ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ընթացիկ բանակցություններում իրենք Ադրբեջանի հետ քննարկում են խաղաղության փաստաթուղթը հանրայնացնելու տարբերակը, քանի որ հայկական կողմն առաջարկել է այն ստորագրել, ինչը նշանակում է, որ հենց ստորագրեն, այն կհանրայնացվի։ Նա այդ մասին ասել է Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
Ըստ նրա, դա վկայում է այն մասին, թե որքան է վստահ են ու չունեն որևէ մտավախություն այդ առումով։
«Այսինքն՝ մենք կողմ ենք ինստիտուցիոնալ հրապարակմանը՝ ստորագրվեց, հրապարակվեց, բայց մյուս կողմից ես ուզում եմ՝ մենք խաղաղության համաձայնագիր ինստիտուտի վերաբերյալ ունենանք ճիշտ պատկերացում, այն երկու կողմ ունի և ենթադրվում է, որ երկու կողմ պետք է ստորագրեն: Ես նկատի ունեմ, որ մեր իրականության մեջ նախորդող շրջանում անընդհատ առաջնորդվել ենք հաղթանակ՝ պարտություն, դիվանագիտական հաղթանակ՝ դիվանագիտական պարտություն, հաղթանակ՝ կապիտուլյացիա:
Ես ուզում եմ ասել, որ խաղաղության համաձայնագրի տեքստն այս տերմինաբանությամբ ընկալելու փորձերը սին են, քանի որ, եթե հիմա և Հայաստանը, և Ադրբեջանը բանակցություններն ավարտել են համաձայնեցված տեքստով, նշանակում է՝ երկու կողմն էլ համարել է, որ դա ընդունելի փաստաթուղթ է։ Այսինքն՝ կողմերը համաձայնեցրել են խաղաղության հենասյուները և արձանագրել, որ համաձայն են այդ հենասյուների շուրջ խաղաղություն հաստատել»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա նաև անդրադարձել է այն խոսակցություններին, որ ինքը կարող է միակողմանի ստորագրել փաստաթուղթը, առանց Բաքվի մասնակցության՝ նշելով, որ դա իր մտքով չէր անցել։
«Չգիտեմ նույնիսկ՝ դիվանագիտության պատմության մեջ այդպիսի բան եղե՞լ է, թե՞ չի եղել: Մեր մտքով նման բան երբեք չէր անցել, որ կարելի է այդպիսի բան անել, և դեռ պետք է ստուգել՝ այդպիսի բան անել հնարավո՞ր է, թե հնարավոր չէ։ Նույնիսկ հանձնարարել է ստուգել՝ այդպիսի պրակտիկա պատմության մեջ եղե՞լ է, թե ոչ»,- ասել է նա։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что в ходе текущих переговоров с Азербайджаном обсуждается возможность обнародования текста мирного соглашения. В интервью Общественному телевидению он отметил, что армянская сторона предложила подписать документ, что означает его автоматическую публикацию сразу после подписания.
По словам Пашиняна, это свидетельствует о высокой степени уверенности армянской стороны и отсутствии опасений по поводу содержания документа. «Мы выступаем за институциональную публикацию — подписали, опубликовали», — подчеркнул он, добавив, что важно правильно понимать суть мирного соглашения: это двусторонний документ, который должны подписать обе стороны.
Пашинян критически отозвался о попытках интерпретировать текст соглашения в рамках терминологии «победа — поражение», «дипломатическая победа — капитуляция», назвав такие подходы несостоятельными. Если переговоры завершены и стороны согласовали общий текст, это означает, что документ приемлем для обеих стран и что они договорились о ключевых принципах установления мира.
Прокомментировав предположения о возможном одностороннем подписании документа, Пашинян решительно отверг такую возможность. «Мне даже в голову не приходило», — сказал он, добавив, что дал поручение выяснить, были ли в истории дипломатии подобные прецеденты и возможно ли это юридически.
13 марта МИД Армении заявил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум ранее не согласованным статьям, и что проект мирного соглашения готов к подписанию. Армения выразила готовность начать консультации по срокам и месту подписания. В свою очередь, Баку выдвинул новые предварительные условия и заявил, что пока рано говорить о дате встречи.
Проект мирного соглашения состоит из 17 пунктов, из которых ранее были согласованы 15. Один из оставшихся пунктов касается отказа от взаимных международных претензий, а другой — запрета на размещение представителей третьих стран на армяно-азербайджанской границе.