Բրազիլիա կատարած այցի ընթացքում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հարցազրույց է տվել «Correio Braziliense» պարբերականին՝ անդրադառնալով նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ընթացող երկխոսությանը։
Նա նշել է, որ թեև չկա պաշտոնական նախապայման, փաստացի տեսնում ենք, որ Թուրքիան Հայաստանի հետ հարաբերությունները կապում է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հետ:
«Այս երկխոսության շրջանակում ո՛չ հայկական, ո՛չ էլ թուրքական կողմը նախապայմաններ չեն ներկայացրել։ Մենք հրապարակայնորեն հայտարարել ենք, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման հիմնական նպատակն է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանների բացումը։ Այդ սահմանը 34 տարի առաջ փակվել է թուրքական կողմից»,-ասել է նա:
Նախարարի խոսքով՝ հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացում արձանագրվել է որոշակի առաջընթաց, ինչի վկայությունն են մի շարք գործնական քայլեր։
«Մենք որոշակի առաջընթաց ենք արձանագրել, մասնավորապես հանվել է օդային բեռնափոխադրումների արգելքն, իրականացվել են ուղիղ չվերթներ, ինչպես նաև վստահության ամրապնդման մի շարք այլ միջոցառումներ։ Մենք համաձայնության ենք եկել, որ առաջին փուլում սահմանը կարող է բացվել երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագրեր կրող հայ և թուրք քաղաքացիների համար։ Այս համաձայնությունը, սակայն, դեռևս չի իրականացվել»,-ասել է նախարարը:
Միրզոյանը նշել է, որ Թուրքիայի կողմից հնչեցված դիրքորոշման մեջ, չնայած բացահայտ նախապայմանների բացակայությանը, տեսանելի է պայմանավորվածություն Ադրբեջանի հետ։
«Թուրք գործընկերներից լսում ենք, որ նրանք զսպվածություն են ցուցաբերում Հայաստանի հետ սահմանի լիարժեք բացման հարցում՝ մինչև Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների վերջնական կարգավորումը։ Թեև չկա պաշտոնական նախապայման, փաստացի տեսնում ենք, որ Թուրքիան Հայաստանի հետ հարաբերությունները կապում է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հետ։ Սակայն մենք հավատում ենք, որ եթե նախ բացվեր Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանը, դա կարող էր շատ դրական ազդեցություն ունենալ նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների վրա»,-նշել է նա:
Նախարարը կարևորել է նաև պայմանավորվածությունների գործնական իրագործումը, նշելով, որ երկու կողմերը սկսել են կոնկրետ աշխատանքներ։
«Թուրքիայի հետ ձեռք բերված կոնկրետ պայմանավորվածություններից կարելի է նշել, որ մենք երկկողմանի հիմունքներով սկսել ենք սահմանի ենթակառուցվածքային աշխատանքներ։ Հայ և թուրք փորձագետներն արդեն ուսումնասիրում են Գյումրի-Կարս երկաթուղու վիճակը։ Այս գործընթացներն արդեն ընթացքի մեջ են»,-հավելել է նա:
Միրզոյանը շեշտել է նաև, որ Հարավային Կովկասում կայունության համար անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել հումանիտար խնդիրներին։
«Մենք նաև համոզված ենք, որ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղությունը կախված է հումանիտար հարցերից, այդ թվում՝ անհայտ կորած անձանց և բռնի անհետացումների զոհերի ճակատագրի բացահայտումից։ Միևնույն ժամանակ, դեռևս կան հայ գերիներ Բաքվում, որոնք անցնում են բեմականացված դատական գործընթացների միջով։ Մենք հավատում ենք, որ նրանց անհապաղ ազատ արձակումը կարող է նպաստել հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդների միջև կայուն խաղաղության հաստատմանը»,- ասել է նա։
Միրզոյանն անդրադարձել է նաև գերիների հարցին:
«Մենք նաև համոզված ենք, որ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղությունը կախված է հումանիտար հարցերից, այդ թվում՝ անհայտ կորած անձանց և բռնի անհետացումների զոհերի ճակատագրի բացահայտումից։ Միևնույն ժամանակ, դեռևս կան հայ գերիներ Բաքվում, որոնք անցնում են բեմականացված դատական գործընթացների միջով։ Մենք հավատում ենք, որ նրանց անհապաղ ազատ արձակումը կարող է նպաստել հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդների միջև կայուն խաղաղության հաստատմանը»,-ասել է նա:
Նա նաև նշել է, որ Բրազիլիայում քննարկել են բազմաթիվ հնարավորություններ։
«Մեր քաղաքական երկխոսությունն ակտիվացել է և կպահպանի իր դինամիկան։ Մենք շատ արդյունավետ համագործակցում ենք միջազգային հարթակներում՝ փոխադարձ աջակցելով տարբեր միջազգային կազմակերպություններում թեկնածությունների առաջադրմանը։ Մենք կիսում ենք նույն մտահոգությունները միջազգային համակարգի ոչ արդյունավետ աշխատանքի վերաբերյալ, հատկապես մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների և զանգվածային հանցագործությունների կանխարգելման ու վաղ նախազգուշացման հարցերում։
Տնտեսության և մեր երկկողմ առևտրի ոլորտներում աճ է նկատվում։ Միաժամանակ, գիտակցում ենք, որ դեռևս մեծ ներուժ կա։ Պայմանավորվածություն ձեռք բերեցինք ակտիվացնելու գործարար կապերը երկու կողմերի միջև։ Քննարկեցինք հայ և բրազիլական ընկերությունների համագործակցության հնարավորությունները։ Մենք բացահայտեցինք ոլորտներ, որտեղ մենք կարող ենք ջանքեր գործադրել կապերն ամրապնդելու և դրանք փոխշահավետ դարձնելու համար, հատկապես բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում։ Կա մեծ ներուժ, և մենք ունենք հստակ տեսլական այն քայլերի վերաբերյալ, որոնք անհրաժեշտ են մեր երկրների մերձեցման համար»,-ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Թուրքիայի նախագահականի հանրային կապերի վարչության ապատեղեկատվության դեմ պայքարի կենտրոնը մամուլի հաղորդագրություն է հրապարակել՝ արձագանքելով լրատվամիջոցների այն հրապարակումներին, որոնք վերագրվել են հայ-թուրքական սահմանի բացման գործընթացին։ Նշվել է, որ ՀՀ հետ սահմանը բացվել է բացառապես հումանիտար շարասյան համար։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян во время визита в Бразилию дал интервью изданию «Correio Braziliense», в котором затронул тему армяно-турецкого диалога.
