ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ կարգավորման հնարավորությանը, ասել է, որ չի կարծում, թե փակուղի է մտել գործընթացը:
«Երևի թե մի փոքր անսպասելի էր ադրբեջանական կողմի համար մեր կողմից ստորագրելու և այդ տրամաբանության մեջ առաջ շարժվելու առաջարկը: Կարծում եմ, որ այդ կրակոցները առանձին հետաքննության առիթ են և կարող են առանձին հետաքննության առիթ հանդիսանալ՝ երկկողմ, և այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում, որպեսզի թե՛ հրապարակումների հետ կապված, թե՛ հետագայում հնարավոր հրապարակումների հետ կապված, որևիցե մեխանիզմ լինի, որ հնարավոր լինի նման բաներից խուսափել»,- նշել է ԱԺ նախագահը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչն է նման արձագանք առաջացրել Բաքվում, Սիմոնյանն այս տեսակետն է ներկայացրել.
«Ես նույնիսկ այդ տպավորությունն ունեմ անցյալի հետ կապված: Ադրբեջանական կողմի մոտ նույնիսկ տպավորություն է եղել, որ իրենք կարող են ի սկզբանե ինչ-որ բանի համաձայնել՝ իմանալով, որ հայերը մեկ է՝ չեն համաձայնելու, միջազգային կառույցների, մասնակիցների մոտ այդ տպավորությունն անելու համար գործելաոճ է: Դա իմ անձնական տպավորությունն է եղել: Նպատակը այս պայմանագրի քննարկման մեջ եղել է ինչ-որ արդյունքի հասնելու, այլ ոչ թե խոսակցությունը հավերժ շարունակելու մեջ»:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը մի քանի օր շարունակ տարածել է ՀՀ զինված ուժերի կողմից իբր իրականացված կրակոցների մասին անհիմն տեղեկություններ։
Պաշտպանության նախարարությունն իր հերթին վերահաստատել է, որ համաձայն ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշման՝ պատրաստ է քննարկել և ուսումնասիրել Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրության փաստարկները՝ դրանք ՀՀ-ին փոխանցելու պարագայում։

Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan, addressing the chances for normalization with Azerbaijan, stated he does not believe the process has reached a deadlock.
"It was probably somewhat unexpected for the Azerbaijani side that we proposed to sign and move forward within that logic," Simonyan said. "I believe those gunfire incidents warrant a separate investigation and could serve as grounds for bilateral inquiry. Efforts are underway to establish mechanisms to prevent such events—both regarding past incidents and potential future ones," he added, as reported by 1lurer.am .
Responding to a question about what may have triggered such a reaction from Baku, Simonyan offered his perspective:
"I even get that impression regarding past events: the Azerbaijani side may have operated on the assumption that they could initially agree to something, knowing the Armenians wouldn't accept it anyway. That would create a certain perception among international actors. That has been my personal impression. The goal in discussing this agreement was to achieve tangible results, not to drag the talks on indefinitely."
In recent days, Azerbaijan’s Ministry of Defense has repeatedly published unsubstantiated claims about alleged gunfire from Armenian forces.
In response, Armenia’s Ministry of Defense reaffirmed its readiness, in line with the Prime Minister’s Office position, to review Azerbaijan’s evidence—if such materials are formally provided.