«Ականատես» դիտորդական խումբը հայտարարել է, որ Շիրակի թեմի առաջնորդ արքեպիսկոպոս Միքայել Աջապահյանն հարցազրույցներում քարոզչական բնույթի կոչեր է հնչեցրել, ինչն օրենքի պահանջների խախտում է։
Նշվում է, որ ըստ Ընտրական օրենսգրքի 23-րդ հոդվածի 5-րդ կետի՝ կրոնական կազմակերպություններին արգելվում է ներգրավվել նախընտրական քարոզչության մեջ, լինի դա կազմակերպված կամ անհատական նախաձեռնությամբ իրականացված։
Օրենքն անվանում է նախընտրական քարոզչություն ցանկացած այն գործողություն, որի նպատակը ընտրողներին որևէ թեկնածուի, կուսակցության կամ դաշինքի օգտին կամ դեմ քվեարկելու մեջ համոզելն է։
«ՀԱԵ Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը մարտի 23-ին և 24-ին ABC News և **News.am լրատվականներին տված հարցազրույցներում քարոզչական բնույթի կոչեր է հնչեցրել, ինչը օրենքի նշված պահանջների խախտում է։ Հորդորում ենք բոլոր կողմերին՝ պահպանել ընտրական օրենսգրքի կանոնները», հայտարարել է դիտորդական առաքելությունը։

Наблюдательная группа «Аканатес» заявила, что архиепископ Ширакской епархии Микаел Аджапахян в интервью сделал заявления агитационного характера, что нарушает нормы закона.
Согласно пункту 5 статьи 23 Избирательного кодекса Армении, религиозным организациям запрещается участвовать в предвыборной агитации — как в рамках организованных мероприятий, так и по индивидуальной инициативе.
Закон определяет агитацию как любые действия, направленные на убеждение избирателей проголосовать за или против того или иного кандидата, партии или блока.
«23 и 24 марта архиепископ Микаел Аджапахян в интервью новостным изданиям ABC News и News.am сделал заявления агитационного характера, что является нарушением указанных норм. Мы призываем все стороны соблюдать правила Избирательного кодекса», — говорится в заявлении наблюдательной миссии.