ԴՕԿ կուսակցության ղեկավար, նախկին ռազմական ոստիկան Վարդան Ղուկասյանի աջակիցները ԱՄՆ դեսպանատան առջև մարտի 25-ին կազմակերպել են բողոքի ակցիա՝ պահանջելով արդար դատաքննություն նրա համար:
Ցույցի մասնակիցներն իրենց ձեռքին պահել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և «Դոգ» մականունով հայտնի նախկին ռազմական ոստիկանի մեծադիր պատկերները։ Նրանք պնդել են, որ Ղուկասյանը ենթարկվել է քաղաքական հետապնդման, իսկ արտահանձնման դեպքում նրա կյանքին վտանգ է սպառնում, հայտնում է «Ազատությունը»:
«Ես չեմ ուզում իրեն արտահանձնեն Հայաստանին, որովհետև իրա կյանքին վտանգ ա սպառնում, այ հենց դրա համար, ու ես միշտ էլ նրան լսել եմ, ճիշտ ա իրա հայհոյանքները, բանը դնենք մի կողմ, բայց էն, որ ինքը ազնիվ ա, դա միանշանակ», – ասել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը:
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, արձագանքելով աջակիցների հայտարարություններին, հավաստիացրել է, որ ՀՀ-ում ոչ ոքի կյանքին վտանգ չի սպառնում՝ նույնիսկ եթե նա վիրավորել է իշխանություններին:
«Հա, ի՞նչ, քիչ մա՞րդ ա հայհոյում»,-ասել է նա:
ԱՄՆ-ի Մաքսային և միգրացիայի վարչությունը հայտնել է, որ Վարդան Ղուկասյանը ձերբակալվել է փետրվարի 20-ին՝ միգրացիոն գործընթացի շրջանակում։ Ըստ նույն աղբյուրի՝ նա 2022 թվականի փետրվարի 19-ին մուտք է գործել Միացյալ Նահանգներ, սակայն չի լքել երկիրը նշված ժամկետի ընթացքում։ Ամերիկյան դատարանը դեռ քննում է ՀՀ գլխավոր դատախազության 2023-ին ներկայացված՝ նրան արտահանձնելու միջնորդությունը։
Վերջերս կալանավայրից նա ուղերձ է հղել իր աջակիցներին՝ իրավիճակը համեմատելով Թուրքիայում Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի շուրջ զարգացած իրադարձությունների հետ։
«Մեկ մարդու նման հավաքվում եք Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան առաջ և պահանջում ԱՄՆ կառավարությունից օբյեկտիվ, նորից եմ կրկնում, օբյեկտիվ քննություն Վարդան Ղուկասյանի գործով», – ասել էր նա:
Նրա կոչին արձագանքելով՝ աջակիցները հավաքվել են ԱՄՆ դեսպանատան դիմաց՝ իրենց պահանջը փոխանցելու։
ԴՕԿ կուսակցության ներկա ղեկավար Անուշ Խուդավերդյանը հայտարարել է, որ Վարդան Ղուկասյանին ներկայացված մեղադրանքները հորինված են։ Ղուկասյանի փաստաբանի տեղեկացմամբ՝ հաջորդ դատական նիստը տեղի կունենա ապրիլին։
Ղուկասյանին Հայաստանում մեղադրանքներ են առաջադրվել խարդախության, շորթման, սպառնալիքների ու բռնության հրապարակային կոչերի հոդվածներով։ Նա այդ մեղադրանքները չի ընդունում։ Լաս Վեգասի դատարանը վերջերս մերժել է նրա խափանման միջոցը փոխելու միջնորդությունը։ Ղուկասյանն արդեն ավելի քան 30 օր կալանքի տակ է։

Supporters of Vardan Ghukasyan, former military police officer and head of the DOK party, staged a protest outside the U.S. Embassy on March 25, demanding a fair trial for him.
Demonstrators held large portraits of U.S. President Donald Trump and Ghukasyan, known by the nickname "Dog." They claimed Ghukasyan is facing political persecution and warned that extradition to Armenia would pose a threat to his life, according to Radio RFE/RL.
“I don’t want him extradited to Armenia because his life is in danger. That’s the main reason. And I’ve always listened to him — let’s put aside the swearing and all that — but one thing’s for sure, he’s honest,” said one protester.
In response to the supporters’ concerns, Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan assured that no one’s life is in danger in Armenia, even if they have insulted the authorities.
“So what? Many people swear,” he said.
The U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE) reported that Ghukasyan was detained on February 20 as part of immigration proceedings. He had entered the United States on February 19, 2022, and failed to leave by the required date. An American court is currently reviewing Armenia’s 2023 extradition request.
Recently, Ghukasyan sent a message from detention comparing his case to the situation involving Istanbul Mayor Ekrem İmamoğlu in Turkey.
“As one, gather in front of the U.S. Embassy in Armenia and demand an objective — I repeat, objective — investigation of my case from the U.S. government,” he stated.
Responding to his appeal, his supporters assembled at the embassy to voice their demands.
Anush Khudaverdyan, the current leader of the DOK party, said the charges against Ghukasyan are fabricated. According to his attorney, the next court hearing is scheduled for April.
Ghukasyan faces charges in Armenia related to fraud, extortion, threats, and public incitement to violence, which he denies. A Las Vegas court recently denied his request for a change in pretrial detention. He has been in custody for over 30 days.