Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը, անդրադառնալով տեղահանված արցախցիների բնակվարձի աջակցության կրճատման և բնակարանային ծրագրի վերաբերյալ ՀՀ կառավարության վերջին որոշումներին, հայտարարել է, որ դա «արցախցիների լայն արտագաղթ հրահրելու ծրագիր է»։
Նա հորդորել է բոլորին մասնակցել մարտի 29–ի հանրահավաքին
«ՀՀ իշխանությունները որոշել են արցախցիների հետ հերթական անգամ խոսել հարկադրանքի լեզվով՝ պատրաստ չլինելով հիմնավոր կերպով քննարկել մեր ողջամիտ մտահոգություններն ու առաջարկները։
Նրանք պլանավորում են ծայրահեղ սոցիալական անկայունություն ու աղքատություն ստեղծելով՝ հարկադրել արցախցիներին ընդունել իրենց կիսատ-պռատ ու վտանգավոր լուծումները: Էլ չեմ էլ նշում մեր բռնի տեղահանման հարցում իրենց առաջնային մեղավորության և ունեցած պատասխանատվությունների մասին։
Ուստի կարևոր է, որ բոլորս մեր ձայնը բարձրացնենք առաջիկա հանրահավաքին մասնակցելով՝ մարտի 29-ին, ժամը 15:00-ին, Ազատության հրապարակում՝ և՛ ներքին սոցիալական ու իրավական, և՛ արտաքին քաղաքական հարցերը (վերադարձ, գերիներ և այլն) ներկայացնելու և լուծումներ պահանջելու նպատակով»,–ասվում է գրառման մեջ։
Բելգիայի խորհրդարանի արտաքին կապերի հանձնաժողովն ապրիլի 2-ին կազմակերպելու է քննարկումներ Արցախի վերաբերյալ բանաձևի նախագծի շուրջ։ Առաջարկված նախագիծը ներկայացվել է դաշնային պատգամավորներ Էլս Վան Հուֆի և Միշել դը Մաեգդի նախաձեռնությամբ՝ դեռ ամիսներ առաջ:

27 Март 2025 - 08:21 AMT
Бывший государственный министр Арцаха Артак Бегларян, комментируя недавние решения правительства Армении о сокращении поддержки для арендной платы и изменениях в жилищной программе для вынужденно перемещённых арцахцев, заявил, что это «программа, направленная на массовый исход арцахцев».
Он призвал всех принять участие в митинге 29 марта.
«Власти Армении в очередной раз решили говорить с арцахцами языком принуждения, не желая серьёзно обсуждать наши обоснованные обеспокоенности и предложения.
Они планируют, создавая крайнюю социальную нестабильность и бедность, заставить арцахцев принять их неустойчивые и опасные решения. Я даже не упоминаю об их первичной ответственности за наше насильственное перемещение и связанных с этим обязательствах.
Именно поэтому важно, чтобы мы все выразили свою позицию, приняв участие в митинге 29 марта в 15:00 на площади Свободы, чтобы озвучить и потребовать решений как по внутренним социально-правовым вопросам, так и по внешнеполитическим темам — возвращению, пленным и другим», — говорится в заявлении.
2 апреля Комиссия по международным делам парламента Бельгии проведёт обсуждение проекта резолюции по Арцаху. Документ был предложен федеральными депутатами Элс Ван Хуф и Мишелем де Маегдом ещё несколько месяцев назад.