ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Աբազյանն Աժ–ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի գերիների, պատանդների և անհետ կորած անձանց հարցերով ձևավորված հանձնաժողովների միջև փետրվարի 7-ին կայացած քննարկման ավարտին կողմերը հասել են համատեղ աշխատանքի շարունակման վերաբերյալ փոխըմբռնման։
Նրա խոսքով՝ հանդիպման արդյունքների մասին տեղեկացված են նաև անհետ կորածների ընտանիքները, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Դրա վերաբերյալ ես հանդիպում եմ ունեցել նաև ծնողների հետ, տեղեկացրել ենք իրենց այդ հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ և շարունակական աշխատանքի վերաբերյալ»,- ասել է Աբազյանը՝ հրաժարվելով մանրամասներ ներկայացնել քննարկված հարցերի մասին՝ նշելով դրանց գաղտնի բնույթը։
«Ամեն ինչ արվում է, որ հաջորդ հանդիպումը տեղի ունենա, և արդյունքում արձանագրված այն կետերը, որ հուզում են անհետ կորածների ծնողներին, գերեվարվածներին, այդ հարցերի ամբողջական պատասխանը ստանանք:
Չեմ ուզում շտապել և որևէ տրամադրության շոշափում արձանագրել, բայց համոզված եղեք, որ հայկական կողմն ամեն ինչ անելու է, որ այդ հարցում հաջողություն ունենանք»,- շեշտել է ԱԱԾ ղեկավարը։
Փետրվարի 7-ին ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանային գոտում անցկացվել է Հայաստանի գերիների, պատանդների և անհետ կորածների հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողովի ու Ադրբեջանի ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորած քաղաքացիների հարցերով պետական հանձնաժողովի համատեղ նիստը։ Քննարկման ժամանակ կողմերը մտքեր են փոխանակել անհետ կորածների ճակատագրի պարզաբանման ուղղությամբ՝ համաձայնության հասնելով, որ փոխադարձ համաձայնությամբ երկխոսությունը պետք է շարունակվի։

Директор Службы национальной безопасности Армении Армен Абазян в беседе с журналистами в парламенте сообщил, что предпринимаются шаги для организации следующей встречи между комиссиями Армении и Азербайджана по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших.
По его словам, по итогам обсуждений, прошедших 7 февраля в приграничной зоне Армении и Азербайджана, стороны достигли взаимопонимания о продолжении совместной работы.
Как сообщил Абазян, семьи пропавших без вести также были проинформированы о результатах первой встречи, передаёт «1lurer.am».
«По этому вопросу я также встречался с родителями, мы проинформировали их о результатах встречи и о предстоящей совместной работе», — сказал Абазян, отказавшись раскрывать подробности обсуждений, сославшись на их конфиденциальный характер.
«Делается всё возможное, чтобы следующая встреча состоялась, и чтобы были даны исчерпывающие ответы на вопросы, волнующие родителей пропавших и пленных», — подчеркнул глава СНБ.
«Не хочу спешить и делать преждевременные оценки, но будьте уверены — армянская сторона приложит максимум усилий для достижения успеха», — добавил он.
7 февраля в приграничной зоне Армении и Азербайджана состоялось совместное заседание межведомственной комиссии Армении по вопросам пленных, заложников и пропавших без вести и Государственной комиссии Азербайджана по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести. Стороны обменялись мнениями по вопросам выяснения судьбы пропавших и договорились продолжить диалог на взаимной основе.