Արցախի նախկին մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է, որ արցախցի երիտասարդ Տիգրան Ուլուբաբյանի հնարավոր խոշտանգման գործով ՀՀ իրավապահները ոչ թե սկսել են պատշաճ քննություն, այլ ճնշումների են ենթարկել նրա պաշտպանին՝ Ռոման Երիցյանին։
Բեգլարյանը կասկածներ ունի, որ իշխանություններն արցախցիների դեմ արշավի նոր ալիք են մեկնարկում,։
«ՀՀ իրավապահ մարմինները փոխանակ լուրջ հետաքննություն սկսեն Տիգրան Ուլուբաբյանի քստմնելի խոշտանգման հիմնավոր ահազանգի վերաբերյալ, ակնհայտ հետապնդումներ են սկսել նրա փաստաբան, հայտնի արցախցի իրավապաշտպան Ռոման Երիցյանի դեմ։
Լուրջ կասկածներ ունեմ, որ իշխանությունները մեկնարկում են արցախցիների դեմ արշավի նոր ալիք՝ հաշվի առնելով նաև մեր ընթացիկ համախմբումն ու առաջիկա արդարացի բողոքի ակցիաները»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նա կոչ է արել քաղաքացիներին միանալ բողոքի ակցիային՝ հավելելով, որ ինքը ևս կմասնակցեր, եթե գտնվեր Հայաստանում։
ՀԱԵ Մեծ Բրիտանիայի և Իռլանդիայի թեմի առաջնորդ Հովակիմ Եպիսկոպոս Մանուկյանի հրավերով, Բեգլարյանը ջատագովության մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Լոնդոնում՝ քաղաքական ու կրոնական ղեկավարության և հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Բեգլարյանը նաև ելույթ է ունեցել Դանիայի խորհրդարանում։

24 Март 2025 - 13:19 AMT
Бывший омбудсмен Арцаха Артак Бегларян на своей странице в Facebook сообщил, что правоохранительные органы Армении вместо проведения надлежащего расследования возможных пыток молодого арцахца Тиграна Улубабяна оказали давление на его адвоката — правозащитника Романа Ерицяна.
Бегларян выразил подозрения, что власти начали новую волну репрессий против арцахцев.
«Вместо того чтобы начать серьёзное расследование по поводу обоснованных и возмутительных сигналов о пытках Тиграна Улубабяна, правоохранительные органы Армении начали очевидные преследования в отношении его адвоката, известного правозащитника из Арцаха Романа Ерицяна», — говорится в записи.
«У меня есть серьёзные подозрения, что власти начинают новую волну давления на арцахцев, учитывая наше текущее единство и предстоящие справедливые акции протеста», — отметил он.
Бегларян призвал граждан присоединиться к протестной акции, добавив, что сам бы принял участие, если бы находился в Армении.
По приглашению епископа Овакима Манукяна, главы епархии Армянской Апостольской Церкви Великобритании и Ирландии, Бегларян провёл в Лондоне ряд встреч по вопросам адвокации с политическими и религиозными лидерами и представителями армянской общины. Также он выступил в парламенте Дании.