Մարտի 26-ին Ազգային ժողովում կառավարության հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, հիշելով, որ նախկին երեք նախագահները հրաժարվել են իր հետ ուղիղ եթերում բանավիճել, հունից դուրս է եկել, հայտարարել է, որ նրանք «իրենց կառուցած կապիտուլյացիան փաթաթել են» իր վզին, կոշտ և զգացմունքային արտահայտություններ է օգտագործել։
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Բագրատ Միկոյանը, մեկնաբանելով վարչապետի խորհրդարանի ամբիոնից հնչեցրած ելույթը, ասել է, որ «լավագույն լուծումը մոտակա հոգեբուժարանում սանիտարների հետ բանավիճելն է», հայտնում է Yerevan.Today-ը։
«Դրա ելույթի վերջին հատվածից ակնհայտ է, որ բանավիճելու մանիակալ չբավարարված պահանջ ունի: Լավագույն լուծումը մոտակա հոգեբուժարանում սանիտարների հետ բանավիճելն է:
Իսկ ընդհանրապես, օղին դեղերի հետ չի կարելի խառնել»,- կարճ արձագանքեց Բագրատ Միկոյանը։
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը մեկնաբանել է Նիկոլ Փաշինյանի սուր ելույթը ԱԺ–ում՝ նշելով, որ նախկին նախագահների անունները շոշափելով, նա ընդամենը փորձում է լեգիտիմացնել բանակցային գործընթացը հանրությունից «թաքցնելու և կուլիսներում դավաճանության հերթական ակտը ձևակերպելու պրոցեսը»: Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Եթե մի կողմ դնենք ոչ այդքան շարքային ուրացողի նյարդային ջղաձգումներն ու այլանդակ պահվածքը և կապիտուլյանտի նախաձեռնած սարքովի հարցուպատասխանը դիտարկենք չոր տեքստի տեսանկյունից, ապա դրա ասածը հետևյալն է՝ եթե նախկին նախագահները ուղիղ եթեր բանավեճի չեն գալիս, ես ինձ իրավունք եմ վերապահում չանդրադառնալ, չմեկնաբանել բանակցային գործընթացի մանրամասները:
Պարզ ասած, սա ասում է, որ հաշվետու է ոչ թե սեփական ժողովրդին, այլ իրեն հրապարակային ստորացրած և ապտակներ տված թշնամիներին, իսկ նախկին նախագահների անունները շոշափելով՝ ընդամենը փորձում է լեգիտիմացնել բանակցային գործընթացը հանրությունից թաքցնելու և կուլիսներում դավաճանության հերթական ակտը ձևակերպելու պրոցեսը:
Պատանեկան ինքնադրսևորման չավարտվող փուլում գտնվող «Քաջ Նազարը» ներսում «Տերմինատոր» է խաղում, իսկ դրսում քսմսվում, փաթաթվում և գալարվում է Ալիևի ու Էրդողանի ոտքերին»,-ասվում է գրառման մեջ։

26 марта во время парламентской сессии вопросов и ответов премьер-министр Никол Пашинян, вспоминая отказ трёх бывших президентов участвовать в прямом эфире в дебатах с ним, эмоционально заявил, что они «повесили на него капитуляцию», которую сами построили, и допустил резкие выражения.
Руководитель офиса второго президента Роберта Кочаряна Баграт Микоян, комментируя выступление премьер-министра с парламентской трибуны, сказал: «Лучшее решение — поспорить с санитарами ближайшей психбольницы», передаёт «Yerevan.Today».
Он добавил: «Из заключительной части его выступления видно, что у него маниакальная неудовлетворённая тяга к спорам. Лучше всего — поспорить с санитарами ближайшей психбольницы. И вообще, водку с лекарствами смешивать не стоит», — коротко ответил Баграт Микоян.
Секретарь фракции «Имею честь» Тигран Абраамян также прокомментировал выступление Пашиняна в парламенте, отметив в Facebook, что, упоминая бывших президентов, премьер лишь пытается легитимизировать процесс сокрытия переговоров от общества и очередной акт предательства за кулисами.
«Если отбросить нервные подёргивания и отвратительное поведение этого не самого типичного отступника и рассматривать организованную премьером постановочную сессию как сухой текст, то его посыл таков: если бывшие президенты не приходят на прямой эфир, я оставляю за собой право не раскрывать детали переговоров. Проще говоря, он говорит, что отчитывается не перед собственным народом, а перед врагами, которые его публично унижали и били пощёчинами», — пишет Абраамян.
Он добавил, что «находящийся в затянувшейся фазе подросткового самовыражения „Кадж Назар“ внутри играет „Терминатора“, а снаружи — извивается, обвивается и пресмыкается у ног Алиева и Эрдогана».