Ազգային ժողովում լրագրողներն Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արմեն Աբազյանից հետաքրքրվել են, թե քննարկվում է արդյոք հայ-թուրքական սահմանից ռուս սահմանապահներին դուրս բերելու հարցը։
«Այս պահին կոնկրետ որևէ որոշում չունենք»,-ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
«2024 թվականից «Զվարթնոց» օդանավակայանում ամբողջովին ծառայությունն իրականացվում է ՀՀ սահմանապահ զորքերի կողմից։ Նույնն իրականացվում է նաև հայ-իրանական՝ Ագարակ սահմանային հատվածում։ Մարտի 1-ից նույնպես ծառայությունն անցակետում իրականացվում է ՀՀ սահմանապահ զորքերի կողմից»,-ասել է Արմեն Աբազյանը։
Երբ նրան հարցրել են՝ արդյոք այս գործընթացը կունենա շարունակություն, ԱԱԾ տնօրենը պատասխանել է. «Այս պահին կոնկրետ որևէ այլ որոշում չունենք»։

21 Март 2025 - 16:04 AMT
Директор Службы национальной безопасности Армении Армен Абазян заявил, что на данный момент отсутствует конкретное решение о выводе российских пограничников с армяно-турецкой границы. Отвечая на вопросы журналистов в Национальном собрании, он подчеркнул, что окончательное решение по этому вопросу пока не принято.
«На данный момент конкретного решения нет», — приводит его слова «Aysor.am».
С 2024 года полностью за контроль в аэропорту «Звартноц» отвечают армянские пограничные войска. То же касается и армяно-иранского участка в районе Агарак, где с 1 марта пропускной пункт также обслуживается исключительно силами Армении.
На вопрос о возможном продолжении этого процесса директор СНБ ответил: «На данный момент других конкретных решений нет».