Տևական հիվանդությունից հետո Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը դուրս է գրել հիվանդանոցից և առաջին անգամ հանդես է եկել հանրության առջև։
Կիրակնօրյա աղոթքի խորհրդածության շրջանակում նա գոհունակություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի վերջնական տարբերակի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածության կապակցությամբ, հայտնում է Vatican news-ը:
«Ուրախ եմ` որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնության եկան խաղաղության համաձայնագրի վերջնական ձևի վրա։ Հուսով եմ, որ այն կստորագրվի որքան հնարավոր է շուտ և կարողանա նպաստել Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատմանը», եղել Ֆրանցիսկոս Պապի մաղթանքներից մեկը։
Հռոմի պապը նաև իր ցավակցությունն է հայտնել Գազայի ռմբակոծություններից տուժածներին, շնորհակալություն հայտնել բժշկական համայնքին ու իրեն ուղղված աղոթքների համար, և միաժամանակ։
88–ամյա Ֆրանցիսկոսը 5 շաբաթ բուժվում էր հիվանդանոցում թոքաբորբից և դրա հետևանքներից։ Բժիշկները հայտարարել են, որ ստացիոնար բուժման կարիք այլևս չկա, սակայն, նրան մոտ 2 ամիս հանգիստ է պետք։

During his Sunday Angelus address, the Pope expressed satisfaction with the reported agreement on the final version of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan, according to Vatican News.
“I am glad that Armenia and Azerbaijan have reached an agreement on the final form of the peace treaty. I hope it will be signed as soon as possible and will help establish lasting peace in the South Caucasus,” Pope Francis said.
He also extended condolences to victims of the bombings in Gaza, thanked the medical community, and expressed gratitude for the prayers he received during his illness.
The 88-year-old pontiff had been hospitalized for five weeks due to pneumonia and related complications. Doctors have stated he no longer needs inpatient care, though he is expected to rest for about two more months.