ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանն ընդգծել է, որ Բաքուն ամեն օր նոր նախապայման թելադրելով՝ փորձում է խաղաղությունը վաճառել մեզ՝։ Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Օրերս Ադրբեջանի ԱԳՆ հաղորդագրությունից տեղեկացանք, որ Խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ աշխատանքներն ավարտվել են։ Հայկական կողմն ընդունել է մեզ պարտադրվող, մինչ օրս չհամաձայնեցված երկու պահանջները ևս», գրել է նա։
Պատգամավորը նշել է, որ մինչ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիրը» փորձում է սա ներկայացնել որպես հաղթաթուղթ, Ադրբեջանը հայտարարում է, որ բանակցված տեքստի ստորագրման գլխավոր պայմանը Հայաստանի Սահմանադրությունում փոփոխությունների կատարումն է։
«Սրանից բացի, առաջ են քաշվում միջանցքի տրամադրման, ՀՀ-ում ադրբեջանցիների բնակեցման, «Ադրբեջանի դեմ ռազմական հանցագործություններ գործած անձանց» արտահանձնման, միջազգային դատական ատյաններից ՀՀ հայցերը հետ կանչելու, հայ-ադրբեջանական սահմանից դիտորդների դուրս բերման, Հայաստանի ապառազմականացման, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման վերաբերյալ նախապայմանները։
Ադրբեջանն ամեն օր նոր նախապայման թելադրելով՝ փորձում է խաղաղությունը վաճառել մեզ՝ միառժամանակ հայտարարելով, որ Հայաստանի նկատմամբ ունի 0 վստահություն»,–գրել է պատգամավորը։
Նա շեշտել է, որ իսկական խաղաղությունն անհնար է առանց ազգային արժանապատվության պահպանման և պատմական ժառանգության հարգման։
«Խաղաղության ձեռքբերումը պետք է լինի յուրաքանչյուրիս նպատակը։ Բայց այդ ճանապարհին մենք չպետք է կորցնենք մեր արժանապատվությունը, հրաժարվենք ազգային իղձերից, արժեքներից, պատմությունից»,–գրել է նա։
Պատգամավորի համոզմամբ՝ նման փաստաթուղթը վտանգ է ներկայացնում ոչ միայն պետականության, այլ նաև ազգային ինքնության և գոյության համար։
«Այդպիսի փաստաթուղթը վտանգ է ոչ միայն մեր երկրի անվտանգության, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, այլ, նախևառաջ, մեր ժողովրդի ինքնության և գոյության համար։
ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է իմանա, թե ինչ սպառնալիքներ է պարունակում այս փաստաթուղթը և թույլ չտա, որպեսզի այն վաճառեն իր վրա որպես Խաղաղության համաձայնագիր»,–ասվում է գրառման մեջ։

Азербайджан, ежедневно навязывая новые предварительные условия, пытается представить мир как товар, который он может «продать» Армении. Об этом написал депутат фракции «Армения» Гарник Даниелян на своей странице в Facebook.
«Недавно из сообщения МИД Азербайджана мы узнали, что работа над текстом мирного соглашения завершена. Армянская сторона приняла два навязанных требования, по которым ранее не было достигнуто согласия», — написал он.
По его словам, пока правящая партия «Гражданский договор» пытается представить это как дипломатическую победу, Баку заявляет, что главным условием подписания текста является внесение изменений в Конституцию Армении.
Кроме этого, выдвигаются и другие предварительные условия:
- предоставление коридора,
- поселение азербайджанцев в Армении,
- экстрадиция лиц, обвиняемых в военных преступлениях против Азербайджана,
- отзыв исков Армении из международных судов,
- вывод наблюдателей с армяно-азербайджанской границы,
- демилитаризация Армении,
- роспуск Минской группы ОБСЕ.
«Азербайджан ежедневно навязывает новые условия, пытаясь продать нам мир, при этом заявляя, что не имеет никакого доверия к Армении», — отметил депутат.
Он подчеркнул, что настоящий мир невозможен без сохранения национального достоинства и уважения к историческому наследию.
«Мир должен быть целью для всех нас. Но на этом пути мы не должны утратить наше достоинство, отказаться от национальных стремлений, ценностей и истории», — добавил он.
По убеждению Даниеляна, подобный документ представляет угрозу не только государственности, но и национальной идентичности и существованию армянского народа.
«Такой документ представляет опасность не только для безопасности, суверенитета и территориальной целостности нашей страны, но прежде всего — для идентичности и существования нашего народа.
Каждый гражданин Армении должен знать, какие угрозы содержит этот документ, и не позволить представить его как мирное соглашение», — говорится в сообщении.
13 марта МИД Армении заявил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум ранее не согласованным статьям и подтвердил готовность к подписанию мирного соглашения. Также Ереван выразил готовность начать консультации по срокам и месту подписания. В то же время Баку выдвинул новые условия и заявил, что говорить о дате встречи преждевременно.