Մեծ Բրիտանիան Ադրբեջանի իշխանություններին հորդորել է ապահովել 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղում ձերբակալված հայերի արդար դատաքննության իրավունքն ու անվտանգ պայմանները՝ համաձայն Ադրբեջանի ստանձնած միջազգային պարտավորությունների։
Բրիտանական խորհրդարանի Լորդերի պալատի անդամ՝ լորդ եպիսկոպոս Ֆիլիպ Մաունստեֆեն դիմել է երկրի արտաքին գործերի նախարարությանը՝ խնդրելով մեկնաբանել Բաքվում հայերի նկատմամբ իրականացվող շինծու դատավարությունները, հայտնում է Factor.am-ը:
Նա կառավարությանը հարց է ուղղել, թե ինչ են ներկայացրել Ադրբեջանի կառավարությանը այն 23 հայ կալանավորների վերաբերյալ, որոնց վերցրել են Լեռնային Ղարաբաղից 2023 թվականի սեպտեմբերին, ինչպես նաև՝ ինչ միջոցներ են ձեռնարկում Մեծ Բրիտանիան և միջազգային գործընկերները՝ ապահովելու, որ Ադրբեջանը կատարի միջազգային իրավունքով ստանձնած պարտավորությունները։
Ի պատասխան՝ Արտաքին գործերի, համագործակցության և զարգացման նախարարությունը նշել է, որ Մեծ Բրիտանիան կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին՝ ապահովելու, որ 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ընթացքում ձերբակալվածները ստանան արդար դատավարության հնարավորություն և պահպանվեն նրանց անվտանգության պայմանները՝ համաձայն Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունների։
«Բաքվում մեր դեսպանատունը մեծ ուշադրություն է դարձնում այս դեպքերին և պարբերաբար թարմացնում է տեղեկատվությունը՝ առաջընթացի մասին տեղեկացված լինելու համար։ Մենք նաև հետևողականորեն կոչ ենք անում ազատ արձակել մնացած բոլոր ռազմագերիներին։ Պետնախարար Սթիվեն Դոութին այս հարցերը բարձրացրել է Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Էլչին Ամիրբեկովի հետ հոկտեմբերին Մեծ Բրիտանիա կատարած այցի ժամանակ։ Մարտի 10-ին Ադրբեջանի նախագահի գլխավոր խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևի հետ հանդիպման ժամանակ պետնախարարը նաև հորդորել է Ադրբեջանին՝ օգտվել Հայաստանի հետ պատմական խաղաղության պայմանագիր կնքելու հնարավորությունից»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

The United Kingdom has called on the Azerbaijani authorities to ensure fair trials and safe conditions for the Armenians detained in Nagorno-Karabakh during the September 2023 hostilities, citing Azerbaijan's international commitments.
Lord Bishop Philip Mounstephen, a member of the British House of Lords, addressed the Foreign, Commonwealth and Development Office, seeking clarity regarding what he described as sham trials against Armenians in Baku, Factor.am reports.
He questioned the government about its communications with Azerbaijan regarding the 23 Armenians detained during the events of September 2023 and asked what steps the UK and its international partners are taking to ensure Azerbaijan fulfills its international legal obligations.
In response, the Foreign Office stated that the UK has called on Azerbaijani authorities to guarantee fair trial rights and security for the individuals detained during the September 2023 military operations in Nagorno-Karabakh, in accordance with international law.
"Our embassy in Baku is closely monitoring these cases and regularly updates information to remain informed on developments. We consistently call for the release of all remaining detainees. Minister of State Stephen Doughty raised these issues with Azerbaijani Presidential Advisor Elchin Amirbekov during his visit to the UK in October. On March 10, in a meeting with Hikmet Hajiyev, Chief Foreign Policy Advisor to the Azerbaijani President, the Minister also urged Azerbaijan to seize the opportunity to conclude a historic peace agreement with Armenia," the statement read.
The UK Prime Minister and Foreign Secretary have also delivered similar messages to Azerbaijan.
U.S. National Security Advisor Mike Waltz stated he told Azerbaijani Presidential Advisor Hikmet Hajiyev that detainees must be released and a peace deal with Armenia finalized. Ruben Vardanyan’s lawyer, Jared Genser, has urged Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Foreign Minister Ararat Mirzoyan to carefully consider the statements by former U.S. President Donald Trump and Mike Waltz.