Տևական հիվանդությունից հետո Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը դուրս է գրել հիվանդանոցից և առաջին անգամ հանդես է եկել հանրության առջև։
Կիրակնօրյա աղոթքի խորհրդածության շրջանակում նա գոհունակություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի վերջնական տարբերակի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածության կապակցությամբ, հայտնում է Vatican news-ը:
«Ուրախ եմ` որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնության եկան խաղաղության համաձայնագրի վերջնական ձևի վրա։ Հուսով եմ, որ այն կստորագրվի որքան հնարավոր է շուտ և կարողանա նպաստել Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատմանը», եղել Ֆրանցիսկոս Պապի մաղթանքներից մեկը։
Հռոմի պապը նաև իր ցավակցությունն է հայտնել Գազայի ռմբակոծություններից տուժածներին, շնորհակալություն հայտնել բժշկական համայնքին ու իրեն ուղղված աղոթքների համար, և միաժամանակ։
88–ամյա Ֆրանցիսկոսը 5 շաբաթ բուժվում էր հիվանդանոցում թոքաբորբից և դրա հետևանքներից։ Բժիշկները հայտարարել են, որ ստացիոնար բուժման կարիք այլևս չկա, սակայն, նրան մոտ 2 ամիս հանգիստ է պետք։

24 Март 2025 - 08:31 AMT
Папа Римский Франциск впервые появился на публике после выписки из больницы, где он находился из-за продолжительной болезни.
Во время воскресной молитвы он выразил удовлетворение по поводу достигнутой договоренности о финальной версии мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, сообщает «Vatican News».
«Я рад, что Армения и Азербайджан достигли согласия по окончательной форме мирного соглашения. Надеюсь, что оно будет подписано как можно скорее и поможет установить прочный мир на Южном Кавказе», — сказал Папа Франциск.
Он также выразил соболезнования жертвам бомбардировок в Газе, поблагодарил медицинское сообщество и всех, кто молился за него во время болезни.
88-летний понтифик проходил лечение от воспаления легких и его последствий на протяжении пяти недель. Врачи заявили, что стационарное лечение больше не требуется, однако ему предстоит отдых в течение примерно двух месяцев.