ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Բրազիլիա կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում հարցազրույց է տվել «Correio Braziliense» օրաթերթին, որտեղ անդրադարձել է նաև ԱՄՆ հետ հարաբերություններին:
Հարցին, թե ԱՄՆ-ի հետ համագործակցությունից ինչ ակնկալիքներ ունի Դոնալդ Թրամփի ղեկավարած վարչակազմի օրոք, և ինչպես կարող է այն նպաստել խաղաղության գործընթացին, նախարարը պատասխանել է, որ առաջ են շարժվում ամերիկյան նոր վարչակազմի հետ փոխգործակցությամբ:
«Մի քանի ամիս առաջ մենք ԱՄՆ-ի հետ ստորագրեցինք շատ կարևոր մի փաստաթուղթ՝ Ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը։ Այն բարձրացնում է ԱՄՆ-ի հետ մեր հարաբերությունների մակարդակը։ Մենք առաջ ենք շարժվում ամերիկյան նոր վարչակազմի հետ փոխգործակցությամբ։ Արդեն մի քանի հանդիպում ու շփում ենք ունեցել մեր ամերիկացի գործընկերների հետ։
Մենք տեսնում ենք Հարավային Կովկասում խաղաղության ապահովման նկատմամբ հետաքրքրություն։ Նախագահ Թրամփը և նրա թիմը խոսել են աշխարհում խաղաղության մասին։ Քանի մենք խորապես շահագրգռված են խաղաղությամբ, դա ոգեշնչող է։ Մենք կապի մեջ ենք ԱՄՆ-ի վարչակազմի հետ՝ հասկանալու, թե ինչ է հնարավոր անել Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման համար»,-ասել է Միրզոյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հեռախոսազրույցում քննարկել են ռազմավարական գործակցությունը և տարածաշրջանային զարգացումները։
Զրույցի ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերությանն առնչվող, ինչպես նաև տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցերի, հայտնում է վարչապետի աշխատակազմը։ Փաշինյանը Ռուբիոյին ներկայացրել է բանակցային ընթացքը, որի արդյունքում ձեռք է բերվել «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցում։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, during an official visit to Brazil, gave an interview to the “Correio Braziliense” daily, in which he addressed relations with the United States.
When asked about expectations from cooperation with the new administration led by Donald Trump and how it could contribute to the peace process, the minister responded that Armenia is advancing its cooperation with the new U.S. leadership.
“A few months ago, we signed a very important document with the United States—the Strategic Partnership Charter. It elevates our relationship with the U.S. We are moving forward in cooperation with the new American administration. We have already held several meetings and exchanges with our American counterparts.
We see a strong interest in ensuring peace in the South Caucasus. President Trump and his team have spoken about peace across the world. Since we are deeply committed to peace, this is inspiring. We are in communication with the U.S. administration to understand what can be done to establish lasting peace in the South Caucasus,” Mirzoyan stated.
Prime Minister Nikol Pashinyan and U.S. Secretary of State Marco Rubio discussed strategic partnership and regional developments during a phone conversation.
During their call, the parties addressed several issues related to the Armenia-U.S. strategic partnership and regional agenda, according to the Prime Minister’s Office. Pashinyan briefed Rubio on the negotiation process that has led to the agreement on the draft treaty “On the establishment of peace and interstate relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.”