Ֆրանսիական ARTE հեռուստաալիքը պաշտոնապես ներողություն է խնդրել սխալ քարտեզի ցուցադրման համար, որտեղ ՀՀ-ն բացակայել է: Այս մասին սոցցանցերում տեղեկացրել է ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչ և լրագրող Գրիգոր Ամիրզանյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Arte France հեռուստաալիքի «28 րոպե» հաղորդման ընթացքում ցուցադրված Հարավային Կովկասի քարտեզում Հայաստանը բացակայում է՝ ամբողջությամբ ներառված լինելով Ադրբեջանի կազմում։
«28 րոպե» հաղորդման վարող Էլիզաբեթ Քուինն ընդգծել է, որ խմբագրակազմը ցանկանում է հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել հայ լսարանից՝ եթերում հայտնված քարտեզի համար, որտեղ Հայաստանը բացակայում էր Թուրքիային նվիրված բանավեճի ժամանակ.
Le Figaro պարբերականի փոխտնօրեն Ժան-Քրիստոֆ Բյուիսոնը X-ի միկրոբլոգում գրել էր. «Ես ոչ մի վայրկյան չեմ հավատում, որ դա միտումնավոր է արվել՝ Arte France-ի «28 րոպե»-ի կամ ադրբեջանական հեռուստալոբբիի գործողությունների արդյունքում, բայց այդ սխալը շատ ցավալի է աչքերի և սրտի համար. Հայաստանը պարզապես ջնջված էր Կովկասի քարտեզից։ Էրդողանի և Ալիևի երազանքը»։
«28 րոպե» հաղորդաշարը ցանկանում է ներողություն խնդրել։ Մենք ներողություն ենք խնդրում մեր հայ ընկերներից սխալ քարտեզի համար, որը երեկ ցուցադրել ենք Թուրքիայի վերաբերյալ բանավեճի ժամանակ: Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում ձեր ներողամտության համար, սա ափսոսանքի արժանի սխալ է, որը բոլորովին ակամա է ստացվել»,–ասել է Էլիզաբեթ Քուինը։
Նա նաև նշել է, որ քննարկման ընթացքում որևէ անդրադարձ չի եղել ոչ Հայաստանին, ոչ էլ Ադրբեջանին, և քարտեզը օգտագործվել է զուտ զեկույցի համատեքստում։

ARTE France has officially apologized for displaying a map of the South Caucasus that entirely omitted Armenia during a recent episode of the show ‘28 Minutes.’ The French-Armenian journalist Grigor Amirzanyan shared the information on social media, as reported by Sputnik Armenia.
During the show, a map of the South Caucasus was shown with Armenia fully incorporated into Azerbaijan, effectively erasing it.
Host Élisabeth Quin publicly addressed the issue, stating that the editorial team sincerely apologizes to the Armenian audience for the map that appeared during a debate on Turkey. She emphasized that the mistake was not intentional.
Jean-Christophe Buisson, deputy editor of Le Figaro, wrote on X (formerly Twitter): “I don’t believe for a second that this was deliberate—whether by ‘28 Minutes’ or any Azerbaijani media lobby—but the mistake is painful to both the eyes and the heart. Armenia was simply erased from the Caucasus map. The dream of Erdoğan and Aliyev…”
“The show ‘28 Minutes’ would like to apologize. We extend our sincere apologies to our Armenian friends for the incorrect map aired yesterday during the debate on Turkey. Again, thank you for your understanding—this was a regrettable and entirely unintentional error,” Quin added.
She also clarified that neither Armenia nor Azerbaijan was discussed during the segment, and the map was used solely for contextual purposes in the report.