Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 26–ին ԱԺ–ում հարցուպատասխանի ժամանակ, հիշելով, որ նախկին երեք նախագահները հրաժարվել են իր հետ ուղիղ եթերում բանավիճել, հայտարարել է, որ նրանք «իրենց կառուցած կապիտուլյացիան փաթաթել են» իր վզին։
Նա ընդգծել է, որ այն բանակցային վիճակը, որը ժառանգել է Սերժ Սարգսյանից 2018 թվականին, ըստ նրա, «այդ կետից որևէ հնարավոր գործողություն չկար, որը հնարավոր լիներ ձևակերպել այլ կերպ, քան՝ կապիտուլյացիա»։
«Սերժ Սարգսյանն առաջինն էր, որ 2020-ի նոյեմբերի 9-ից հետո դուրս թռավ, ասաց՝ կապիտուլյացիա։ Այն բանակցային բովանդակությունը, որը 2018 թվականի Սերժ Սարգսյանը թողել է, այդ կետից որեւէ հնարավոր գործողություն չկար, որը նույնը տրամաբանության մեջ հնարավոր լիներ ձեւակերպել այլ կերպ, քան կապիտուլյացիա։ Եթե կար, թող այդ գործողությունն աներ, ոչ թե գար ու այս ամբիոնից պատերազմ անոնսեր։ Այսինքն՝ թիվ մեկ կապիտուլյանտը, որ բերել է, պրոցեսը հասցրել է մի տեղ, որտեղից ուրիշ ելք չկա․․․ Իրենք ամբողջ գործն ի՞նչ է, որ իրենց կառուցած կապիտուլյացիան փաթաթեն ուրիշների, կոնկրետ իմ վզին։ Բա դրա համար եմ էդ մարդանց ասում՝ եկեք գնանք, ուղիղ եթերում խոսանք»,–ասել է վարչապետը։
Նշելով, որ նախկին 3 նախագահները հրաժարվում են իր հետ բանավեճից՝ ասել է, որ փոխարենը իրենց մտերմներին են ուղարկում ասուլիսներ տալու։
«Երեք հատ մտքի տիտան ասում են՝ ես էսօր գործ ունեմ։ Բոլորն ասում են՝ մենք իրա հետ բանավիճելու բան չունենք, հետո իրենց երեխեքին, թոռներին, ծոռներին, խնամիներին, հարսներին, բաջանաղներին ղրկում են ասուլիսներ տալու։ Արա, եթե բան չկա բանավիճելու, վեր ընկեք տեղներդ, ձեններդ կտրեք։ Եթե բանավիճում եք, եկեք խոսանք»,–ասել է Փաշինյանը։
Ավելի վաղ ՀՀ նախկին նախագահներ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը և Սերժ Սարգսյանը մերժել էին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկը և հրաժարվել ուղիղ եթերում բանավեճից՝ նշելով, որ բան չունեն իր հետ բանավիճելու։

During a heated Q&A session in the National Assembly on March 26, Prime Minister Nikol Pashinyan lashed out at Armenia’s three former Presidents, accusing them of shirking responsibility for the 2020 war outcome and refusing to publicly debate him.
He criticized former leaders Levon Ter-Petrosyan, Robert Kocharyan, and Serzh Sargsyan for declining his offer to engage in a live televised discussion, stating: “They wrapped their capitulation around my neck.”
“That's why I say, come and talk live on air. They all say they have nothing to debate with me. If there’s nothing to debate, then sit down and shut up,” said agitated Pashinyan. “I’ll crush you against the wall, they’ll dig out the remains of your political corpse. Stop playing with my nerves. I’ll stomp all over you.”
Pashinyan insisted that by 2018, the negotiation situation inherited from Serzh Sargsyan offered no other possible course of action besides capitulation.
“Serzh Sargsyan was the first to shout ‘capitulation’ after November 9, 2020. But the negotiation content he left behind made any alternative path impossible. If there was one, he should have taken it instead of coming here announcing war. He’s the number one capitulator who brought the process to a dead end,” Pashinyan stated.
He reiterated that the ex-Presidents decline to face him directly and instead send their allies to hold press conferences.
“These so-called titans of thought always claim they’re too busy. They say they have nothing to debate, yet send their kids, grandkids, in-laws, daughters-in-law, and cousins to hold briefings. If there's nothing to debate, sit down and be quiet. If you want to debate, come and talk,” he said.
Earlier, former presidents Levon Ter-Petrosyan, Robert Kocharyan, and Serzh Sargsyan had rejected Pashinyan’s proposal for a live televised debate, saying they had no intention of engaging in a discussion with him.