Ադրբեջանում Թուրքիայի նախկին դեսպան Հուլուսի Քըլըչը, անդրադառնալով որոշ հրապարակումների ադրբեջանական լրատվամիջոցներում, հայտարարել է, որ ՀՀ հետ սահմանը բացելու շուրջ շահարկումներ և որ Թուրքիան երբեք այնպիսի քայլ չի անի, որը կարող է հակասել Ադրբեջանի շահերին։
Ադրբեջանում տարակուսած են այն փաստից, որ Թուրքիան և Հայաստանը համաձայնեցրել են 10 օրով «Մարգարա» անցակետի բացումը՝ Հայաստանից Սիրիա հումանիտար բեռների տարանցման համար։
Նրա խոսքով՝ սահմանի հնարավոր բացման մասին կեղծ տեղեկություններով հասարակությանը մոլորեցնելու փորձերն անհաջողության են դատապարտված, գրում է Azertag-ը։
Նա ընդգծել է, որ սահմանն իբր առանց Բաքվի տեղյակ պահելու բացելու մասին որոշ պնդումներ իրականում ուղղված են թուրք-ադրբեջանական եղբայրական կապերին վնաս հասցնելուն։
«Որոշ լրատվամիջոցների պնդումները, թե իբր Անկարան բացել է Հայաստանի հետ սահմանը՝ առանց այդ մասին Բաքվին տեղեկացնելու, նպատակ ունի վնասել Թուրքիայի և Ադրբեջանի եղբայրությանը։ Կեղծ տեղեկությունների հետևում կանգնած են Թուրքիայի և Ադրբեջանի միասնությամբ և սերտ համագործակցությամբ մտահոգված շրջանակները: Թուրքական իշխանություններն ադրբեջանական կողմի հետ սերտորեն համակարգում և քննարկում է Երևանի հետ կապված ցանկացած քայլ», – ասել է նա. և շարունակել:
Նախկին դեսպանը հավելել է, որ եթե Թուրքիան և Հայաստանը երբևէ հասնեն հարաբերությունների կարգավորման, ապա դա հնարավոր կլինի միայն այն դեպքում, երբ Երևանի և Բաքվի միջև հաստատվի խաղաղություն։
«Անկարայի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը կարող է արդյունքի հասնել միայն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության հաստատումից հետո։ Թուրքիայի իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են այդ մասին»,–ասել է Քըլըչը։

Бывший посол Турции в Азербайджане Хулуси Кылыч, комментируя публикации в азербайджанских СМИ, заявил, что обсуждение возможного открытия армяно-турецкой границы используется в манипулятивных целях и что Турция никогда не предпримет шагов, противоречащих интересам Азербайджана.
В Азербайджане выразили обеспокоенность сообщениями о том, что Турция и Армения якобы договорились на десятидневное открытие пограничного пункта «Маргара» для транзита гуманитарной помощи из Армении в Сирию.
По словам Кылыча, попытки ввести общественность в заблуждение с помощью фейковой информации о возможном открытии границы обречены на провал, сообщает «Azertag».
Он подчеркнул, что заявления о якобы открытии границы без ведома Баку направлены на подрыв братских отношений между Турцией и Азербайджаном.
«Утверждения некоторых СМИ о том, что Анкара открыла границу с Арменией без информирования Баку, направлены на подрыв братства между Турцией и Азербайджаном. За этими фальшивыми новостями стоят силы, обеспокоенные нашей сплочённостью и сотрудничеством. Турецкие власти тесно координируют и обсуждают с Баку каждый шаг, связанный с Ереваном», — заявил Кылыч.
Бывший посол добавил, что нормализация отношений между Турцией и Арменией возможна только при достижении мира между Ереваном и Баку.
«Процесс нормализации отношений между Анкарой и Ереваном может дать результат только после установления мира между Азербайджаном и Арменией. Турецкие власти неоднократно заявляли об этом», — отметил Кылыч.
С 21 марта на десять дней был открыт мост Маргара — пограничный пункт, закрытый между Арменией и Турцией на протяжении 32 лет, — для доставки гуманитарной помощи в Сирию. Подобный шаг предпринимался и в 2023 году, когда Армения через мост Маргара, закрытый с 1993 года, направила 100 тонн гуманитарного груза в Турцию.
Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян сообщила, что логистические вопросы, связанные с доставкой помощи в Сирию по суше, были обсуждены и согласованы с Турцией через действующие дипломатические каналы.