Մարտի 24-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոյի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարցերը և ընդգծել Հայաստանի և Հունգարիայի միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվ դինամիկան, որի կարևոր դրսևորումը եղել են Երևանում և Բուդապեշտում ռեզիդենտ դեսպանությունների բացման որոշումները։ Նրանք նաև մտքեր են փոխանակել առաջիկա ծրագրերի մասին։
Քաղաքական երկխոսության հետ մեկտեղ, կողմերը շեշտել են տնտեսական ոլորտում համագործակցության ընդլայնման կարևորությունը։ Միրզոյանը գոհունակությամբ նշել է «Հայաստանի և Հունգարիայի կառավարությունների միջև տնտեսական համագործակցության մասին» համաձայնագրի վավերացումը և դրա շրջանակներում ստեղծվող հնարավորությունների լիարժեք օգտագործման կարևորությունը։
Միաժամանակ, նախարարները քննարկել են նաև Հայաստանի և Եվրոպական Միության գործընկերության խորացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները՝ ընդգծելով առկա գործիքակազմի առավել արդյունավետ օգտագործումը։
Անդրադարձ է եղել նաև տարածաշրջանային հարցերին։ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը կարևորել է նախարար Սիյարտոյի ողջունող դիրքորոշումը՝ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ու միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի վերջնականացման կապակցությամբ։ Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմը համարվում է համաձայնագրի ստորագրումը այս պատմական հանգրվանի տրամաբանական շարունակությունը և պատրաստ է անցկացնել խորհրդակցություններ դրա ժամկետների և տեղի շուրջ ադրբեջանական կողմի հետ։
ՀՀ–ն ե Հունգարիան վերջերս են վերականգնել դիվանագիտական հարաբերությունները, որոնք խզվել էին 2012–ին, երբ Հունգարիան Ադրբեջանին արտահանձնեց Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացներին մասնակցող հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած Ռամիլ Սաֆարովին, որն այնտեղ ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել։ 44–օրյա պատերազմից հետո Հունգարիան նպաստեց 5 հայ գերու վերադարձին ՀՀ, որից հետո 2022–ի դեկտեմբերին հայտարարվեց հարաբերությունները վերականգնելու մասին։

On March 24, Armenia's Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan had a phone conversation with Hungary's Minister of Foreign Affairs Péter Szijjártó.
The two officials discussed bilateral issues and highlighted the active dynamics of political dialogue between Armenia and Hungary, an important manifestation of which was the decisions to open resident embassies in Yerevan and Budapest. They also exchanged thoughts on upcoming plans.
In addition to political dialogue, the sides stressed the importance of expanding economic cooperation. Mirzoyan expressed satisfaction with the ratification of the "Agreement on Economic Cooperation between the Governments of Armenia and Hungary" and emphasized the importance of fully utilizing the opportunities created within its framework.
At the same time, the ministers discussed the ongoing work aimed at deepening Armenia’s partnership with the European Union, highlighting the importance of using the existing tools more efficiently.
The conversation also touched upon regional issues. Minister Ararat Mirzoyan emphasized Szijjártó’s welcoming stance on the finalization of the "Peace and Interstate Relations Agreement between Armenia and Azerbaijan." Mirzoyan noted that the Armenian side views the signing of the agreement as a logical continuation of this historic milestone and is ready to hold consultations with the Azerbaijani side regarding the terms and location of the signing.
Recently, Armenia and Hungary restored diplomatic relations, which were severed in 2012 when Hungary extradited Ramil Safarov, who had murdered Armenian officer Gurgen Margaryan during a NATO training in Budapest. After the 44-day war, Hungary facilitated the return of five Armenian prisoners, following which the restoration of relations was announced in December 2022.