ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 58-րդ նստաշրջանի արդյունքներով Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը (The World Council of Churches) հանդես է եկել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին անհապաղ ազատ արձակելու մասին հայտարարությամբ:
«Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը խորը մտահոգություն է հայտնում հայ բանտարկյալների շարունակական ապօրինի կալանքի վերաբերյալ: Մարդկանց պատանդ վերցնելն ու պահելը միջազգային մարդասիրական իրավունքի հիմնարար սկզբունքների, այդ թվում՝ Ժնևի կոնվենցիայի լրջագույն խախտում է»,-ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նշվում է, որ 2020 թվականի նոյեմբերից մինչև 2023 թվականի հոկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում, Ադրբեջանն առանց իրավական հիմքի գերեվարել է առնվազն 23 հայ քաղաքացիների, որոնց թվում եղել են ինչպես քաղաքացիական անձինք, այնպես էլ՝ նախկին և գործող պաշտոնյաներ ու զինծառայողներ։
«Նրանցից շատերը, ինչպես փաստագրել են մարդու իրավունքների կազմակերպությունները, ենթարկվել են խոշտանգումների և նվաստացնող վերաբերմունքի
Մենք վերահաստատում ենք ապօրինի կալանավորված բոլոր անձանց անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակելու պահանջը: Անձանց երկարատև կալանքը, որն ուղեկցվում է իրավական պաշտպանության խախտումներով, խաթարում է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և հաշտեցման ջանքերը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ Մարդու իրավունքների խորհուրդը պետք է բոլոր միջոցներով նպաստի հայ գերիների ազատ արձակմանը։ Միաժամանակ կոչ է արվել բոլոր ներգրավված կողմերին լիարժեք կատարել իրենց պարտավորությունները՝ միջազգային իրավունքի սահմաններում։
«Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդն իր համերաշխությունն է հայտնում Հայ եկեղեցուն և ժողովրդին, ինչպես նաև այս իրավիճակից տուժած բոլոր մարդկանց, և վերահաստատում է արդարության ու խաղաղությանն ուղղված իր հանձնառությունը», – ասվում է հայտարարության մեջ։

По итогам 58-й сессии Совета ООН по правам человека Всемирный совет церквей (ВЦЦ) выступил с заявлением с требованием немедленного освобождения армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане.
«Всемирный совет церквей выражает глубокую обеспокоенность в связи с продолжающимся незаконным содержанием армянских заключённых. Захват и удержание людей в качестве заложников является грубым нарушением основополагающих принципов международного гуманитарного права, включая Женевскую конвенцию», — говорится в заявлении, передаёт «Aysor.am».
Указывается, что с ноября 2020 года по октябрь 2023 года Азербайджан захватил не менее 23 граждан Армении без каких-либо правовых оснований. Среди них были как гражданские лица, так и бывшие и действующие чиновники и военнослужащие.
«Многие из них, как зафиксировали правозащитные организации, подвергались пыткам и унизительному обращению».
ВЦЦ вновь потребовал немедленного и безусловного освобождения всех незаконно удерживаемых лиц. «Длительное содержание под стражей с нарушением правовой защиты подрывает усилия по установлению прочного мира и примирения в регионе», — подчёркивается в заявлении.
Совет также призвал Совет ООН по правам человека задействовать все возможные механизмы для содействия освобождению армянских пленных. Одновременно был сделан призыв ко всем сторонам конфликта полностью выполнить свои обязательства в рамках международного права.
«Всемирный совет церквей выражает солидарность с Армянской церковью и народом, а также со всеми пострадавшими, и подтверждает свою приверженность справедливости и миру», — говорится в заявлении.
Советник президента США по национальной безопасности Майк Уолц заявил, что в разговоре с Хикметом Гаджиевым указал на необходимость освободить пленных и завершить мирный договор с Арменией.
Адвокат Рубена Варданяна Джаред Генсер призвал премьер-министра Армении Никола Пашиняна и главу МИД Арарата Мирзояна внимательно изучить заявления Дональда Трампа и Майка Уолца.