Մարտի 25-ին Սյունիքի մարզպետի խորհրդական Սուրեն Քեսեջյանը Գորիսում համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանի ուղեկցությամբ մասնակցել է աշխատանքային խորհրդակցությանը, որին ներկա են գտնվել Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին, ինչպես նաև ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների ու արտաքին գործերի նախարարությունների պաշտոնյաներ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկման առարկա են դարձել Հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության համաժողովի կազմակերպման մանրամասները (նախատեսվում է այն անցկացնել հունիսին՝ Գորիսում), ինչպես նաև դիտարկվել է Գորիսում հյուպատոսական գործակալության հիմնելու հնարավորությունը, հայտնում է Գորիսի համայնքապետարանը ;
Դեսպանն ընդգծել է, որ Գորիսը ֆրանսախոս քաղաք է, ինչը կարևոր հիմք է երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար, իսկ գալիք համաժողովն ուղղված է երկու երկրների միջև կապերի ամրապնդմանը և համագործակցության նոր ուղիների բացահայտմանը։
Ավելի վաղ Կապանի համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը և Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին այցելել են նոր բացված Սենթ Էթիենի անվան ֆրանկոֆոն կենտրոն՝ քննարկելու համագործակցության հնարավորությունները

25 марта советник губернатора Сюникской области Сурен Кеседжян и глава общины Гориса Аруш Арушанян приняли участие в рабочем совещании с участием посла Франции в Армении Оливье Декотиньи, а также представителей Министерств территориального управления и инфраструктур и иностранных дел Армении.
На встрече обсуждались детали организации армяно-французской конференции по децентрализованному сотрудничеству, которая планируется на июнь в Горисе. Кроме того, рассматривалась возможность открытия консульского агентства Франции в этом городе, сообщает мэрия Гориса.
Посол подчеркнул, что Горис — город, связанный с Франкофонией, что является важной основой для развития двусторонних отношений. По его словам, предстоящая конференция направлена на укрепление связей между странами и открытие новых путей для сотрудничества.
Ранее глава общины Капана Геворг Парсян и посол Франции в Армении Оливье Декотиньи посетили недавно открывшийся франкоязычный центр имени Сент-Этьена для обсуждения перспектив совместной работы.