Երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվել է «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը։
Քննարկման ժամանակ նախաձեռնող խմբի լիազոր ներկայացուցիչ Արտակ Զեյնալյանն իր հիմնական զեկույցում ընդգծել է, որ նախագիծն արդեն երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացվել է՝ ստանալով հստակ և միանշանակ քաղաքական աջակցություն Եվրոպայի մի շարք մայրաքաղաքներից և համապատասխան ինստիտուտներից, հայտնում է «Արմենպրեսը»:
Զեյնալյանն ընդգծել է. «Պաշտոնյաների և խորհրդարանների մակարդակով Եվրոպայի տարբեր մայրաքաղաքներից ու ինստիտուտներից վերջին ամիսներին հնչել են միանշանակ և հստակ ազդակներ՝ ի աջակցություն Հայաստանի կողմից Եվրոպական միության անդամակցության գործընթացի մեկնարկի։ Քաղաքական աջակցությունը տեսանելի դարձավ թե՛ երկկողմ հանդիպումներում, թե՛ տարբեր միջազգային հարթակներում»։
Զեյնալյանը նաև հիշեցրել է ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի չորրորդ նիստի ընթացքում հնչած հայտարարություններից մեկը. «Կոմիտեն ողջունում է Ազգային ժողովի կողմից քաղաքացիական նախաձեռնության կարգով Եվրոպական միությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագծի ընդունումը և հրավիրում է Հայաստանի կառավարությանը, ԵՄ ինստիտուտներին քննարկելու իրատեսական աշխատանքային պլան՝ հասնելու այս ռազմավարական նշանակության նպատակին՝ ԵՄ պայմանագրի 49-րդ հոդվածի և Կոպենհագենի չափանիշներին լիարժեք համապատասխանությամբ»։
Օրինագծի նոր ձևակերպման համաձայն, ամրագրվել է հետևյալը. «Հայաստանի Հանրապետությունը, նպատակ ունենալով զարգացնել ժողովրդավարական ինստիտուտները, բարձրացնել հասարակության բարեկեցությունը, ամրապնդել երկրի անվտանգությունը, դիմակայունությունը և իրավունքի գերակայությունը, հայտարարում է Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկը»։
Նախագծի քվեարկությանը 64 կողմ ձայնով մասնակցել է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը։ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունն իր դիրքորոշմամբ դեմ է արտահայտվել, իսկ «Հայաստան» խմբակցությունն չի մասնակցել քվեարկությանը:

26 Март 2025 - 11:17 AMT
Национальное собрание Армении приняло во втором чтении и в целом законопроект под названием «О начале процесса присоединения Республики Армения к Европейскому союзу». Во время обсуждений уполномоченный представитель инициативной группы Артак Зейналян подчеркнул, что законопроект получил четкую и однозначную политическую поддержку от нескольких европейских столиц и соответствующих институтов.
Он отметил, что в последние месяцы официальные лица и парламенты из различных европейских столиц и институтов направили недвусмысленные сигналы в поддержку начала процесса присоединения Армении к ЕС, причем политическая поддержка была очевидна как на двусторонних встречах, так и на различных международных платформах.
Зейналян также напомнил заявление с четвертого заседания Комитета парламентского партнерства ЕС-Армения, в котором приветствуется принятие Национальным собранием законопроекта и приглашаются правительство Армении и институты ЕС обсудить реалистичный рабочий план для достижения этой стратегической цели в полном соответствии со статьей 49 Договора о ЕС и копенгагенскими критериями.
В новой редакции законопроекта говорится: «Республика Армения, стремясь развивать демократические институты, повышать благосостояние общества, укреплять безопасность страны, устойчивость и верховенство закона, заявляет о начале процесса присоединения Республики Армения к Европейскому союзу». Правящая фракция «Гражданский договор» приняла участие в голосовании, обеспечив 64 голоса «за». Фракция «У меня есть честь» выступила против инициативы.