ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Բրազիլիա կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում հարցազրույց է տվել «Correio Braziliense» օրաթերթին, որտեղ անդրադարձել է նաև ԱՄՆ հետ հարաբերություններին:
Հարցին, թե ԱՄՆ-ի հետ համագործակցությունից ինչ ակնկալիքներ ունի Դոնալդ Թրամփի ղեկավարած վարչակազմի օրոք, և ինչպես կարող է այն նպաստել խաղաղության գործընթացին, նախարարը պատասխանել է, որ առաջ են շարժվում ամերիկյան նոր վարչակազմի հետ փոխգործակցությամբ:
«Մի քանի ամիս առաջ մենք ԱՄՆ-ի հետ ստորագրեցինք շատ կարևոր մի փաստաթուղթ՝ Ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը։ Այն բարձրացնում է ԱՄՆ-ի հետ մեր հարաբերությունների մակարդակը։ Մենք առաջ ենք շարժվում ամերիկյան նոր վարչակազմի հետ փոխգործակցությամբ։ Արդեն մի քանի հանդիպում ու շփում ենք ունեցել մեր ամերիկացի գործընկերների հետ։
Մենք տեսնում ենք Հարավային Կովկասում խաղաղության ապահովման նկատմամբ հետաքրքրություն։ Նախագահ Թրամփը և նրա թիմը խոսել են աշխարհում խաղաղության մասին։ Քանի մենք խորապես շահագրգռված են խաղաղությամբ, դա ոգեշնչող է։ Մենք կապի մեջ ենք ԱՄՆ-ի վարչակազմի հետ՝ հասկանալու, թե ինչ է հնարավոր անել Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման համար»,-ասել է Միրզոյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հեռախոսազրույցում քննարկել են ռազմավարական գործակցությունը և տարածաշրջանային զարգացումները։
Զրույցի ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերությանն առնչվող, ինչպես նաև տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցերի, հայտնում է վարչապետի աշխատակազմը։ Փաշինյանը Ռուբիոյին ներկայացրել է բանակցային ընթացքը, որի արդյունքում ձեռք է բերվել «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցում։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян во время официального визита в Бразилию дал интервью ежедневной газете «Correio Braziliense», в котором также коснулся отношений с Соединёнными Штатами.
Отвечая на вопрос, чего Армения ожидает от сотрудничества с новой администрацией во главе с Дональдом Трампом и каким образом оно может способствовать мирному процессу, министр отметил, что «мы движемся вперёд в сотрудничестве с новой американской администрацией».
«Несколько месяцев назад мы подписали с США очень важный документ — Устав стратегического партнёрства. Он поднимает уровень наших отношений с США. Мы продолжаем двигаться вперёд в сотрудничестве с новой американской администрацией. Уже состоялись несколько встреч и контактов с нашими американскими коллегами.
Мы видим интерес к обеспечению мира на Южном Кавказе. Президент Трамп и его команда высказывались о мире в мире. Поскольку мы глубоко заинтересованы в достижении мира, это вдохновляет. Мы находимся в контакте с администрацией США, чтобы понять, что можно сделать для установления устойчивого мира на Южном Кавказе», — заявил Мирзоян.
Премьер-министр Никол Пашинян и госсекретарь США Марко Рубио обсудили стратегическое сотрудничество и развитие ситуации в регионе по телефону.
Во время беседы стороны рассмотрели ряд вопросов, касающихся стратегического партнёрства между Арменией и США, а также повестки дня в регионе, сообщает аппарат премьер-министра. Пашинян проинформировал Рубио о ходе переговоров, в результате которых согласован проект соглашения «О мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».