Ազգային ժողովի մարտի 25-ի նիստում ՇՄ նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը ներկայացրել է էկոպարեկային ծառայության մասին օրենքում նախատեսվող փոփոխությունները։ Նա նշել է, որ նախագծով նախատեսվում է ապահովել էկոպարեկի սոցիալական երաշխիքը և ներդնել դրամական օգնության ինստիտուտ։
«Ծառայողական պարտականությունները կատարելիս զոհվելու դեպքում ծառայողի ընտանիքի անդամներին, ինչպես նաև հաշմանդամություն ունեցող անձ ճանաչվելու դեպքում ծառայողին տրվելու է միանվագ դրամական օգնություն։ Կառավարությանը տրվել է նաև լիազորություն՝ ծառայողի զոհվելու կամ հաշմանդամություն ունեցող անձ ճանաչվելու դեպքում տրվող միանվագ դրամական օգնության չափն ու վճարման կարգը սահմանելու համար»,- ասել է Մկրտչյանը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Հարակից զեկուցող Դավիթ Դանիելյանը, անդրադառնալով էկոպարեկների ծառայության որակին, նշել է, որ նրանք հանձնում են բարդ քննություններ, և ակնկալվում է, որ այդ գործընթացի արդյունքում էկոպարեկների ծառայության որակը կբարձրանա։

25 Март 2025 - 12:32 AMT
На заседании Национального собрания 25 марта заместитель министра охраны окружающей среды и сельского хозяйства Ара Мкртчян представил предложенные изменения в закон об экополиции. Он отметил, что проект направлен на обеспечение социальных гарантий экополиции и внедрение института денежной помощи.
«В случае смерти при исполнении служебных обязанностей членам семьи погибшего, а также лицу, признанному инвалидом, будет предоставлена одноразовая денежная помощь», — сказал Мкртчян. Он также добавил, что правительству будет предоставлено полномочие устанавливать размер и порядок выплаты одноразовой денежной помощи в случае смерти или признания инвалидности.
Сообщающий со-докладчик Давид Даниелян, говоря о качестве службы экополиции, отметил, что они сдают сложные экзамены, и ожидается, что в результате этого процесса качество службы экополиции улучшится.
Новый закон предполагает социальные гарантии и денежную помощь для экополиции, направленную на их семьи и людей, ставших инвалидами или погибших во время службы.