Հայաստանում ՌԴ առևտրային ներկայացուցիչ Աննա Դոնչենկոն հայտարարել է, որ ռուս-հայկական երկկողմ հարաբերությունները զարգանում են առավելապես Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում, ինչը համապատասխանում է երկու երկրների արտաքին տնտեսական շահերին։
«Ընդհանրապես, խոսելով երկկողմ համագործակցության մասին, մեծ գաղտնիք չեմ բացահայտի, եթե ասեմ, որ մենք այն ավելի ու ավելի հաճախ ենք դիտարկում նաև եվրասիական ինտեգրման համատեքստում։ Արդյունաբերական համագործակցության, նոր հնարավորությունների ու շղթաների կառուցման տեսանկյունից։ Եվ այն նախագծերի, որոնք առկա են Միության տարածքում, ինչպես նաև այն առաջնահերթ խնդիրների, որոնք ունեն ԵԱՏՄ անդամ երկրները», — ընդգծել է Դոնչենկոն, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև տնտեսական համագործակցությանը նոր թափ հաղորդելու համար անհրաժեշտ է կենտրոնանալ ծառայությունների և կապիտալի ազատ շարժի վրա ԵԱՏՄ-ում, արդյունաբերական համագործակցության զարգացման վրա, ինչպես նաև միջսահմանային համակարգային նախագծերի մեկնարկի վրա։
Դոնչենկոն նշել է, որ Հայաստանը ցուցաբերել է տնտեսության բարձր դիվերսիֆիկացիայի, լիբերալիզացիայի և արդյունաբերական ներուժի մակարդակ, ինչը նպաստել է նրա ինտեգրմանը համաշխարհային տնտեսությանը։ Նրա գնահատմամբ՝ համագործակցության նոր ձևաչափը բխում է Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին տնտեսական շահերից։
Նա կարևորել է նաև ԵԱՏՄ գործարար համայնքի ակտիվ ներգրավվածությունը ինտեգրման գործընթացում։ Դոնչենկոյի խոսքով՝ առանցքային նշանակություն ունի համատեղ նախագծերի աջակցությունը, ավելացված արժեքի շղթաների ձևավորումը՝ հիմնված միության ներսում գործող համաձայնեցված կանոնների և նորմերի վրա, այդ թվում՝ գերմիջազգային մակարդակով։
«Ես կցանկանայի, որ արդյունաբերական համագործակցությունը, որպես այդպիսին, երկկողմ համագործակցության և նախագծային աշխատանքի շրջանակում դիտարկվեր բացառապես երկարաժամկետ հեռանկարում։ Քանի որ դա թույլ կտա մշակել արդյունավետ մեխանիզմներ՝ երկրների միջև արդյունաբերական կապերի աջակցման և զարգացման համար, ինչը կնպաստի նաև տեխնոլոգիական առաջընթացին», — ասել է Դոնչենկոն։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերությունները չեն դադարել և չեն կարող դադարել։ Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը մնում է բարեկամական երկիր Ռուսաստանի համար, որի հետ երկկողմ, պատմական, մշակութային և ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում ինտեգրացիոն ոլորտում կապերը խորն են։

25 Март 2025 - 15:26 AMT
Российско-армянское сотрудничество активно развивается преимущественно в рамках Евразийского экономического союза, что соответствует интересам внешнеэкономического курса обеих стран. Об этом заявила торговый представитель Российской Федерации в Армении Анна Донченко в ходе пресс-конференции в мультимедийном центре «Sputnik Армения».
«Говоря, в принципе, о двустороннем сотрудничестве, я не открою большой тайны, если скажу, что все больше и больше мы рассматриваем его в том числе в контексте евразийской интеграции. Сквозь призму промышленной кооперации, выстраивания новых возможностей, цепочек. И тех проектов, которые имеются на пространстве Союза и приоритетных задач, которые есть у государств-членов ЕАЭС», — подчеркнула Донченко.
Она отметила, что для стимулирования дальнейшего экономического взаимодействия между Арменией и Россией важно сосредоточиться на расширении свободы перемещения услуг и капитала внутри ЕАЭС, развитии кооперации в промышленной сфере и запуске трансграничных системных инициатив.
По словам Донченко, Армения демонстрирует высокий уровень диверсификации экономики, открытости и промышленного потенциала, что способствует её интеграции в мировую экономику. Такой формат взаимодействия, по ее мнению, отвечает внешнеэкономическим приоритетам обеих стран.
Она также акцентировала внимание на необходимости активного участия деловых кругов ЕАЭС в процессе интеграции. По её словам, важнейшее значение имеет поддержка совместных кооперационных инициатив, а также формирование цепочек добавленной стоимости с учетом согласованных правил и норм, действующих в рамках объединения, включая наднациональный уровень.
«Я бы хотела, чтобы промышленную кооперацию, как таковую, в рамках двустороннего сотрудничества и проектной работы рассматривали исключительно в долгосрочной перспективе. Потому что это позволит выработать эффективные механизмы поддержки и развития промышленных связей между странами, что будет также способствовать технологическому развитию», — сказала Донченко.
Ранее пресс-секретарь президента Российской Федерации Дмитрий Песков отметил, что отношения между Россией и Арменией продолжаются и не могут быть прерваны. Он подчеркнул, что Армения остаётся дружественным государством, с которым Россию связывают тесные связи не только в двустороннем формате, но и на историческом, культурном и интеграционном уровне в рамках ЕАЭС.