Он подчеркнул, что, несмотря на отсутствие официальных предварительных условий, фактически Турция увязывает нормализацию отношений с Арменией с налаживанием отношений с Азербайджаном.
«В рамках этого диалога ни армянская, ни турецкая сторона не выдвигали предварительных условий. Мы публично заявили, что основной целью установления дипломатических отношений является открытие границы между Арменией и Турцией. Эта граница была закрыта Турцией 34 года назад», — отметил министр.
По его словам, в процессе нормализации отношений между Арменией и Турцией зафиксирован определенный прогресс, подтверждением чему являются конкретные шаги.
«Мы достигли определенного прогресса: была снята блокировка на воздушные грузоперевозки, осуществляются прямые рейсы, реализован ряд других мер по укреплению доверия. Мы договорились, что на первом этапе граница может быть открыта для граждан третьих стран и владельцев дипломатических паспортов из Армении и Турции. Однако данное соглашение пока не реализовано», — сказал Мирзоян.
Он отметил, что в заявлениях Турции, несмотря на отсутствие открытых условий, прослеживается координация с Азербайджаном.
«От турецких коллег мы слышим, что они проявляют сдержанность в вопросе полного открытия границы с Арменией до окончательного урегулирования армяно-азербайджанских отношений. Хотя официальных условий нет, фактически видно, что Турция связывает свои отношения с Арменией с урегулированием отношений с Азербайджаном. Мы же считаем, что если бы граница между Арменией и Турцией открылась раньше, это положительно сказалось бы и на армяно-азербайджанских отношениях», — подчеркнул министр.
Мирзоян отметил важность реализации достигнутых договоренностей и сообщил о начале конкретной работы.
«Среди конкретных соглашений с Турцией можно отметить, что мы начали инфраструктурные работы на границе на двусторонней основе. Армянские и турецкие эксперты уже изучают состояние железной дороги Гюмри – Карс. Эти процессы уже идут», — добавил он.
Министр также подчеркнул, что для стабильности на Южном Кавказе необходим акцент на гуманитарные вопросы.
«Мы уверены, что устойчивый мир на Южном Кавказе зависит от решения гуманитарных вопросов, включая установление судеб пропавших без вести и жертв насильственных исчезновений. В то же время в Баку по-прежнему содержатся армянские пленные, которых подвергают показным судебным процессам. Мы убеждены, что их немедленное освобождение может способствовать установлению прочного мира между армянским и азербайджанским народами», — сказал он.
Он вновь подчеркнул важность освобождения пленных как неотъемлемой части мирного процесса.
Находясь в Бразилии, министр также затронул темы двустороннего сотрудничества.
«Наша политический диалог активизировался и сохранит динамику. Мы эффективно сотрудничаем на международных площадках, оказывая взаимную поддержку при выдвижении кандидатур в международные организации. У нас общие опасения по поводу неэффективности международной системы, особенно в части грубых нарушений прав человека и предупреждения массовых преступлений.
Мы наблюдаем рост в экономике и двусторонней торговле, но также осознаем наличие значительного потенциала. Мы договорились активизировать деловые связи, обсудили возможности сотрудничества между армянскими и бразильскими компаниями. Выявили сферы, в которых можем укрепить связи и сделать их взаимовыгодными, особенно в области высоких технологий и ИТ. Потенциал велик, и у нас есть четкое представление о необходимых шагах для сближения наших стран», — резюмировал глава МИД Армении.
Центр по борьбе с дезинформацией при Управлении по связям с общественностью администрации президента Турции опубликовал заявление в ответ на сообщения СМИ о якобы открытии границы, отметив, что граница с Арменией открыта исключительно для гуманитарных грузов.