Արցախի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախկին նախարար Հայկ Խանումյանը լրագրողների հետ զրույցում կարծիք է հայտնել, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագիրը, թեև համաձայնեցվել է, բայց չի կարծում, որ կստորագրվի։
«Խաղաղության համաձայնագիրը, թեև համաձայնեցվել է, բայց չեմ կարծում, որ կստորգրվի։ Տեսնում ենք, որ ամեն օր Ադրբեջանը սրում է թեման, պահանջներ ավելացնում և չեմ կարծում, որ սա տրամաբանական ավարտ է ունենալու։ Մյուս կողմից էլ չեմ կարծում, որ պետք է թուղթը վերցնել և Ադրբեջանի հետևից վազել, որպեսզի ինչ-որ թուղթ ստորագրվի։ Իրական խաղաղության համար այլ պայմաններ ու միջավայր են պետք»,–ասել էնա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա հավելել է, որ այն երկրները, որոնք հրաժարվում են իրենց իրավունքներից, չեն դիտարկվում որպես արժանահավատ գործընկերներ միջազգային հանրության կողմից։
«Նույնիսկ այն խոսակցությունները, որ ՀՀ-ն հրաժարվում է Ադրբեջանի դեմ իր հայցերից, դա բերում է ՀՀ-ի նկատմամբ որպես պետություն անվստահություն»,-ասաց նա։
Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը լրագրողների հետ զրույցում, «Մոտալուտ փոթորիկ․ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային անվտանգությունը գլոբալ աշխարհակարգի ճգնաժամի համատեքստում» միջազգային գիտաժողովի ժամանակ հայտարարել է, որ Խաղաղության համաձայնագրի համաձայնեցումն ու ստորագրումը տարբեր բաներ են, ինչպես և տարբեր են՝ ստորագրված համաձայնագիրն ու խաղաղությունը։
«Խաղաղության համաձայնագրի դրույթներին համաձայնելն ու այն ստորագրելը տարբեր բաներ են, ես հիշում եմ երևի չորս անգամ, երբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը «համաձայնել» են փաստաթղթերի շուրջ, դա եղել է 1999-ին, 2001-ին, եղել է 2006-ին, եղավ և հիմա, սակայն դրանից որևէ մեկը չի ստորագրվել» ,- ասել է Իսկանադարյանը, գրում է Aysor.am-ը։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը նման գործընթացները դիտարկում է ոչ թե որպես նպատակ՝ խաղաղության հասնելու համար, այլ որպես խաղաքարտ կամ մարտավարություն։
«Այստեղ կա երկրորդ հանգամանքը՝ ստորագրել համաձայնագիրն ու խաղաղությունը տարբեր բաներ են, միայն համաձայնագիր ստորագրելով դու չես կարող հաստատել նորմալ հարաբերություններ տարածաշրջանում, դա երկար պրոցես է»,-ասել է նա։

Бывший министр территориального управления и инфраструктуры Арцаха Айк Ханумян выразил сомнения относительно подписания мирного соглашения с Азербайджаном, несмотря на сообщения о его финализации.
«Хотя мирное соглашение финализировано, я не думаю, что оно будет подписано. Мы видим, что каждый день Азербайджан обостряет вопрос, добавляет требования, и я не думаю, что это будет иметь логическое завершение. С другой стороны, я не думаю, что мы должны брать бумагу и бежать за Азербайджаном, чтобы получить какую-то бумагу, подписанную. Для реального мира необходимы другие условия и среда», — сказал он, сообщает «Aysor.am».
Он добавил, что страны, отказывающиеся от своих прав, не рассматриваются международным сообществом как надежные партнеры.
«Даже разговоры о том, что Армения отказывается от своих исков против Азербайджана, приводят к недоверию к Армении как к государству», — отметил он.
Директор Кавказского института Александр Искандарян, выступая перед журналистами на международной конференции «Надвигающаяся буря: региональная безопасность Южного Кавказа в контексте кризиса глобального миропорядка», заявил, что согласование и подписание мирного соглашения — это разные вещи, как и подписанное соглашение и фактический мир.
«Согласование положений мирного соглашения и его подписание — это разные вещи. Я помню, наверное, четыре раза, когда Армения и Азербайджан «согласовывали» документы: в 1999, 2001, 2006 годах и сейчас; однако ни одно из них не было подписано», — сказал Искандарян, сообщает «Aysor.am».
По его словам, Азербайджан рассматривает такие процессы не как цель достижения мира, а как разменную монету или тактику.
«Здесь есть второй аспект: подписание соглашения и мир — это разные вещи. Просто подписав соглашение, нельзя установить нормальные отношения в регионе; это длительный процесс», — добавил он.
13 марта Министерство иностранных дел Армении объявило, что приняло предложения азербайджанской стороны по двум нерешенным статьям и что мирное соглашение готово к подписанию. Было отмечено, что Армения готова начать консультации по срокам и месту подписания. Баку выдвинул новые предварительные условия и заявил, что говорить о сроках встречи пока рано.
Проект мирного соглашения состоит из 17 пунктов, из которых ранее были согласованы 15. Одним из нерешенных пунктов был взаимный отказ от международных претензий друг к другу, а другим — неразмещение представителей других стран на границе между Азербайджаном и Арменией.