Մարտի 21-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Մեծ Բրիտանիայի արտաքին, համագործակցության և զարգացման հարցերով պետքարտուղար Դեյվիդ Լամմիի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակն ու վերջին զարգացումները։
Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ համաձայնագրի շուրջ ծավալվող աշխատանքները՝ ընդգծելով ՀՀ կողմից համաձայնեցված տեքստով ստորագրման առաջարկի կարևորությունը։ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Լամմիին՝ Մեծ Բրիտանիայի կողմից խաղաղ գործընթացին տրված աջակցությունն ու հստակ դիրքորոշումը փաստելու համար։
ՀՀ ԱԳ նախարարը նաև անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից տարածվող՝ ՀՀ-ի կողմից զինադադարի խախտման վերաբերյալ կեղծ մեղադրանքներին՝ մատնանշելով, որ հայկական կողմը ներկայացրել է համատեղ հետաքննության մեխանիզմ ստեղծելու առաջարկ, որին Բաքվից մինչ այժմ արձագանք չի ստացվել։ Նա նշել է, որ նման նախաձեռնությունները, ինչպես նաև հաղորդակցությունների ապաշրջափակման ուղղությամբ ներկայացված առաջարկները, կարող են նպաստել փոխվստահության ձևավորմանն ու տարածաշրջանային կայունության ապահովմանը։
Զրույցի ընթացքում Միրզոյանն ու Լամմին քննարկել են նաև միջազգային հարթակներում երկկողմ համագործակցության հնարավորությունները։ Մասնավորապես, ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Հայաստանում COP17 համաժողովի անցկացման նախապատրաստական գործընթացը և կարևորել այս ուղղությամբ ՄԹ հետ սերտ համագործակցությունը։

22 Март 2025 - 09:24 AMT
21 марта министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел, сотрудничества и развития Великобритании Дейвидом Ламми. Стороны обсудили ситуацию в регионе и последние события.
В контексте нормализации армяно-азербайджанских отношений Мирзоян представил процесс работы над соглашением о мире и межгосударственных отношениях, подчеркнув важность армянского предложения подписать документ на основе согласованного текста. Он поблагодарил Ламми за поддержку и четкую позицию Великобритании в отношении мирного процесса.
Глава МИД Армении также коснулся распространяемых Азербайджаном ложных обвинений в нарушении режима прекращения огня, указав, что армянская сторона предложила создать механизм совместного расследования, на что Баку до сих пор не отреагировал. Мирзоян отметил, что подобные инициативы, как и предложения по разблокировке коммуникаций, могут способствовать формированию доверия и укреплению стабильности в регионе.
Во время беседы обсуждались и возможности двустороннего сотрудничества на международных площадках. Мирзоян представил процесс подготовки к проведению в Армении 17-й Конференции сторон (COP17) и подчеркнул важность тесного взаимодействия с Великобританией в этом направлении.
13 марта МИД Армении сообщил, что принял предложения Азербайджана по двум несогласованным статьям соглашения о мире и что документ готов к подписанию. Армения выразила готовность начать консультации по срокам и месту подписания. Баку же выдвинул новые предварительные условия и заявил, что пока рано говорить о сроках встречи.
Проект мирного соглашения состоит из 17 пунктов, 15 из которых ранее были согласованы. Несогласованными оставались статьи об отказе от международных претензий друг к другу и о недопустимости размещения представителей третьих стран на границе между Арменией и Азербайджаном.