Մարտի 21-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Մեծ Բրիտանիայի արտաքին, համագործակցության և զարգացման հարցերով պետքարտուղար Դեյվիդ Լամմիի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակն ու վերջին զարգացումները։
Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ համաձայնագրի շուրջ ծավալվող աշխատանքները՝ ընդգծելով ՀՀ կողմից համաձայնեցված տեքստով ստորագրման առաջարկի կարևորությունը։ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Լամմիին՝ Մեծ Բրիտանիայի կողմից խաղաղ գործընթացին տրված աջակցությունն ու հստակ դիրքորոշումը փաստելու համար։
ՀՀ ԱԳ նախարարը նաև անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից տարածվող՝ ՀՀ-ի կողմից զինադադարի խախտման վերաբերյալ կեղծ մեղադրանքներին՝ մատնանշելով, որ հայկական կողմը ներկայացրել է համատեղ հետաքննության մեխանիզմ ստեղծելու առաջարկ, որին Բաքվից մինչ այժմ արձագանք չի ստացվել։ Նա նշել է, որ նման նախաձեռնությունները, ինչպես նաև հաղորդակցությունների ապաշրջափակման ուղղությամբ ներկայացված առաջարկները, կարող են նպաստել փոխվստահության ձևավորմանն ու տարածաշրջանային կայունության ապահովմանը։
Զրույցի ընթացքում Միրզոյանն ու Լամմին քննարկել են նաև միջազգային հարթակներում երկկողմ համագործակցության հնարավորությունները։ Մասնավորապես, ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Հայաստանում COP17 համաժողովի անցկացման նախապատրաստական գործընթացը և կարևորել այս ուղղությամբ ՄԹ հետ սերտ համագործակցությունը։

During a phone conversation on March 21, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and UK Secretary of State for Foreign, Commonwealth and Development Affairs David Lammy discussed the regional situation and recent developments.
In the context of Armenia-Azerbaijan relations, Mirzoyan presented the ongoing work on a peace and interstate relations agreement, underlining the importance of Armenia’s proposal to sign the document based on the agreed text. He thanked Lammy for the UK’s support and clear stance in favor of the peace process.
Mirzoyan also addressed Azerbaijan’s disinformation about ceasefire violations by Armenia, stressing that Yerevan had proposed a mechanism for joint investigation, which has so far gone unanswered by Baku. He added that such initiatives, along with proposals to reopen regional transport links, could help build mutual trust and foster regional stability.
The ministers also discussed opportunities for bilateral cooperation on international platforms. Mirzoyan briefed Lammy on the preparations underway for hosting the COP17 summit in Armenia and emphasized the importance of close collaboration with the UK in this area.
On March 13, Armenia’s Foreign Ministry announced that it had accepted Azerbaijan’s proposals on two previously unresolved articles of the peace agreement, stating the deal was now ready for signing. Yerevan expressed readiness to begin consultations on the time and venue. However, Baku introduced new preconditions and declared it premature to discuss the meeting timeline.
The draft peace treaty includes 17 clauses, 15 of which had already been agreed upon. The unresolved articles concerned mutual renunciation of international claims and the non-deployment of third-country representatives along the Armenia-Azerbaijan border.