Հայաստանի և Ադրբեջանի գերիների, պատանդների և անհետ կորած անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովների միջև փետրվարի 7-ին կայացած հանդիպման ժամանակ անդրադարձ է կատարվել Անհետ կորած անձանց հարցերով միջազգային հանձնաժողովի՝ ԴՆԹ համեմատության անկախ մեխանիզմի ներդրման առաջարկությանը։ Այս մասին տեղեկացրել են Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայությունից, հայտնում է Factor.am-ը։
Միաժամանակ կառույցը նշել է, որ այդ մեխանիզմի արդյունավետ իրականացումը պայմանավորված է իրավական, տեխնիկական և կազմակերպչական մի շարք գործոններով։
«Հարցի վերաբերյալ կողմերը դեռևս դիրքորոշում չեն արտահայտել և հարցը մնում է բաց՝ հետագա քննարկման հնարավորությամբ»,- նշված է ԱԱԾ-ի պատասխանում։
Անհետ կորածների հարցերով միջազգային հանձնաժողովն իր զեկույցներում անդրադարձել է Հայաստանին և Ադրբեջանին ուղղված առաջարկին, ըստ որի՝ առաջարկվել է երկու երկրների միջև հաստատել ԴՆԹ համեմատության անկախ և վստահելի մեխանիզմ՝ անհետ կորածների ճակատագրի հստակեցման համար։
Գերիների, պատանդների և անհետ կորած անձանց հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների հանդիպումը տեղի է ունեցել փետրվարի 7-ին։ Հայկական կողմից մասնակցել է Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արմեն Աբազյանը, ով օրեր առաջ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում ներկայացրել է որոշ մանրամասներ։
Նրա խոսքով՝ ակտիվ աշխատանքներ են իրականացվում, որպեսզի հաջորդ հանդիպումը կայանա և արդյունքում ձևակերպված հարցերը՝ կապված անհետ կորածների ու գերեվարվածների ընտանիքների անհանգստացնող խնդիրների հետ, ստանան անհրաժեշտ արձագանքը։

During a meeting held on February 7 between the interagency commissions of Armenia and Azerbaijan dealing with prisoners, hostages, and missing persons, the sides discussed a proposal by the International Commission on Missing Persons (ICMP) to establish an independent DNA comparison mechanism, Factor.am reported, citing the Armenian National Security Service (NSS).
The NSS noted that the effective implementation of this mechanism depends on numerous legal, technical, and organizational factors.
"The parties have not yet expressed a position on the issue, and it remains open for further discussion," the NSS stated in its official response.
The ICMP has included this proposal in its reports, recommending the creation of an independent and reliable DNA comparison mechanism between Armenia and Azerbaijan to clarify the fate of missing persons.
The February 7 meeting of the commissions on prisoners, hostages, and missing persons was attended by NSS Director Armen Abazyan on behalf of the Armenian side. Speaking to reporters in the National Assembly a few days ago, Abazyan shared some details of the talks.
He emphasized that efforts are underway to ensure that a follow-up meeting takes place, with the aim of addressing the pressing concerns of the families of missing and captive individuals.