Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ, չնայած տասնամյակների հակամարտությանը, տարածաշրջանում ստեղծվել է իրական հնարավորություն՝ վերջ դնելու թշնամանքին և հաստատելու կայուն խաղաղություն, սակայն, Բաքուն նոր արհեստական պայմաններ է առաջ քաշում։ Միրզոյանն այդ մասին ասել է Բրազիլիա պաշտոնական այցի շրջանակում տեղի ամենամեծ և ազդեցիկ օրաթերթերից մեկին՝ Folha-ին տված հարցազրույցում։
«Հայաստանում մենք տեսնում ենք այս հնարավորությունը և լիովին հավատարիմ ենք խաղաղության այս օրակարգին։ Վերջապես, մեր ադրբեջանցի գործընկերների հետ համատեղ կարողացանք վերջնականացնել պայմանագրի նախագիծը։
Այս խաղաղության պայմանագիրը սահմանում է մի շարք կարևոր դրույթներ, որոնք, եթե ստորագրվեն, վավերացվեն և կյանքի կոչվեն, կարող են դառնալ ամուր հիմք հետագա քայլերի համար։ Ես հիմնականում խոսում եմ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման մասին. մենք ճանաչում ենք այդ ամբողջականությունը` Խորհրդային Միության փլուզման պահին (1991 թ.) մեր երկրների միջև գոյություն ունեցած սահմանների հիման վրա։ Սա կենսական նշանակություն ունի։ Մենք նաև պարտավորվում ենք ձեռնպահ մնալ ուժի կիրառումից և միմյանց ներքին գործերին միջամտելուց, ինչպես նաև այլ պայմանավորվածություններ։
Մենք պատրաստ ենք անմիջապես սկսել խորհրդակցություններ ստորագրման վայրի և ամսաթվի վերաբերյալ։
Սակայն, ցավոք, տեսնում ենք, որ Ադրբեջանը խաղաղության օրակարգ է բերում տարբեր նոր, ես կասեի արհեստական, նախապայմաններ, ինչը բարդացնում է պայմանագրի ստորագրումը և, այսպես ասած, ինստիտուցիոնալացված խաղաղության հաստատումը։
Մենք գրեթե հասել ենք նպատակին. մեզ անհրաժեշտ է ընդամենը մի փոքր ավելի քաղաքական կամք՝ ուժեղ քաղաքական կամք, հանդիպելու և ստորագրելու պայմանագիրը»,–ասել է նա։
Միրզոյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանը հանդես է եկել տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման առաջարկով՝ հատկապես վերագործարկելով խորհրդային տարիներին գործած երկաթուղին, ինչպես նաև առաջարկել է զենքի վերահսկման և վերահսկողական մեխանիզմ ստեղծել՝ արձագանքելով Ադրբեջանի բարձրացրած մտահոգություններին։
«Մենք պատրաստ ենք պայմանագրի անհապաղ ստորագրմանը։ Սակայն այն, ինչ լսում ենք Ադրբեջանից, տպավորություն չի ստեղծում, որ նրանք պատրաստ են: Ցավոք, ինչպես ասացի, նրանք շարունակում են նոր նախապայմաններ ներկայացնել», – հայտարարել է Հայաստանի արտգործնախարարը։
Մարտի 13-ին պաշտոնական Երևանը և Բաքուն հայտնել են, որ խաղաղության պայմանագրի նախագիծը վերջնական համաձայնեցված է, և բանակցային փուլն ավարտված է։ Չնայած այս հայտարարությանը, Ադրբեջանի արտգործնախարարը շեշտել է, որ հետագա փուլում Հայաստանը պետք է վերացնի Սահմանադրությունում առկա տարածքային նկրտումներն Ադրբեջանի նկատմամբ, ինչպես նաև արձանագրի Մինսկի խմբի և դրա մնացորդների լուծարումը։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has stressed that despite decades of conflict, a genuine opportunity has emerged to end hostility in the region and establish lasting peace. However, “Baku is introducing new artificial conditions,” he stated during an interview with one of Brazil’s most influential newspapers, Folha, as part of his official visit to Brazil.
“In Armenia, we see this opportunity and are fully committed to the peace agenda. We have managed to finalize the draft agreement together with our Azerbaijani counterparts.
This peace treaty outlines several key provisions which, if signed, ratified, and implemented, could provide a solid foundation for future steps. I am mainly referring to the mutual recognition of territorial integrity. We recognize this integrity based on the borders that existed between our countries at the time of the Soviet Union’s dissolution in 1991. This is of vital importance. We also commit to refraining from the use of force and from interfering in each other's internal affairs, among other agreements.
We are ready to immediately begin consultations on the place and date for the signing.
However, unfortunately, we observe that Azerbaijan is introducing various new — I would say artificial — preconditions, which complicates the signing of the agreement and the institutionalization of peace, so to speak.
We have almost reached the goal. We just need a bit more political will — strong political will — to meet and sign the agreement,” he added.
Mirzoyan also recalled that Armenia had proposed the unblocking of transport routes, particularly by reopening the Soviet-era railway, and had suggested establishing arms control and monitoring mechanisms to address Azerbaijan’s stated concerns.
“We are ready to sign the agreement without delay. But what we are hearing from Azerbaijan does not give the impression that they are ready. Unfortunately, as I mentioned, they continue to introduce new preconditions,” the Foreign Minister stated.
On March 13, official Yerevan and Baku announced that the draft peace agreement had been finalized and that the negotiation phase was complete. Despite this declaration, the Azerbaijani Foreign Minister later emphasized that in the next phase, Armenia must remove territorial claims against Azerbaijan from its Constitution and acknowledge the dissolution of the OSCE Minsk Group and its remnants.