նիստը շարունակվել է փակ ռեժիմով, քանի որ քննարկվելու են տեղեկություններ, որոնք համարվում են պետական գաղտնիք։

Министр обороны Сурен Папикян в ходе заседания парламентской комиссии рассказал о программах модернизации вооружений и военной техники, отметив, что заключены договоры с рядом резидентных и нерезидентных компаний на поставку новых образцов.
Он добавил, что продолжаются инженерно-укрепительные работы, осуществляются строительство и ремонт объектов постоянной дислокации, сообщает «Radar.am».
Папикян также отметил, что, несмотря на заявления азербайджанской стороны о нарушении режима прекращения огня, в 2024 году оперативная обстановка на армяно-азербайджанской границе оставалась относительно стабильной.
«С целью определения основных направлений реализации фундаментальных системных реформ в Вооружённых силах Республики Армения в 2024 году была разработана, одобрена и опубликована концепция трансформации армии. Кроме того, разработана программа действий, вытекающая из данной концепции», — сообщил он, комментируя выполнение правительственной программы в сфере обороны.
Заседание продолжилось в закрытом режиме, поскольку обсуждалась информация, относящаяся к государственной тайне.
С 16 марта Минобороны Азербайджана несколько раз в день распространяет дезинформацию о якобы открываемом огне с армянской стороны. Министерство обороны Армении систематически опровергает эти заявления. Дезинформацию Баку также опровергла наблюдательная миссия ЕС.