ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Մկրտչյանն ԱԺ-ում «Մասնավոր պահնորդական գործունեության մասին» օրենքի փոփոխությունների քննարկման ժամանակ հայտարարել է, որ Հայաստանում մասնավոր անձը 3 թիկնապահից ավելի չի կարող ունենալ։
Նա հավելել է, որ թիկնապահները պետք է գտնվեն նույն մեքենայում՝ առանց հավելյալ ուղեկցող մեքենաների, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Մենք չենք բացառում, որ երկու–երեք տրանսպորտային միջոցներով կարող են երթևեկել նաև ընկերները, ընտանիքի անդամները։ Մենք այս հանգամանքը կարող ենք դիտարկել, եթե զգանք որոշակի վտանգ կամ կասկած՝ իրավախախտման կամ հանցագործության առևերույթ հատկանիշների առկայության դեպքում։ Այդ ժամանակ մենք այլ գործիքակազմով կհակազդենք իրավիճակին»,- ասաց Մկրտչյանը։
Նա նշել է, որ ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամ կարող է ունենալ առավելագույնը 3 պահնորդ, քանի որ ընտանիքը համարվում է պահպանվող անձ։
Փոխնախարարը նաև նշել է, որ «Մասնավոր պահնորդական գործունեության մասին» օրենքը ընդունվել է 2012 թվականին, սակայն մինչ այժմ փոփոխություն չի ենթարկվել։
Մկրտչյանն ասել է, որ ըստ իրենց դիտարկումների, շատ պահնորդական կազմակերպություններ գրանցված են, սակայն իրականում այդ կազմակերպությունները չեն իրականացնում իրենց գործունեությունը։ Ըստ նրա՝ ՀՀ-ում գրանցված է մոտ 200 պահնորդական կազմակերպություն, որոնցից միայն 20-30-ն են կայուն գործունեություն ծավալում։
«Կան կազմակերպություններ, որոնք մեկ պահնորդ են գրանցում, որակավորում նրան, զենք տալիս և իրականում մասնավոր շահ հետապնդում, այլ ոչ թե կոնկրետ գործունեություն ծավալում»,- նշել է Մկրտչյանը։
Փոխնախարարը նաև նշել է, որ գործող օրենքը թույլ չի տալիս պատշաճ վերահսկողություն ծավալել՝ պարզելու, թե ծառայությունը կատարվում է պատշաճ, թե ոչ։ Մկրտչյանը տեղեկացրել է, որ նախարարությունն առաջարկում է բարձրացնել պետական տուրքերը, երբ գործողությունը ենթարկվում է չարաշահումների բացահայտմանը։ Նախկինում պետական տուրքն ընդամենը 500 հազար դրամ էր։
Բացի այդ, Մկրտչյանն անդրադարձել է, որ որոշ կարևոր օբյեկտների պահպանության իրավունքը հանվել է ոստիկանությունից և հունվարի 1-ից փոխանցվել մասնավոր կազմակերպություններին։

25 Март 2025 - 10:26 AMT
Армен Мкртчян, заместитель министра внутренних дел Армении, заявил в ходе обсуждения поправок к закону о частной охранной деятельности в Национальном собрании, что частные лица в Армении не могут иметь больше трех телохранителей.
Он добавил, что телохранители должны находиться в одном автомобиле, без дополнительных сопровождающих машин, сообщает Sputnik Армения.
«Мы не исключаем, что два или три транспортных средства могут использоваться друзьями или членами семьи. Мы можем рассматривать эту ситуацию, если почувствуем определенную угрозу или подозрение на нарушение или преступную деятельность. В таком случае мы применим другие меры для противодействия ситуации», – сказал Мкртчян.
Он отметил, что каждый член семьи может иметь не более трех телохранителей, поскольку семья считается защищаемым лицом.
Заместитель министра также сообщил, что закон о частной охранной деятельности был принят в 2012 году, но с тех пор не претерпел изменений.
Мкртчян отметил, что, по их наблюдениям, многие охранные компании зарегистрированы, но на самом деле они не осуществляют свою деятельность. По его словам, в Армении зарегистрировано около 200 охранных компаний, из которых только 20-30 ведут стабильную деятельность.
«Есть компании, которые регистрируют одного охранника, сертифицируют его, выдают оружие, а на самом деле занимаются частными интересами, а не конкретной деятельностью», – отметил Мкртчян.
Заместитель министра также указал, что действующий закон не позволяет осуществлять надлежащий контроль, чтобы определить, выполняется ли услуга должным образом. Он сообщил, что министерство предлагает повысить государственные сборы, когда операции подвергаются раскрытию злоупотреблений. Ранее государственная пошлина составляла всего 500 тысяч драм.
Кроме того, Мкртчян отметил, что право на охрану некоторых важных объектов было передано от полиции к частным компаниям с 1 января.