Թուրքիայի նախագահականի հանրային կապերի վարչության ապատեղեկատվության դեմ պայքարի կենտրոնը մամուլի հաղորդագրություն է հրապարակել՝ արձագանքելով լրատվամիջոցների այն հրապարակումներին, որոնք վերագրվել են հայ-թուրքական սահմանի բացման գործընթացին։
Նշվել է, որ ՀՀ հետ սահմանը բացվել է բացառապես հումանիտար շարասյան համար։
Որոշ թուրքական լրատվամիջոցներ հրապարկել էին «Թուրքիայի անսպասելի քայլը. սահմանը բացվեց հայերի համար, Բաքուն անտեղյակ մնաց» վերնագրով նյութեր, հայտնում է Ermenihaber-ը։
Մամուլի հաղորդագրության մեջ մասնավորապես նշվում է. «Որոշ լրատվամիջոցներում տեղ գտած պնդումը չի համապատասխանում իրականությանը։ Ալիջան (Մարգարա) սահմանային անցակետը բացվել է միայն Հայաստանից Սիրիա մեր երկրի տարածքով մարդասիրական օգնության շարասյան անցումն ու վերադարձն ապահովելու նպատակով։ 1992 թվականին ընդունված նախարարների խորհրդի որոշմամբ՝ Ալիջան սահմանային անցակետին տրվել է Ժամանակավոր սահմանային անցակետի կարգավիճակ՝ միայն հումանիտար օգնության տեղափոխման համար»։
Հայաստանից մեկնած չորս բեռնատարից կազմված մարդասիրական շարասյունը մարտի 22-ին անցել է Ալիջանի սահմանային անցակետով՝ մուտք գործելով Թուրքիա և շարժվել է դեպի Հաթայի/Ջիլվեգյոզու սահմանային անցակետ՝ Սիրիա օգնություն փոխանցելու նպատակով։ Նախատեսվում է, որ բեռնատարները Սիրիա կհասնեն վաղը կեսօրին և նույն ճանապարհով կվերադառնան Հայաստան։
Հաղորդագրությունում նաև նշված է, որ Ալիջանի սահմանային անցակետը վերջին անգամ գործարկվել է 2023 թվականի փետրվարի 6-ի երկրաշարժից հետո, երբ Հայաստանն ուղարկել է մարդասիրական օգնություն։ Այդ օգնությունը տեղափոխող բեռնատարները նույն անցակետն են օգտագործել և երկու առանձին դեպքերում՝ տարբեր ամսաթվերով, մուտք ու ելք են իրականացրել։
Բացի դրանից, նշվում է, որ Ալիջանի անցակետն օգտագործվել է 2024 թվականի հուլիսի 30-ին՝ սահմանային բանակցությունների 5-րդ փուլի ընթացքում հատուկ ներկայացուցիչների փոխադարձ այցելությունների համար, ինչպես նաև սահմանային հանձնաժողովների հանդիպումների շրջանակում։

Центр по борьбе с дезинформацией при Управлении по связям с общественностью администрации президента Турции опубликовал пресс-релиз в ответ на публикации в СМИ, в которых утверждалось, что Турция неожиданно открыла границу с Арменией. Ранее некоторые турецкие издания выпустили материалы под заголовками вроде: «Неожиданный шаг Турции: граница открыта для армян, Баку не был в курсе», сообщает «Ermenihaber».
В заявлении подчеркивается, что граница с Арменией была открыта исключительно для прохождения гуманитарной колонны, направлявшейся в Сирию через территорию Турции. «Утверждения, размещенные в некоторых СМИ, не соответствуют действительности. Пограничный переход Алиджан (Маргара) был открыт лишь для прохода и возвращения гуманитарной помощи из Армении в Сирию.
Постановлением Совета министров 1992 года пограничному переходу Алиджан был присвоен статус Временного пограничного пункта исключительно для транспортировки гуманитарных грузов», — указано в пресс-релизе.
Гуманитарная колонна из четырех грузовиков пересекла пограничный переход Алиджан 22 марта, въехала на территорию Турции и направилась к пограничному пункту Хатай/Джилвегёзю, чтобы передать помощь Сирии.
В сообщении также отмечается, что последний раз переход Алиджан использовался после землетрясения 6 февраля 2023 года, когда Армения отправляла гуманитарную помощь. Тогда грузовики дважды пересекали границу в разные даты.
Кроме того, переход был задействован 30 июля 2024 года в рамках пятого раунда переговоров по нормализации отношений на уровне специальных представителей, а также для встреч пограничных комиссий.
С 21 марта на 10 дней был открыт мост Маргара на границе между Арменией и Турцией, закрытый с 1993 года, чтобы обеспечить доставку гуманитарной помощи в Сирию. Аналогичный шаг был предпринят и в 2023 году, когда Армения отправила через тот же переход 100 тонн гуманитарного груза.
Как сообщила пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян, логистические вопросы по доставке помощи в Сирию сухопутным путем были согласованы с Турцией по действующим дипломатическим каналам.