ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանն ընդգծել է, որ Բաքուն ամեն օր նոր նախապայման թելադրելով՝ փորձում է խաղաղությունը վաճառել մեզ՝։ Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Օրերս Ադրբեջանի ԱԳՆ հաղորդագրությունից տեղեկացանք, որ Խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ աշխատանքներն ավարտվել են։ Հայկական կողմն ընդունել է մեզ պարտադրվող, մինչ օրս չհամաձայնեցված երկու պահանջները ևս», գրել է նա։
Պատգամավորը նշել է, որ մինչ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիրը» փորձում է սա ներկայացնել որպես հաղթաթուղթ, Ադրբեջանը հայտարարում է, որ բանակցված տեքստի ստորագրման գլխավոր պայմանը Հայաստանի Սահմանադրությունում փոփոխությունների կատարումն է։
«Սրանից բացի, առաջ են քաշվում միջանցքի տրամադրման, ՀՀ-ում ադրբեջանցիների բնակեցման, «Ադրբեջանի դեմ ռազմական հանցագործություններ գործած անձանց» արտահանձնման, միջազգային դատական ատյաններից ՀՀ հայցերը հետ կանչելու, հայ-ադրբեջանական սահմանից դիտորդների դուրս բերման, Հայաստանի ապառազմականացման, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման վերաբերյալ նախապայմանները։
Ադրբեջանն ամեն օր նոր նախապայման թելադրելով՝ փորձում է խաղաղությունը վաճառել մեզ՝ միառժամանակ հայտարարելով, որ Հայաստանի նկատմամբ ունի 0 վստահություն»,–գրել է պատգամավորը։
Նա շեշտել է, որ իսկական խաղաղությունն անհնար է առանց ազգային արժանապատվության պահպանման և պատմական ժառանգության հարգման։
«Խաղաղության ձեռքբերումը պետք է լինի յուրաքանչյուրիս նպատակը։ Բայց այդ ճանապարհին մենք չպետք է կորցնենք մեր արժանապատվությունը, հրաժարվենք ազգային իղձերից, արժեքներից, պատմությունից»,–գրել է նա։
Պատգամավորի համոզմամբ՝ նման փաստաթուղթը վտանգ է ներկայացնում ոչ միայն պետականության, այլ նաև ազգային ինքնության և գոյության համար։
«Այդպիսի փաստաթուղթը վտանգ է ոչ միայն մեր երկրի անվտանգության, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, այլ, նախևառաջ, մեր ժողովրդի ինքնության և գոյության համար։
ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է իմանա, թե ինչ սպառնալիքներ է պարունակում այս փաստաթուղթը և թույլ չտա, որպեսզի այն վաճառեն իր վրա որպես Խաղաղության համաձայնագիր»,–ասվում է գրառման մեջ։

Azerbaijan is using constant new preconditions to frame peace as a product it can sell to Armenia, said Garnik Danielyan, a member of the Armenian parliament from the "Hayastan" faction. He shared his views in a Facebook post.
"Recently, Azerbaijan’s Ministry of Foreign Affairs announced that work on the text of the peace agreement is complete. The Armenian side has accepted two imposed demands that had not been previously agreed upon," Danielyan wrote.
While the ruling Civil Contract party presents this as a diplomatic success, Danielyan noted, Azerbaijan insists that the primary condition for signing the agreed text is making amendments to Armenia’s Constitution.
In addition to this, Azerbaijan has set forth further preconditions:
- Establishment of a corridor through Armenia,
- Resettlement of Azerbaijanis in Armenia,
- Extradition of individuals accused of war crimes against Azerbaijan,
- Withdrawal of Armenia's lawsuits from international courts,
- Removal of observers from the Armenia-Azerbaijan border,
- Armenia's demilitarization,
- Dissolution of the OSCE Minsk Group.
"Azerbaijan is trying to 'sell' us peace with new daily preconditions, all while declaring it has zero trust in Armenia," wrote Danielyan.
He emphasized that genuine peace is unattainable without preserving national dignity and honoring historical heritage.
"Achieving peace should be our collective goal. But on that path, we must not lose our dignity or renounce our national aspirations, values, and history," he added.
According to Danielyan, such a document poses a threat not only to the statehood but also to the national identity and existence of the Armenian people.
"This type of document endangers not only our country’s security, sovereignty, and territorial integrity but also, first and foremost, our people's identity and survival.
Every citizen of Armenia must understand what threats this document contains and not allow it to be marketed to them as a peace agreement," the statement concludes.
On March 13, Armenia's Foreign Ministry announced it had accepted Azerbaijan's proposals on two previously disputed articles and confirmed readiness to sign the peace agreement. Yerevan also expressed willingness to begin consultations on timing and venue. Meanwhile, Baku introduced new conditions and claimed it was too early to discuss a meeting date.