Առաջին տիպի դիաբետով երեխաներ ունեցող ընտանիքները հայտնել են, որ արդեն երեք ամիս է՝ պոլիկլինիկաները չեն տրամադրել անհրաժեշտ ինսուլինը, նովոռապիդը և շաքարի մակարդակի չափման թեստ երիզները, բացի դրանից՝ կասեցվել է նաև այդ երեխաների համար նախատեսված թոշակը։ Այս հարցերով 11 ծնող հանդիպում է ունեցել Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի և մի շարք այլ պաշտոնյաների հետ՝ իրենց պահանջները ներկայացնելու նպատակով։
Հանդիպմանը ներկա ծնողներից Ալինա Աղաջանյանն ասել է, որ իրենք դեռ լիարժեք պատասխաններ չեն ստացել, ուստի սպասվում են նոր հանդիպումներ, գրում է Aravot.am-ը:
«Շատ բաներ դեռ բարձրաձայնվելու են, որովհետեւ սա մեր առաջին կամ վերջին հանդիպումը չէ, դեռ այլ հանդիպումներ ունենալու ենք: Օրինակ, ես ինչ հարցով եկել էի, դրանից բան չհասկացա, խոսքը ֆունկցիոնալությանը, թոշակը կտրելուն, հաշմանդամության կարգը հանելուն է վերաբերվում: Նույնիսկ բարձրաձայնվեց այն խնդիրը, որ կամ բոլորի ֆունկցիոնալության հարցը դատարանով վերականգնվի, կամ բոլորի թոշակները կտրվեն»,-ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ հանդիպման ընթացքում բարձրաձայնվել է նաև այն հարցը, որ 18 տարին լրացած անձանց գոնե հնարավորություն տրվի անվճար բուժօգնություն ստանալ հիվանդանոցներում՝ մնալով մասնագետների վերահսկողության ներքո, ինչպես դա նախկինում արվել է Մուրացանի հիվանդանոցում՝ իրականացնելով հետազոտություններ, անալիզներ, էխոսրտագրություններ ու բուժզննում՝ առանց վճարի։
«Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցի էնդոկրինոլոգիայի կլինիկայի ղեկավար Ելենա Աղաջանովան էլ ասել է, որ լավ կլինի, եթե գոնե 3 օր երեխաները հնարավորություն ունենան ստացիոնարում լինելու»,- նշել է մեր զրուցակիցը։
Ծնողը հավելել է, որ թոշակն էական նշանակություն ունի՝ հատկապես սոցիալապես խոցելի խմբերի համար, քանի որ շատ ծնողներ միայնակ են, կան ընտանիքներ, որոնք միայն նպաստով են գոյատևում։
«Երեխաներին տրվող թոշակը շատ մեծ նշանակություն ունի, որովհետեւ այդ թոշակով ոսկի առնելու չես գնում, այդ թոշակով կարող ես հաց առնել: Բոլոր մայրիկներով միմյանց ճանաչում ենք, մի տնից չենք, մի հալի ենք, բոլորս ունենք նույն խնդիրները, կան միակողմանի ծնողազուրկ երեխաներ, միայնակ մայրեր, թոշակառուներ, նպաստառուներ, այդ գումարով կազինո չէինք խաղալու: Այդ գումարով երեխաները գոնե կարող են թեսթ երիզներ գնել ու չափել իրենց շաքարը, կարող են հաց գնել, կարող է դա որպես ճանապարհածախս ծառայել, որովհետեւ նրանց մեջ ուսանողներ կան: Եթե անգամ հնարավորություն ունենան հիվանդանոցում պառկելու, այդ գումարը միեւնույն է ՝ մեծ նշանակություն ունի»,-ասել է նա:

26 Март 2025 - 13:58 AMT
Семьи детей с сахарным диабетом первого типа заявили, что уже три месяца поликлиники не выдают необходимые препараты, включая инсулин, Новорапид и тест-полоски для измерения уровня сахара в крови.
Кроме того, была приостановлена выплата пенсий по инвалидности, предназначенных для этих детей. В связи с этим 11 родителей провели встречу с министром здравоохранения Анaит Аванесян и рядом других должностных лиц, чтобы озвучить свои требования.
Одна из участниц встречи, Алина Агаджанян, рассказала «Aravot.am», что участники пока не получили чётких ответов, и в ближайшем будущем планируются новые встречи.
«Многое еще предстоит озвучить, ведь это не первая и не последняя встреча. Например, по вопросу, с которым я пришла, так и не получила ясности. Речь идет о функциональности, прекращении выплат, отмене инвалидности. Даже прозвучало мнение, что либо всем через суд восстановить функциональность, либо всем выплатить пенсии», — сказала она.
По ее словам, во время встречи также обсуждался вопрос предоставления бесплатной медицинской помощи в больницах для лиц, достигших 18 лет, с возможностью находиться под наблюдением специалистов, как это ранее практиковалось в больнице «Мурацан», где проводились обследования, анализы, эхокардиографии и медосмотры бесплатно.
Руководитель клиники эндокринологии университетской больницы «Мурацан» Елена Агаджанова отметила, что было бы хорошо, если бы детям предоставлялась возможность хотя бы на три дня находиться в стационаре.
Родители говорят, что пенсия имеет большое значение, особенно для социально уязвимых семей. Многие родители — одиночки, некоторые семьи живут только на пособия.
«Пенсия, которую получают дети, имеет огромное значение. Это не деньги на золото — это деньги на хлеб. Мы все друг друга знаем, мы из разных семей, но у всех одинаковые проблемы. Есть дети без одного из родителей, есть матери-одиночки, пенсионеры, получатели пособий. Мы не тратили эти деньги в казино. На эти деньги можно купить тест-полоски, хлеб, оплатить проезд. Среди детей есть и студенты. Даже если будет возможность лечь в больницу, пенсия всё равно остаётся важной», — сказала Алина Агаджанян.