Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում, անդրադառնալով այն տեսակետին, թե Հայաստանի իշխանությունները չեն քննարկում Բաքվում շինծու գործերով պահվող հայ գերիներին հարցը, ասել է, որ դա իրականությանը չի համապաստախանում։
Նա որպես օրինակ է բերել 32 գերու վերադարձը 2023–ին, որի մասին նախապես ոչ մի բան չի ասվել։
«Իրականությանը չի համապատասխանում, որ մենք գերիների հետ կապված հարց չենք քննարկում։ Ուզում եմ հետ գնանք 2023 թվականի դեկտեմբեր, երբ մեր 32 գերեվարված եղբայրները վերադարձան Հայաստանի Հանրապետություն։ Եթե պատկերացնենք, որ նրանց վերադառնալուց մի օր կամ հինգ ժամ առաջ ես որևէ հանգամանքով ստիպված լինեի պատասխանել այդ հարցին, ես կտայի մի պատասխան, որը բացարձակապես բավարար համարել չէր կարելի։ 2020–ի դեկտեմբերին, այս հարկի կողքի դահլիճում գերեվարված անձանց հարազատների հետ հանդիպման ժամանակ ես ասել եմ՝ կոնկրետ օր եմ ասել, ասել եմ՝ այսինչ մարդիկ այսինչ օրը հետ կգան և դա տեղի չի ունեցել։ Դա եղել է առաջին ու վերջին անգամը, երբ ես այդ թեմայով որևէ բան խոստացել եմ, որովհետև ես հասկացել եմ՝ եթե մի բան, որը մեր որոշման տիրույթում չէ, շատ սխալ է կոնկրետ ակնկալիքներ առաջացնելը»,- նշել է վարչապետը։
Նա ընդգծել է, որ գերիների հարցը մշտապես բարձրացվում է բանակցային բոլոր հարթակներում, սակայն այն չի գտնվում բացառապես Հայաստանի կողմի վերահսկողության տակ, և ցանկացած հայտարարություն պետք է արվի չափազանց զգուշությամբ՝ խուսափելու անհիմն հույսերից ու հիասթափություններից։

22 Март 2025 - 08:14 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян в интервью Общественному телевидению опроверг мнение о том, что власти Армении не обсуждают вопрос армянских пленных, содержащихся в Баку по сфабрикованным делам.
В качестве примера он привёл возвращение 32 пленных в 2023 году, о котором ранее не было сделано никаких публичных заявлений.
«Не соответствует действительности утверждение, что мы не обсуждаем вопрос пленных. Хочу напомнить о декабре 2023 года, когда 32 наших пленных братьев вернулись в Республику Армения. Если бы за день или даже за пять часов до их возвращения мне пришлось бы прокомментировать эту тему, мой ответ оказался бы абсолютно неудовлетворительным. В декабре 2020 года, на встрече с родственниками пленных в зале рядом с этим кабинетом, я озвучил конкретную дату, назвал имена людей, которые должны были вернуться, но этого не произошло. Это был первый и последний раз, когда я давал какие-либо обещания по данной теме, так как понял: если речь идёт о вопросе, который не зависит полностью от нас, крайне ошибочно создавать чёткие ожидания», — отметил премьер.
Он подчеркнул, что вопрос пленных «постоянно поднимается» на всех переговорных платформах, однако он не находится под исключительным контролем армянской стороны. В связи с этим любые заявления следует делать с особой осторожностью, чтобы избежать необоснованных надежд и разочарований.
Советник президента США по национальной безопасности Майк Уолц сообщил, что в разговоре с советником президента Азербайджана по нацбезопасности Хикметом Гаджиевым заявил о необходимости освобождения пленных и завершения подписания мирного договора с Арменией.
Адвокат Рубена Варданяна Джаред Генсер призвал премьер-министра Армении Никола Пашиняна и главу МИД Арарата Мирзояна внимательно изучить заявления бывшего президента США Дональда Трампа и советника по нацбезопасности Майка Уолца.