«Ականատես» դիտորդական խումբը հայտարարել է, որ Շիրակի թեմի առաջնորդ արքեպիսկոպոս Միքայել Աջապահյանն հարցազրույցներում քարոզչական բնույթի կոչեր է հնչեցրել, ինչն օրենքի պահանջների խախտում է։
Նշվում է, որ ըստ Ընտրական օրենսգրքի 23-րդ հոդվածի 5-րդ կետի՝ կրոնական կազմակերպություններին արգելվում է ներգրավվել նախընտրական քարոզչության մեջ, լինի դա կազմակերպված կամ անհատական նախաձեռնությամբ իրականացված։
Օրենքն անվանում է նախընտրական քարոզչություն ցանկացած այն գործողություն, որի նպատակը ընտրողներին որևէ թեկնածուի, կուսակցության կամ դաշինքի օգտին կամ դեմ քվեարկելու մեջ համոզելն է։
«ՀԱԵ Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը մարտի 23-ին և 24-ին ABC News և **News.am լրատվականներին տված հարցազրույցներում քարոզչական բնույթի կոչեր է հնչեցրել, ինչը օրենքի նշված պահանջների խախտում է։ Հորդորում ենք բոլոր կողմերին՝ պահպանել ընտրական օրենսգրքի կանոնները», հայտարարել է դիտորդական առաքելությունը։

The Akanates observer group has stated that Archbishop Mikael Adjapahyan, head of the Shirak Diocese, made campaign-style appeals during interviews, which constitutes a violation of legal regulations.
According to Article 23, Clause 5 of Armenia’s Electoral Code, religious organizations are prohibited from engaging in election campaigning, whether as organized efforts or individual initiatives.
The law defines election campaigning as any activity aimed at persuading voters to support or oppose a candidate, party, or alliance.
“On March 23 and 24, Archbishop Mikael Adjapahyan of the Armenian Apostolic Church’s Shirak Diocese made campaign-like statements in interviews with ABC News and News.am , which violates the stated legal provisions. We urge all parties to adhere to the Electoral Code,” the observer mission declared.