Ազգային ժողովի մարտի 25-ի նիստում ՇՄ նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը ներկայացրել է էկոպարեկային ծառայության մասին օրենքում նախատեսվող փոփոխությունները։ Նա նշել է, որ նախագծով նախատեսվում է ապահովել էկոպարեկի սոցիալական երաշխիքը և ներդնել դրամական օգնության ինստիտուտ։
«Ծառայողական պարտականությունները կատարելիս զոհվելու դեպքում ծառայողի ընտանիքի անդամներին, ինչպես նաև հաշմանդամություն ունեցող անձ ճանաչվելու դեպքում ծառայողին տրվելու է միանվագ դրամական օգնություն։ Կառավարությանը տրվել է նաև լիազորություն՝ ծառայողի զոհվելու կամ հաշմանդամություն ունեցող անձ ճանաչվելու դեպքում տրվող միանվագ դրամական օգնության չափն ու վճարման կարգը սահմանելու համար»,- ասել է Մկրտչյանը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Հարակից զեկուցող Դավիթ Դանիելյանը, անդրադառնալով էկոպարեկների ծառայության որակին, նշել է, որ նրանք հանձնում են բարդ քննություններ, և ակնկալվում է, որ այդ գործընթացի արդյունքում էկոպարեկների ծառայության որակը կբարձրանա։

During the National Assembly session on March 25, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Ara Mkrtchyan, presented the proposed amendments to the law on eco-policemen’s service. He noted that the draft aims to ensure the social guarantee for eco-policemen and introduce the institution of monetary assistance.
"In case of death while performing service duties, a one-time monetary assistance will be provided to the family members of the deceased, as well as to the person recognized as having a disability," said Mkrtchyan. He also added that the government will be authorized to determine the amount and procedure for the one-time financial assistance provided in the case of death or disability recognition.
The co-reporter, Davit Danielyan, referring to the quality of eco-policemen’s service, mentioned that they take complex exams, and it is expected that the quality of eco-policemen’s service will improve as a result of this process.
The new law proposes a social guarantee and monetary assistance for eco-policemen, focusing on their families and individuals affected by disability or death during service.