Հայաստանն ու ԵՄ-ն հասել են վերջնական բանակցությունների փուլին գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ, որը նախատեսվում է զգալիորեն ընդլայնել երկկողմ համագործակցության շրջանակը։ ԵՄ և ՀՀ միջև ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) լիարժեք ուժի մեջ մտնելու չորրորդ տարելիցի առթիվ կազմակերպված միջոցառման ընթացքում, կողմերը վերահաստատել են գործընկերային հարաբերությունների խորացման կարևորությունը։ Միջոցառման ընթացքում, որում ներգրավված են եղել մոտ 80 մասնակից։
ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը շեշտել է, որ ՀԸԳՀ-ն մնում է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների առանցքային իրավական հիմքը՝ բարձր գնահատելով Երևանի հանձնառությունն իր ստանձնած բարեփոխումներին՝ չնայած առկա բարդություններին։
Նա ասել է. «Մենք գնահատում ենք Հայաստանի իշխանության կողմից արձանագրված առաջընթացը, սակայն պետք է համատեղ ուժերով թափ հաղորդենք բարեփոխումների ընթացքին և խորացնենք ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը՝ լիարժեք գործի դնելով ՀԸԳՀ-ի ողջ ներուժը, հատկապես՝ տնտեսական զարգացման ոլորտում ԵՄ չափանիշների ներդրման առումով։ Հայաստանը և ԵՄ-ն շուտով կավարտեն բանակցությունները գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ, որը կընդլայնի մեր համագործակցությունը այնպիսի ուղղություններով, ինչպիսիք են՝ անվտանգության ոլորտի բարեփոխումները և մուտքի արտոնագրերի ազատականացումը»։
ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչները մանրամասն ներկայացրել են ՀԸԳՀ-ի կիրարկման իրենց մոտեցումները՝ ընդգծելով 2024 թվականի հիմնական առաջընթացները, առկա մարտահրավերներն ու ԵՄ աջակցությամբ իրականացվելիք առաջնահերթությունները։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն իր ելույթում անդրադարձել է բարեփոխումների ընթացքի կարևորությանը՝ ընդգծելով, որ «աշխարհաքաղաքական զարգացումների լույսի ներքո առանցքային է ՀՀ կենսական օրակարգի՝ բարեփոխումների ընթացքի քննարկումն ու գնահատումը, քանի որ դրա ճիշտ ընկալումը, ճանաչումն ու իրականացումը կարևոր են երկրի կայուն զարգացման և առաջընթացի համար»։
Նա հավելել է. «Չնայած առկա ներքին ու արտաքին բազմաթիվ մարտահրավերների՝ Հայաստանի կառավարությունն անշեղորեն շարժվում է բարեփոխումների իրականացման իր նախանշած ուղիով՝ ընթացս կատարելով անհրաժեշտ շտկումներ և սերտորեն համագործակցելով Եվրամիության հետ»:
Գրիգորյանը կարևորել է նաև ԵՄ-ի հետ զարգացող հարաբերությունների համատեքստում նոր գործընկերության օրակարգի շուրջ ձևավորվող հավակնոտ մոտեցումների անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև նշել է Եվրահանձնաժողովի հետ ընթացող քննարկումները՝ ԵՄ Դիմակայունության և աճի պլանի շրջանակում Հայաստանին տրամադրվելիք աջակցության ուղղությամբ։
Միջոցառմանը հրավիրված էր նաև Եվրոպական միության սպառողների հարցերով նախկին հանձնակատար, Բուլղարիայի նախկին փոխվարչապետ և ԵԽ-ում ԵՄ պատվիրակության նախկին ղեկավար Մեգլենա Կունևան։ Նա ներկայացրել է Բուլղարիայի բարեփոխումների փորձը և ԵՄ անդամակցության գործընթացը՝ ընդգծելով պետական կառավարման ամուր համակարգի առաջնահերթ նշանակությունը՝ ԵՄ-ի պահանջներին համապատասխանող բարեփոխումների հաջողության համար։
ՀԸԳՀ-ի արտագնա երկրորդ հանդիպման ընթացքում կողմերը վերահաստատել են իրենց փոխադարձ հանձնառությունը՝ խորացնելու համագործակցությունը համաձայնագրի շրջանակում։ Կողմերը հայտարարել են, որ շարունակելու են համատեղ ջանքերը՝ բարեփոխումներն առաջ մղելու, կառավարման համակարգը բարելավելու և ՀԸԳՀ-ի միջոցով Հայաստանի քաղաքացիների համար տեսանելի արդյունքներ ապահովելու ուղղությամբ։

21 Март 2025 - 15:56 AMT
Армения и Европейский союз находятся на финальной стадии переговоров по новой повестке партнерства, направленной на значительное расширение рамок двустороннего сотрудничества.
Во время мероприятия, приуроченного к четвёртой годовщине полного вступления в силу Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (СВРП) между ЕС и Арменией, стороны подтвердили приверженность углублению партнерских отношений. В обсуждении приняли участие около 80 человек.
Глава делегации ЕС, посол Василис Марагос подчеркнул, что СВРП остаётся ключевой правовой основой отношений между ЕС и Арменией, высоко оценив приверженность Еревана взятым на себя обязательствам по реформам, несмотря на существующие трудности.
Он заявил: «Мы ценим достигнутый прогресс со стороны властей Армении, однако нам необходимо совместно активизировать реформы и углубить сотрудничество ЕС-Армения, максимально раскрыв потенциал СВРП, особенно в части внедрения стандартов ЕС в экономическом развитии. Армения и ЕС вскоре завершат переговоры по новой повестке партнерства, которая расширит наше сотрудничество в таких сферах, как реформы в области безопасности и либерализация визового режима».
Представители правительства Армении подробно представили свой подход к реализации СВРП, отметив основные достижения 2024 года, существующие вызовы и приоритеты, которые будут реализованы при поддержке ЕС.
Вице-премьер Мгер Григорян в своём выступлении подчеркнул значимость хода реформ, заявив: «С учетом текущих геополитических изменений критически важно обсуждение и оценка повестки жизненно важных реформ для Армении, поскольку её правильное понимание, признание и реализация имеют решающее значение для устойчивого развития страны».
Он добавил: «Несмотря на многочисленные внутренние и внешние вызовы, правительство Армении неуклонно следует намеченному пути реформ, при необходимости внося корректировки и тесно взаимодействуя с Европейским союзом».
Григорян также отметил необходимость амбициозного подхода в контексте новой повестки партнерства с ЕС, а также указал на текущие обсуждения с Европейской комиссией в рамках Плана ЕС по устойчивости и росту, касающиеся оказания поддержки Армении.
На мероприятии выступила также бывший еврокомиссар по вопросам защиты потребителей, экс-вице-премьер Болгарии и экс-глава делегации ЕС при Совете Европы Меглена Кунева. Она поделилась опытом Болгарии в проведении реформ и процессе вступления в ЕС, подчеркнув приоритетное значение эффективной системы государственного управления для успешной реализации реформ в соответствии с требованиями ЕС.
Во время второй внешней встречи по СВРП стороны вновь подтвердили взаимную приверженность углублению сотрудничества в рамках соглашения. Было заявлено о намерении продолжить совместные усилия по продвижению реформ, совершенствованию управления и обеспечению ощутимых результатов для граждан Армении через реализацию положений СВРП.
12 февраля Национальное собрание Армении в первом чтении одобрило законопроект о начале процесса присоединения к ЕС. Ранее, 9 января, правительство Армении одобрило проект, представленный гражданской инициативой «Еврокве». В ближайшее время законопроект будет рассмотрен в парламенте.