Անկախ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը, լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով իր երբեմնի մասնակցությանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ցուցակով, հայտնել է, որ այն ժամանակվա քաղաքական դաշտում Նիկոլ Փաշինյանը նույն մարդը չի եղել, ինչ ներկայում։
«Այն ժամանակվա Նիկոլ Փաշինյանը, այսօրվա Նիկոլ Փաշինյանը չէր, այն ժամանակ Ալեն Սիմոնյանը, Արայիկ Հարությունյանը և մյուսները այդքան շատ չէին տարբերվում Նիկոլ Փաշինյանից, իրենք էլ իրենց հեղինակությունը ունեին, ես էլ որպես մարդ որոշակի հեղինակություն ունեի»,-ասել է նա՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչու է ժամանակին ՔՊ-ի կազմում առաջադրվել պատգամավոր, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Հետո ինձ անընդհատ հետ գցեցին՝ հասկացնելով, որ քեզ կարգին պահի, իսկ ես ինձ կարգին չեմ պահել, չեմ էլ պահելու»,-ասել է նա:
Երբ լրագրողը հիշեցրել է նրա նախորդ հայտարարությունը՝ Փաշինյանին Հիսուսի հետ համեմատելու մասին, Աղազարյանը արձագանքել է, թե երբեք նման համեմատություն չի արել:
«Ես ասել եմ, որ երբ ես, անհավատս, ծանոթացա Փաշինյանի հետ, սկսեցի հավատալ, որ Հիսուսը գոյություն է ունեցել։ Իսկ հիմա Նիկոլ Փաշինյանին կհամեմատեմ Վազգեն Սարգսյանի հետ, ավելի ճիշտ՝ Վազգենի հետ։ Ես երկու Վազգեն Սարգսյան եմ ճանաչել, մեկը Վազգեն Սարգսյան՝ այն պայծառ, լուսավոր տղան էր, որ հայրենիքի համար ելավ պայքարի, կռվի, իսկ երկրորդ Վազգենը պետական գործիչ Վազգենն էր, ով հայտարարեց, որ Վազգեն Մանուկյանը 100%-ով էլ ձայն հավաքեր՝ չենք թողնի գա իշխանության։ Դա նույնն էր, ինչ վարչապետը ասեց, որ ինքն է հրահանգել ԲԴԽ նախագահին հրաժարական տալ, դրանք նույն իդենտիկ վիճակներն են։ Ի՞նչ եղավ Վազգեն Սարգսյանի հետ՝ սպանեցին։ Տեսնենք էստեղ վերջն ինչ է լինելու»։
Ազգային ժողովը քննարկում է պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու միջնորդությունը, որը ներկայացրել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը։

Независимый депутат Овик Агазарян в беседе с журналистами, говоря о своем прежнем участии в списке партии «Гражданский договор», отметил, что в то время Никол Пашинян был не тем человеком, которым является сейчас.
«Тогдашний Никол Пашинян не был сегодняшним Николом Пашиняном; тогда Ален Симонян, Араик Арутюнян и другие не сильно отличались от Никола Пашиняна. У них тоже была своя репутация, и я, как человек, имел определенную репутацию», — сказал он, отвечая на вопрос о том, почему ранее баллотировался от «Гражданского договора», сообщает «Пастинфо».
«Позже они постоянно оттесняли меня, давая понять, что я должен вести себя «правильно», но я не вел и не буду вести себя так», — добавил он.
Когда журналист напомнил ему о его предыдущем заявлении, сравнивающем Пашиняна с Иисусом, Агазарян ответил, что никогда не делал такого сравнения.
«Я сказал, что когда я, неверующий, познакомился с Пашиняном, я начал верить, что Иисус существовал. Но теперь я сравню Никола Пашиняна с Вазгеном Саргсяном, точнее, с Вазгеном. Я знал двух Вазгенов Саргсянов: один был ярким, светлым парнем, который поднялся на борьбу за родину, а второй — государственный деятель Вазген, который заявил, что даже если Вазген Манукян наберет 100% голосов, мы не позволим ему прийти к власти. Это то же самое, что когда премьер-министр сказал, что он поручил председателю Высшего судебного совета подать в отставку; это идентичные ситуации. Что случилось с Вазгеном Саргсяном? Его убили. Посмотрим, что будет здесь», — заявил он.
Национальное собрание рассматривает ходатайство генерального прокурора Анны Вардапетян о возбуждении уголовного преследования в отношении депутата Овика Агазаряна.