Մարտի 24-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոյի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարցերը և ընդգծել Հայաստանի և Հունգարիայի միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվ դինամիկան, որի կարևոր դրսևորումը եղել են Երևանում և Բուդապեշտում ռեզիդենտ դեսպանությունների բացման որոշումները։ Նրանք նաև մտքեր են փոխանակել առաջիկա ծրագրերի մասին։
Քաղաքական երկխոսության հետ մեկտեղ, կողմերը շեշտել են տնտեսական ոլորտում համագործակցության ընդլայնման կարևորությունը։ Միրզոյանը գոհունակությամբ նշել է «Հայաստանի և Հունգարիայի կառավարությունների միջև տնտեսական համագործակցության մասին» համաձայնագրի վավերացումը և դրա շրջանակներում ստեղծվող հնարավորությունների լիարժեք օգտագործման կարևորությունը։
Միաժամանակ, նախարարները քննարկել են նաև Հայաստանի և Եվրոպական Միության գործընկերության խորացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները՝ ընդգծելով առկա գործիքակազմի առավել արդյունավետ օգտագործումը։
Անդրադարձ է եղել նաև տարածաշրջանային հարցերին։ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը կարևորել է նախարար Սիյարտոյի ողջունող դիրքորոշումը՝ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ու միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի վերջնականացման կապակցությամբ։ Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմը համարվում է համաձայնագրի ստորագրումը այս պատմական հանգրվանի տրամաբանական շարունակությունը և պատրաստ է անցկացնել խորհրդակցություններ դրա ժամկետների և տեղի շուրջ ադրբեջանական կողմի հետ։
ՀՀ–ն ե Հունգարիան վերջերս են վերականգնել դիվանագիտական հարաբերությունները, որոնք խզվել էին 2012–ին, երբ Հունգարիան Ադրբեջանին արտահանձնեց Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացներին մասնակցող հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած Ռամիլ Սաֆարովին, որն այնտեղ ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել։ 44–օրյա պատերազմից հետո Հունգարիան նպաստեց 5 հայ գերու վերադարձին ՀՀ, որից հետո 2022–ի դեկտեմբերին հայտարարվեց հարաբերությունները վերականգնելու մասին։

25 Март 2025 - 08:29 AMT
24 марта министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Венгрии Петером Сийярто.
Стороны обсудили двусторонние вопросы и подчеркнули активную динамику политического диалога между Арменией и Венгрией, важным проявлением которого стали решения об открытии резидентных посольств в Ереване и Будапеште. Они также обменялись мнениями о предстоящих планах.
Кроме политического диалога, стороны подчеркнули важность расширения экономического сотрудничества. Мирзоян с удовлетворением отметил ратификацию «Соглашения о экономическом сотрудничестве между правительствами Армении и Венгрии» и подчеркнул важность полного использования возможностей, создаваемых в рамках данного соглашения.
Министры также обсудили проводимую работу по углублению партнерства Армении с Европейским Союзом, подчеркнув важность использования имеющихся инструментов более эффективно.
Разговор коснулся и региональных вопросов. Арарат Мирзоян отметил приветственную позицию Сийярто по поводу завершения «Соглашения о мире и межгосударственных отношениях между Арменией и Азербайджаном». Мирзоян подчеркнул, что армянская сторона рассматривает подписание соглашения как логическое продолжение этого исторического этапа и готова провести консультации с азербайджанской стороной относительно сроков и места подписания.
Недавно Армения и Венгрия восстановили дипломатические отношения, которые были разорваны в 2012 году, когда Венгрия экстрадировала Рамиля Сафарова, убившего армянского офицера Гургена Маргаряна во время учебного курса НАТО в Будапеште. После 44-дневной войны Венгрия способствовала возвращению пяти армянских военнопленных, после чего в декабре 2022 года было объявлено о восстановлении отношений.