Երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվել է «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը։
Քննարկման ժամանակ նախաձեռնող խմբի լիազոր ներկայացուցիչ Արտակ Զեյնալյանն իր հիմնական զեկույցում ընդգծել է, որ նախագիծն արդեն երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացվել է՝ ստանալով հստակ և միանշանակ քաղաքական աջակցություն Եվրոպայի մի շարք մայրաքաղաքներից և համապատասխան ինստիտուտներից, հայտնում է «Արմենպրեսը»:
Զեյնալյանն ընդգծել է. «Պաշտոնյաների և խորհրդարանների մակարդակով Եվրոպայի տարբեր մայրաքաղաքներից ու ինստիտուտներից վերջին ամիսներին հնչել են միանշանակ և հստակ ազդակներ՝ ի աջակցություն Հայաստանի կողմից Եվրոպական միության անդամակցության գործընթացի մեկնարկի։ Քաղաքական աջակցությունը տեսանելի դարձավ թե՛ երկկողմ հանդիպումներում, թե՛ տարբեր միջազգային հարթակներում»։
Զեյնալյանը նաև հիշեցրել է ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի չորրորդ նիստի ընթացքում հնչած հայտարարություններից մեկը. «Կոմիտեն ողջունում է Ազգային ժողովի կողմից քաղաքացիական նախաձեռնության կարգով Եվրոպական միությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագծի ընդունումը և հրավիրում է Հայաստանի կառավարությանը, ԵՄ ինստիտուտներին քննարկելու իրատեսական աշխատանքային պլան՝ հասնելու այս ռազմավարական նշանակության նպատակին՝ ԵՄ պայմանագրի 49-րդ հոդվածի և Կոպենհագենի չափանիշներին լիարժեք համապատասխանությամբ»։
Օրինագծի նոր ձևակերպման համաձայն, ամրագրվել է հետևյալը. «Հայաստանի Հանրապետությունը, նպատակ ունենալով զարգացնել ժողովրդավարական ինստիտուտները, բարձրացնել հասարակության բարեկեցությունը, ամրապնդել երկրի անվտանգությունը, դիմակայունությունը և իրավունքի գերակայությունը, հայտարարում է Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկը»։
Նախագծի քվեարկությանը 64 կողմ ձայնով մասնակցել է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը։ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունն իր դիրքորոշմամբ դեմ է արտահայտվել, իսկ «Հայաստան» խմբակցությունն չի մասնակցել քվեարկությանը:

The Armenian National Assembly has adopted in the second reading and in full the bill titled "On Initiating the Process of the Republic of Armenia's Accession to the European Union."
During the discussions, Artak Zeynalyan, the authorized representative of the initiating group, emphasized that the bill has received clear and unequivocal political support from several European capitals and relevant institutions. He noted that in recent months, officials and parliaments from various European capitals and institutions have sent unambiguous signals supporting Armenia's initiation of the EU accession process, with political support evident in both bilateral meetings and various international platforms.
Zeynalyan also recalled a statement from the fourth meeting of the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee, which welcomed the National Assembly's adoption of the bill and invited the Armenian government and EU institutions to discuss a realistic work plan to achieve this strategic goal in full compliance with Article 49 of the EU Treaty and the Copenhagen criteria.
The revised wording of the bill states: "The Republic of Armenia, aiming to develop democratic institutions, enhance societal well-being, strengthen the country's security, resilience, and the rule of law, declares the initiation of the process of the Republic of Armenia's accession to the European Union." The ruling "Civil Contract" faction participated in the voting, securing 64 votes in favor. The "I Have Honor" faction opposed the initiative.