Հայաստանում մեկնարկած նոր նախաձեռնությամբ մի քանի տարվա ընթացքում կվերականգնվի ավելի քան 900 հուշակոթող, որոնք նվիրված են Հայրենական մեծ պատերազմին։
Նախաձեռնությունը «Հայաստանի անմահ գունդ» հայրենասիրական ՀԿ-ինy և «Անմահ գունդ» միջազգային շարժման երևանյան համակարգող Մհեր Ավետիսյանինն է։ Այդ մասին հայտնել է «Անմահ գունդն արտերկրում» պատմամշակութային ՀԿ-ի տնօրեն Էդմոն Հովհաննիսյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Արդեն թույլտվություն ստացել ենք կառավարությունից։ Այսօրվանից սկսում ենք շինարարների ու ճարտարապետների հետ իրականացնել նախագիծը», – նշել է նա։
Հովհաննիսյանը մանրամասնել է, որ նախագիծն ունի բազմամյա ընթացք։ Ըստ նրա՝ որոշ հուշարձաններ անհրաժեշտ է ամբողջությամբ վերականգնել, իսկ մյուսները՝ բարեկարգել և համապատասխան տեսքի բերել։
Ծրագրի շրջանակում մինչև մայիսի 9-ը նախատեսվել է վերականգնել առաջին չորս հուշակոթողը։
Ներկայումս հուշարձանների գույքագրում է իրականացվում Այնթափում, Մասիսում և Փարաքարում։ Ճարտարապետներն արդեն կազմում են էսքիզային նախագծեր, որոնք ներկայացվելու են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը։

26 Март 2025 - 11:50 AMT
В Армении стартовала новая инициатива, в рамках которой в течение нескольких лет будет восстановлено более 900 памятников, посвящённых Великой Отечественной войне.
Проект реализуют патриотическая общественная организация «Бессмертный полк Армении» и ереванский координатор международного движения «Бессмертный полк» Мгер Аветисян. Об этом сообщил директор историко-культурной организации «Бессмертный полк за рубежом» Эдмон Ованнисян, передаёт «Спутник Армения».
«Мы уже получили разрешение от правительства. С сегодняшнего дня начинаем работу с архитекторами и строителями», — отметил он.
Ованнисян уточнил, что проект рассчитан на несколько лет. Некоторые памятники необходимо полностью восстановить, другие — привести в надлежащий вид.
До 9 мая в рамках программы планируется восстановить первые четыре памятника.
В настоящее время проводится инвентаризация памятников в Айнтапе, Масисе и Паракаре. Архитекторы уже разрабатывают эскизные проекты, которые будут представлены Министерству образования, науки, культуры и спорта Армении.