ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Մկրտչյանն ԱԺ-ում «Մասնավոր պահնորդական գործունեության մասին» օրենքի փոփոխությունների քննարկման ժամանակ հայտարարել է, որ Հայաստանում մասնավոր անձը 3 թիկնապահից ավելի չի կարող ունենալ։
Նա հավելել է, որ թիկնապահները պետք է գտնվեն նույն մեքենայում՝ առանց հավելյալ ուղեկցող մեքենաների, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Մենք չենք բացառում, որ երկու–երեք տրանսպորտային միջոցներով կարող են երթևեկել նաև ընկերները, ընտանիքի անդամները։ Մենք այս հանգամանքը կարող ենք դիտարկել, եթե զգանք որոշակի վտանգ կամ կասկած՝ իրավախախտման կամ հանցագործության առևերույթ հատկանիշների առկայության դեպքում։ Այդ ժամանակ մենք այլ գործիքակազմով կհակազդենք իրավիճակին»,- ասաց Մկրտչյանը։
Նա նշել է, որ ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամ կարող է ունենալ առավելագույնը 3 պահնորդ, քանի որ ընտանիքը համարվում է պահպանվող անձ։
Փոխնախարարը նաև նշել է, որ «Մասնավոր պահնորդական գործունեության մասին» օրենքը ընդունվել է 2012 թվականին, սակայն մինչ այժմ փոփոխություն չի ենթարկվել։
Մկրտչյանն ասել է, որ ըստ իրենց դիտարկումների, շատ պահնորդական կազմակերպություններ գրանցված են, սակայն իրականում այդ կազմակերպությունները չեն իրականացնում իրենց գործունեությունը։ Ըստ նրա՝ ՀՀ-ում գրանցված է մոտ 200 պահնորդական կազմակերպություն, որոնցից միայն 20-30-ն են կայուն գործունեություն ծավալում։
«Կան կազմակերպություններ, որոնք մեկ պահնորդ են գրանցում, որակավորում նրան, զենք տալիս և իրականում մասնավոր շահ հետապնդում, այլ ոչ թե կոնկրետ գործունեություն ծավալում»,- նշել է Մկրտչյանը։
Փոխնախարարը նաև նշել է, որ գործող օրենքը թույլ չի տալիս պատշաճ վերահսկողություն ծավալել՝ պարզելու, թե ծառայությունը կատարվում է պատշաճ, թե ոչ։ Մկրտչյանը տեղեկացրել է, որ նախարարությունն առաջարկում է բարձրացնել պետական տուրքերը, երբ գործողությունը ենթարկվում է չարաշահումների բացահայտմանը։ Նախկինում պետական տուրքն ընդամենը 500 հազար դրամ էր։
Բացի այդ, Մկրտչյանն անդրադարձել է, որ որոշ կարևոր օբյեկտների պահպանության իրավունքը հանվել է ոստիկանությունից և հունվարի 1-ից փոխանցվել մասնավոր կազմակերպություններին։

Armen Mkrtchyan, Deputy Minister of the Ministry of Internal Affairs of Armenia, announced during a discussion in the National Assembly on amendments to the Law on Private Security Activities that private individuals in Armenia cannot have more than three bodyguards.
He added that bodyguards must be in the same vehicle, without additional escort vehicles, according to Sputnik Armenia.
"We do not exclude the possibility that two or three vehicles can be used by friends or family members. We can consider this if we sense certain danger or suspicion of a violation or criminal activity. In that case, we will use other measures to counter the situation," Mkrtchyan said.
He noted that each family member may have a maximum of three bodyguards, as the family is considered a protected individual.
The Deputy Minister also mentioned that the Law on Private Security Activities was adopted in 2012, but has not been amended since.
Mkrtchyan explained that, according to their observations, many security companies are registered but are not actually performing their activities. According to him, there are about 200 registered security companies in Armenia, of which only 20-30 are operating steadily.
"There are companies that register a single guard, certify them, provide them with weapons, and are essentially pursuing private interests rather than carrying out specific activities," Mkrtchyan said.
The Deputy Minister also pointed out that the current law does not allow for proper supervision to determine whether the service is being performed correctly. He informed that the Ministry proposes to raise state fees when operations are subject to the disclosure of abuses. Previously, the state fee was only 500,000 dram.
Additionally, Mkrtchyan mentioned that the right to protect certain important objects has been transferred from the police to private companies starting from January 1.